Předolympijsky únos: druhý den Eurosatory 2024 a živé demonstrace

Předolympijsky únos: druhý den Eurosatory 2024 a živé demonstrace
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Pandur od General Dynamics
18 / 06 / 2024, 21:15

Eurosatory, největší zbrojní veletrh v Evropě, pokračuje druhým dnem plným událostí a prezentací. Navzdory deštivému počasí, které způsobilo komplikace zejména pro venkovní exponáty a prezentace, přilákal veletrh opět tisíce návštěvníků.

Bahno a adrenalin: Živé demonstrace víceúčelových vozidel

 

Dnešní počasí přineslo značné komplikace pro venkovní prezentace, kdy se uměle postavená aréna proměnila v bažiny bláta a vody. Diváci však měli jedinečnou příležitost vidět schopnosti víceúčelových vozidel v extrémních podmínkách. Aréna zahrnovala i strmý kopec se sklonem 60 %, který testoval limity předváděných strojů. Mezi nejvýznamnější vystavovatele patřily tak jako první den společnosti jako ST Engineering DSTA s vozidlem Bronco, TECHNAMM s Masstech T6, a Arquus s vozidlem Fortress MK2. Demonstrace zahrnovaly i dekontaminační systém Essential Decon od KNDS, který efektivně čistil vozidlo Fortress MK2 od fiktivního chemického útoku, a reálně také od bláta. Navzdory dešti vozidla předvedla svou odolnost a schopnost překonávat překážky, což bylo diváky nadšeně oceněno.


Bronco

RAID: Ukázka francouzských zásahových jednotek

 

Dnešní živé demonstrace pokračovaly ukázkou schopností francouzských jednotek RAID, specializované policejní zásahové skupiny. Před plným hledištěm na bahnitém terénu předvedly jednotky scénář zaměřený na zásah proti teroristické hrozbě. Komentovaná ukázka ve francouzštině zahrnovala scénář únosu sportovní delegace před olympijskými hrami a následný zásah při osvobozování rukojmí a zadržení únosců. Součástí ukázky byly odstřelovači, dva obrněné vozy – Centurion a Black Wulf – a rychlá reakce RAID jednotek, které efektivně zvládly náročné podmínky a předvedly svou připravenost na krizové situace.

Eurosatory 2024

Novinka od MBDA: LCM (Land Cruise Missile)

 

Společnost MBDA představila na veletrhu nový raketový systém LCM (Land Cruise Missile), určený pro pozemní přesné údery. Tento systém, vycházející z námořní verze ve výzbroji francouzského námořnictva, ukazuje evropskou odbornost v oblasti hlubokých přesných úderů. LCM je unikátním řešením pro pozemní řízené střely, navrženým a vyráběným v Evropě. Tento systém představuje významný krok vpřed v oblasti evropské obrany a suverenity.

 

Nejvýznamnější exponáty Eurosatory 2024

KNDS

Návštěva areálu KNDS na Eurosatory 2024 byla fascinující. Areál je zdaleka největší z celého Eurosatory. Na venkovním prostoru jsou k vystaveny téměř všechny hlavní stroje KNDS. Mezi  nejatraktivnější bezpochyby patří nový tank Leopard 2A-RC 3.0, dále pak světoznámá houfnice Caesar 6x6, a 8x8, za zmínku stojí i vozidlo Nexter Titus a impozantní obrněné vozidlo Jaguar. Tyto stroje představují špičkovou techniku a inovace v oblasti vojenských technologií. 

 Leopard 2 A-RC 3.0 od KNDS

General Dynamics

 

Areál společnosti General Dynamics na Eurosatory 2024 je opravdu impozantní, zejména díky strojům ASCOD, Pandur a Piranha, které předváděly špičkové technologie a inovace v oblasti obrněných vozidel. ASCOD, vyvinutý ve spolupráci mezi Rakouskem a Španělskem, je vysoce pohyblivé středně těžké pásové vozidlo s hmotností 26-35 tun, rychlostí až 72 km/h a dojezdem 600 km. Pandur je modulární kolové vozidlo dostupné ve variantách 6x6 a 8x8, s hmotností 13-17 tun a maximální rychlostí 100 km/h. Nabízí modulární výzbroj a kapacitu až pro 12 výsadkářů. Piranha od General Dynamics je kolové obrněné vozidlo známé svou odolností a flexibilitou. Nejnovější varianta, Piranha Heavy Mission Carrier (HMC), je vybavena 10x10 pohonem, má hmotnost až 40 tun a nosnost 17 tun. Piranha HMC je navržena pro různé mise včetně přímé a nepřímé palby, protivzdušné obrany a taktického mostnictví.

Piranha

John Cockerill

 

Expozice John Cockerill na Eurosatory 2024 byla velmi působivá. Viděli jsme modely jako Cockerill 1030, Cockerill i-X a Cockerill 3105. Cockerill 1030 je lehká a modulární věž s 30mm kanónem, navržená pro vysokou mobilitu a flexibilitu. Cockerill i-X je rychlý, lehký pozemní zachytávač, který kombinuje stealth technologii a vysokou palebnou sílu. Cockerill 3105 je vybaven 105mm kanónem a je součástí modulární řady věží, nabízející přímou palebnou podporu a vysokou efektivitu.

Eurosatory 2024 pokračuje až do konce týdne a my budeme nadále přinášet aktuální informace přímo z místa dění. Sledujte nás na Facebooku a LinkedIn pro nejnovější zprávy a aktualizace z veletrhu Eurosatory!

Tagy článku