Vystřel a zapomeň. Eurospike distribuuje na kontinent špičkové ATGM od Rafaelu

Vystřel a zapomeň. Eurospike distribuuje na kontinent špičkové ATGM od Rafaelu
Autor fotografie: Eurospike / Public domain|Popisek: Spike
14 / 06 / 2024, 05:00

Moderní přenosné protipancéřové střely se staly jednou z rozdílových zbraní na Ukrajině. Evropa si je vědoma, že kvůli nebezpečí z Ruska musí modernizovat ozbrojené síly. Jedním z kroků je pořizování kvalitních PTŘS.

Tandemová kumulativní střela, zaklínadlo, které rezonuje Ukrajinou. Německé RGW 90, americký FGM-148 Javelin, ukrajinská Stugna-P, švédský NLAW. Synonyma ruských zničených tanků a ustřelených věží. Dvojí výbuch kvůli reaktivnímu pancíři a kumulativní paprsek energie, který se propálí skrz kompozitní ochranu. MBT mají aktuálně velký problém, bez aktivní ochrany se nedokáží ATGM bránit a ještě přibyli drony, proti kterým odpověď nemají vůbec. Budoucnost je v aktivní ochraně, ale ta je v určitých segmentech hudbou budoucnosti. Až na izraelský systém Trophy, který si s moderními PTŘS dokáže poradit. Ten míří třeba na Leopard 2A8

Univerzální Spike

 

Izraelský systém Spike od Rafael Advanced Defense Systems je řízenou protitankovou a protipěchotní střelou typu vystřel a zapomeň. Lze ho odpalovat z ramene vojáka, ale je i v námořních a leteckých variantách. Klíčové je, že cíl musí být v zorném poli odpalovacího zařízení. Tedy bez radaru. Existují varianty, které podobně jako Javelin dokáží zasáhnout cíl ze shora stylem vystřel, pozoruj a aktualizuj. Tedy střela je odpálena a operátor určí přesný cíl až později. Raketa je ve vzduchu a snímač vidí horní část obrněnce, která je nejzranitelnější. Běžněji se používá u raket vzduch vzduch jako ASRAMM. 

 Spike

Podle distributora Eurospike se jedná o SPIKE SR využívá duální elektro-optickou (denní/noční) vyhledávací technologii 3. generace ve všestrannou lehkou víceúčelovou střelu, kterou může používat pěchota nebo speciální jednotky. Nejmodernější technologie hledačů (den/noc), včetně nechlazeného IIR, CCD s vysokým rozlišením a optimalizovaného trackeru, je přizpůsobena potřebám pěchotních sil v různých operačních a environmentálních scénářích. Zvláštní výhodou SPIKE SR je jeho nízká hmotnost v kombinaci s krátkým časovým intervalem od zapnutí napájení do provozní připravenosti, což je ideální pro cíle, které jsou vystaveny pouze krátce.

Zbraň je poměrně rozšířená. Podle Army Technology ji lze najít v 38 zemích včetně řady evropských států, Chile, Indie a třeba Singapuru. Izraelci potvrzují, že jsou absolutní top ve zbrojním průmyslu. Jejich úzká spolupráce s Američany a jejich Silicon Valley nesou vytrvalé ovoce. Základní střelou je Spike-SR s dosahem od 50 m do 2 km. Potulující se munice dron Spike FireFly je právě schopná zaměřit cíl až po odpálení. Spike-MR má dosah 2,5 kilometru a pátá generace zbraně Spike-ER2 je dokonce schopná zasahovat objekty až na 16 km. K tomu ovšem už potřebuje datové propojení. 

Spike na AH-64 Apache

 

Skupina střel Spike-ER byla vyvinuta pro letadla a vrtulníky. Nesou ji třeba izraleské AH-64 Apache. Klíčové je oboustranné optické spojení, které operátorovi umožňuje relevantní reakce na bojišti. Ve chvíli, kdy třeba pilot vidí cíl na displeji, vyšle střele pokyn, ta se okamžitě začne chovat ve stylu vystřel a zapomeň a cíl už likviduje sama. Hlavní příčinou této vlastnosti je vědomí Izraelců, že zásah aktivní ochrany je pro pěšáka kritický a ten a má tak možnost okamžitě opustit prostor střelby. 

Spike-LR jsou i namontovány na terénních vozidlech marvin ITV-14x4. Systém se nazývá Mantis a skládá se ze šesti střel, řídícího systému Rafael Spike C31 a průzkumných senzorů, včetně CCD denní kamery, termokamery, laserového dálkoměru a GPS. Pro pěchotu váží nabité dopalovací zařízení 14 kilogramů, což není mnoho, protože hmotnost samotné střely je 10 kg. Velkým pozitivem je, že reakční doba je pouhých třicet sekund. Samotný systém má infra navádění. 

Spike-MR má kopii, kterou vytvořil Hizballáh, jmenuje se Almas. Izraelci raketu využívají při současné válce v Gaze. Střelami disponuje i Česká republika, protože jsou instalovány na bojových vozidlech Pandur II AČR. Spike jednoznačně patří mezi nejmodernější střely typu ATGM a tím pádem je o něj jednoznačně zájem, který se výrazně zvýšil konfliktem na Ukrajině. 


 

Tagy článku