Slovenská EVA M2 slaví první úspěch

Slovenská EVA M2 slaví první úspěch
Autor fotografie: KONŠTRUKTA Defence / Public domain|Popisek: EVA M2
22 / 10 / 2024, 05:00

Válka na Ukrajině zcela jasně ukázala důležitost a nenahraditelnost samohybných houfnic. Slovenská EVA M2 vykazuje veškeré moderní parametry a prodej do Malajsie jen potvrzuje její potenciál i díky podvozku Tatra.

Německá PzH 2000, švédský Archer, britská AS-90, opět německá RCH 155, francouzský Caesar, ukrajinská Bohdana, to vše jsou pojmy, které se díky konfliktu na Ukrajině staly mezinárodně známými názvy. Zdatně se jim snaží sekundovat třeba čeká Dana a teď slovenský výrobek EVA M2. Ve všech uvedených případech se jedná o moderní samohybné houfnice, které mají zcela zásadní vliv na probíhající válku na východ od nás. A všechny, kromě Dany, spojuje jeden parametr. Ráže 155 mm, tedy sjednocený průměr pro země NATO. Slovensko se svou novou EVA M2 rozhodně nezůstalo pozadu.

 

Význam houfnic na moderním bojišti včetně EVA M2

 

Před válkou na Ukrajině řada vojenských teoretiků tvrdila, že dělostřelectvu zvoní hrana. Předpokládalo se, že houfnice, raketomety a minomety v podstatě nahradí řízené a neřízené střely. Byl to kardinální omyl. Konflikt vysoké intenzity, jakým válka na Ukrajině je, má jeden velký problém. Je extrémně drahý. A při ceně desítek milionů korun za inteligentní střely je prakticky nemožné i pro velmoci ho vést bez dělostřelectva. Poziční válka jako ta na Ukrajině je enormně náročná na spotřebu munice a dnes s něčím takovým již prakticky nikdo nepočítal. S výjimkou částečně USA a velkých skladových zásob Ruska na ní nikdo není připravený. A dělostřelectvo je stále nejlevnějším řešením. Obzvlášť při faktu, že až 70 % veškerých ztrát na Ukrajině jde na vrub artilerii. 

 

Je tu ještě další faktor a tím je značný pokrok ve vývoji dělostřelecké munice v posledních letech. Speciální raketové granáty mají časové roznětky, navádění přes GPS a možnost měnit trajektorii letu, kdy třeba právě PzH 2000 se svojí speciální municí je schopna zasáhnout horní část věže MBT. A Němci pochopitelně nejsou jediní. Střely jsou drahé, ale jejich cena je stále výrazně nižší než cena naváděných střel. Ikonou současnosti je Excalibur. Jedna střela váží 48 kilogramů, samotná hlavice má 5,4 kilogramu a na délku má 100 centimetrů. Dostřel činí až 70 km, což hravě dorovná střely krátkého doletu a to s přesností na čtyři metry! Pochopitelně cena je již velmi vysoká a pohybuje se kolem 100 000 dolarů. Excalibur je inerciálně naváděná munice pomocí GPS a může být použita pro blízkou podporu jednotek na minimální vzdálenost 75 metrů. Slovenská EVA M2 může Excalibur také používat. 

Podle The Defense Post proběhly testy nové slovenské houfnice EVA M2 v srpnu letošního roku. Zaměření testů bylo strukturální pevnost a stabilitu 155mm hlavně o délce 52 ráží. Vozidlo má již pancéřovanou kabinu na podvozku Tatra 815 6x6 nebo 8x8, jen jeden z dalších důkazů velké úspěšnosti kopřivnické automobilky. Má centrální dohušťování a upouštění pneumatik. Velmi důležitý je systém, řízení palby. Je schopen plné autonomie a vysoký výpočetní výkon bere v úvahu i počasí, balistiku, topografii a informace od jiných systémů na bojišti. Navíc nabíjení a zaměřování je plně automatické. Takže zásobník a podavač munice jsou na zadních nápravách a operátoři sedí v kabině. Tento moderní systém rozložení má i švédský Archer a nedávno na Ukrajině po zásahu zásobníku přežila celá osádka. 

EVA M2

 

Parametry EVA M2

 

Podle Army Recognition má EVA M2 bojovou hmotnost ve verzi 8x8 26 500 kilogramů, tedy s municí a palivem, to je stále velmi slušný parametr. Na silnici může dosáhnout rychlosti devadesát kilometrů za hodinu a v terénu 30 km/h. Maximální dostřel činí padesát kilometrů se střelami VLAP a standardní poměrně slušných s granáty EFRB-BB. Konštrukta DEFENCE uvádí, že EVA M2 je vybavena inerciálním navigačním zařízením, radarem pro úsťovou rychlost a schopnostmi GPS. V kombinaci se schopností spolupracovat na bojišti s jinými systémy jí to automaticky řadí mezi nejmodernější houfnice světa. Slováci navíc tvrdí, že má schopnost přímé střelby díky integrované senzorové hlavě, termovizi a laserovému dálkoměru. Nese zásobu dvaceti projektilů. 

Podle dostupných údajů navíc zvládne velice rychle opustit místo střelby a tím se vyhnout odvetné palbě za pomoci antibateriových radarů. Dnes se jedná o naprosto klíčovou vlastnost samohybných houfnic. Podle APDJ si Malajsie kupuje až osmnáct EVA M2 a Slováci porazili i prověřenou ukrajinskou Bohdanu. Jedná se nepochybně o velký úspěch slovenského zbrojního průmyslu, který se snaží proniknout na zahraniční trhy právě především se samohybnými houfnicemi.  


 

Tagy článku

-->