EVPÚ Defence – komplexní řešení optoelektronických systémů pro bojiště 21.století

EVPÚ Defence – komplexní řešení optoelektronických systémů pro bojiště 21.století
Popisek: Turra30
06 / 03 / 2019, 14:00

Česká společnost EVPÚ Defence a.s., výrobce panoramatických velitelských i střeleckých zaměřovačů a dalších speciálních monitorovacích a pozorovacích systémů, byla založena v červnu roku 2001.

Od roku 2003 je společnost členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP). Už více jak deset let je také držitelem platného osvědčení o shodě systému kvality s požadavky ČOS 051672 (AQAP 2110), což jen dokládá stálou vysokou kvalitu produkce EVPÚ Defence a.s. v rámci dodávek pro AČR.

Nyní tato česká společnost nabízí širokou škálu produktů jak pro Policii ČR, tak pro modernizační projekty ministerstva obrany. Produkty je možné dodat upravené „na míru“ dle požadavku tendru, zákazníka či státu.

CRANE – víceúčelové zaměřovače

Zajímavými produkty jsou panoramatické a střelecké zaměřovače CRANE s chlazenou nebo nechlazenou termovizní kamerou do dálkově ovládaných zbraňových stanic, pro zaměření cílů typu NATO target až do vzdálenosti 6 km. Zaměřovače CRANE je možné využít i u obrněných vozidel či tanků.

Jedná se o multisenzorový elektro-optický kontejner vyvinutý pro integraci do dálkově ovládaných zbraňových stanic a průzkumných systémů.

CRANE SR1G

CRANE SR1G má denní větev řešenou kombinací dvou kamer, denní zaměřovací kamerou o horizontálním zorném úhlu 3,7° a barevnou přehledovou kamerou s 30x zoomem o horizontálním zorném úhlu 2,3° až 63,7°H. Dále je použita nechlazená termovizní kamera s rozlišení 1024x768 pixelů, která má možnost přepínat mezi širokým zorným polem o úhlu 18,1°H pro celkový přehled a úzkým zorným polem o úhlu 6,1°H pro detailní pozorování. Dosah integrovaného laserového dálkoměru je až 32 km. Senzory kompletně digitálního systému komunikují pomocí digitálního rozhraní GigE pro minimalizaci možného rušení, lepší kvalitu zobrazení nebo dalšího SW zpracování obrazu. CRANE SR1G bude součástí zbraňové stanice nových radiačních, biologických a chemických vozidel LOV-CBRN, který má AČR obdržet.

Zaměřovač CRANE XSR má denní větev řešenou přehledovou barevnou kamerou s 36x zoomem a nechlazenou termovizní kamerou, jejíž rozlišení je 640x512 pixelů se dvěma přepínatelnými zornými poli s úhly 4,6°H v úzkém a 14,3°H širokém poli. Integrovaný laserový dálkoměr má dosah až 6 km.

CRANE XSR

Zaměřovač CRANE SR má navíc dvě B/W zaměřovací kamery s pevným ohniskem, ostatní parametry nechlazené termovizní kamery a laserového dálkoměru jsou stejné jako u zaměřovače CRANE XSR.

Tělo kontejneru, ve kterém jsou zaměřovače umístěné, je odolné vůči vibracím a všem vnějším vlivům. Výhodou kontejneru je jeho kompaktní velikost. Jeho rozměr je navržen tak, aby byl univerzální pro různé kombinace snímačů.

Panoramatický velitelský zaměřovač CMS-1

CMS-1

Multisenzorový elektro-optický systém se senzory namontovanými na stabilizovaném polohovacím zařízení umožňuje veliteli sledovat okolní situaci v rozsahu 360° na bojišti bez nepříznivých vlivů daných terénem a světelnými či povětrnostními podmínkami.

Kontejner odolný vůči vibracím obsahuje denní kameru s 30x optickým a 12x digitálním zoomem s barevným a B/W módem. Obraz v noci nebo za nepříznivých podmínek zajišťuje chlazená termovizní kamera s plynulým zoomem. Pro měření vzdálenosti obsahuje zaměřovač pro lidské oko bezpečný laserový dálkoměr s dosahem až 25 km. Elevace zaměřovače CMS-1 pracuje v rozsahu od -90° až do +70°, pohyb v azimutu nemá omezení.
Důležitá je i mechanická odolnost celého systému, z toho důvodu je velitelský zaměřovač CMS-1 chráněn pomocí štítu Armox, který zabraňuje poškození systému nepřímým zásahem.

Laserový varovný systém

Jednoduše ovladatelný a spolehlivý varovný systém pro indikaci ozáření laserem pracuje v širokém spektru od laserových dálkoměrů, přes laserové značkovače cíle nebo systémy využívající laserový paprsek pro navádění munice na cíl či verze detekující mikrovlnné záření.

Laserový varovný systém je možné umístit na stacionární systémy v integrovaném provedení známém jako LAWAREC (Laser Warning Receiver) nebo jako distribuovaný systém použitelný pro vozidla či jakékoli mobilní platformy, kdy je produkt označen jako LAWAREC BRICK. LAWAREC BRICK obsahuje uvnitř vozu umístěnou ovládací jednotku s displejem pro indikaci směru ozáření a dva typy vně umístěných senzorů. První typ slouží pro indikaci laserů, druhý pro ozáření laserovou nebo mikrovlnnou energií. Standardní konfigurace obsahuje čtyři laserové nebo kombinované senzory, kdy jsou pokryty všechny strany vozidla, konfiguraci je možné doplňovat o další senzory.

Řídící jednotka v poloautomatickém nebo plně automatickém režimu odpálí dýmové granáty do směru, odkud je detekováno ozáření.

Tento systém AČR používá na obrněných vozidlech Pandur II 8x8 v průzkumné verzi a na speciálních pozorovacích vozidlech Vojenské policie.

Denní/noční a termovizní kamery

Společnost vyrábí také několik řad denních/nočních a termovizních kamer, které jsou zabudované v odolných krytech, aby se zamezilo jejich poškození i za těch nejnáročnějších podmínek.

Kamery určené pro denní/noční provoz jsou označeny jako řada SUMO, kdy označení HD30, 32 nebo 60 znamená použitý zoom. Řada termovizních kamer nese označení SUMO-U a disponuje jak pevnou ohniskovou vzdáleností, tak různými optickými zoomy, všechny kamery mají ještě tři úrovně digitálního zoomu.

Konektivita kamer je zajištěna přes sériové rozhraní RS-232, všechny kamery splňují přísná kritéria vybraných metodik a procedur norem EN 61000, MIL-STD-810 a MIL-STD-461.

SeeCheck – zobrazovací systém pro ochranu perimetru vozidla

SeeCheck

Zobrazovací systém Sýček / SeeCheck je určen zejména pro sledování blízkého okolí vozidla, ochranu výsadku vozidla či ochranu perimetru ve dne nebo v noci. Systém je složen z ovládacího a zobrazovacího terminálu TU-1, polohovací senzorické jednotky Sýček a denní termovizní kamery AWIR či noční AWIR D s IR přísvitem.
Terminál TU-1 je schopen obsluhovat jednu senzorickou jednotku Sýček a až 4 kamery, ovládání systému je možné jak pomocí funkčních kláves, tak pomocí moderního dotykového displeje. Senzorická jednotka Sýček je schopná kontinuálního snímání prostoru kolem vozidla, je rozdělena na denní a noční pozorovací větev s CCD modulem pro denní větev a nechlazeným termovizním modulem pro větev noční, CCD modul s rozlišením 1280x960 pixelů a termovizní modul v rozlišení až 640x512 pixelů (oba v normě PAL).

Systémy Sýček se v AČR používají na vozidlech Iveco LMV 4x4, na pásových obrněných pozorovacích a průzkumných kompletech LOS-M a Sněžka-M. Dále je tento systém integrován i do specializovaných verzí vozidel Pandur II 8x8 ve variantě spojovací a velitelsko-štábní, které AČR v současnosti připravuje k zavedení do výzbroje.

Věžový komplet TURRA30

TURRA30

Společnost EVPÚ Defence se mimo vývoje, výroby a servisu věnuje také integraci svých produktů do dálkově řízených zbraňových systémů, a to ve spolupráci s mateřskou společností EVPÚ a.s., kdy příkladem může být věžový komplet TURRA 30.

Dálkově ovládaný zbraňový systém TURRA30 je dílem Elektrotechnického výzkumného a projektového ústavu Nová Dubnica a.s. a je určen pro montáž na kolová a pásová bojová vozidla pro ovládání a zaměřování zbraňových systémů.

TURRA30 zabezpečuje dálkové řízení rychlosti a polohy v horizontální a vertikální rovině pro míření, stabilizaci a dálkové ovládání zbraní a jejich příslušenství. Mimoto umožňuje i pozorování a zaměřování díky zabudovanému panoramatickému pozorovacímu a zaměřovacímu zařízení pro střelce nebo velitele vozidla.

Jak již název napovídá, je věžový komplet TURRA30 vyzbrojen automatickým kanónem MK-44 ráže 30mm (variantně 30 mm kanónem 2A42), který je spřažen s kulometem FN MAG ráže 7,62 mm, protitankovým kompletem třetí generace Spike-LR a odpalovacím zařízením dýmových granátů.

Věžový komplet je vybaven pancéřovou kapotáží, která zajišťuje balistickou ochranu úrovně STANAG 1 a chrání posádku stroje úrovní STANAG 3 v základní verzi. Její další zvýšení je možné zajistit montáží přídavného pancéřování.

Věž může být nakonfigurována od základní výbavy až po vysoce komplexní verzi s nezávislým panoramatickým pozorovacím a zaměřovacím systémem velitele s funkcí Hunter-Killer, zvýšenou balistickou ochranou, zadýmováním a dalšími prvky výbavy jako systém detekce a identifikace laserového označení. To dělá z věžového kompletu TURRA30 univerzální prostředek použitelný na celé řadě bojových prostředků, se širokou škálou konfigurací a cen.

Monitorovací systémy, všechny druhy velitelských i střeleckých zaměřovačů a další výrobky svého širokého portfolia společnost EVPÚ Defence představí na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 v Brně.

více na www.evpudefence.com a www.evpu.sk

 

Tagy článku