EVPÚ Defence - přední český výrobce elektro-optických systémů investuje do nových technologií

EVPÚ Defence - přední český výrobce elektro-optických systémů investuje do nových technologií
Autor fotografie: EVPÚ Defence|Popisek: Ilustrační fotografie
09 / 03 / 2021, 08:30

Ač by se mohlo zdát, že současná pandemická a ekonomická situace v ČR nepřeje nákladným investicím do rozšiřování výrobních prostor a zkvalitňování výrobních procesů, přesto se najdou firmy, které neváhají tento krok učinit i za daných podmínek.

Jednou z nich je EVPÚ Defence a.s., která se stala doma i v zahraničí známou především jako specialista na vývoj a výrobu elektro-optických systémů pro ostrahu hranic, armádní a policejní složky. Před několika lety vybudovala EVPÚ Defence a.s. v Uherském Hradišti své vlastní vývojové, výrobní a testovací centrum, které letos doplnila o nové vybavení ve speciálních místnostech, tzv. „čistých prostorách“, a potvrdila tím své místo mezi absolutní špičkou ve svém odvětví.

Jak to vypadá v čistých prostorách EVPÚ Defence a.s.?

Čisté prostory jsou ve skutečnosti laboratoře, které splňují přísné normy omezující koncentraci prachových a mikrobiálních částic, tlak, teplotu a vlhkost vzduchu. Snížení prašnosti a regulace ostatních zmíněných parametrů zabraňuje vniknutí nečistot do jemné mechaniky kamer a optických drah systémů, které by se později mohly projevit jako závady v obraze.

Čisté prostory

EVPÚ Defence a.s. má k dispozici dvě čisté místnosti, které jsou od sebe navzájem odděleny přechodovou komorou a vzduchovou sprchou. První místnost splňuje třídu čistoty ISO 8 a kvalifikovaní pracovníci zde provádějí veškerá měření, mechanickou asembláž a servis elektro-optických systémů. Využívají k tomu speciální vybavení, které zahrnuje kolimátory pro měření optických vlastností a rektifikaci optických systémů, klimatickou komoru pro simulaci teplotních zkoušek a aktivní černé těleso pro kalibraci chlazených i nechlazených termovizních kamer. V druhé místnosti s třídou čistoty ISO 6 pak probíhá celková analýza funkčnosti chlazených detektorů, jejich údržba a výměna chladicího média.

Jaké možnosti poskytuje nové zařízení?

Vybavení čistých prostor umožňuje odborníkům z EVPÚ Defence a.s. poskytovat komplexní služby včetně měření parametrů, geometrických vlastností a servisu mechanických komponentů denních i chlazených či nechlazených termovizních kamer. Kromě toho zde lze také provádět servis laserových dálkoměrů a kompletních elektro-optických systémů.

Proč jsou čisté prostory tak důležité?

EVPÚ Defence a.s. je firma s dvacetiletou tradicí, která si velmi zakládá na kvalitě svých výrobků. Elektro-optické systémy, které se v Uherském Hradišti vyrábějí, jsou tvořeny vysoce citlivými denními i termovizními kamerami, jejichž obraz musí být perfektní, protože na něm může záviset nejen bezpečí, ale v případě systémů pro vojenské aplikace i život koncových uživatelů. Aby se mohl zákazník na svůj elektro-optický systém stoprocentně spolehnout ve chvíli, kdy to potřebuje, musí výrobce kompletně splnit náročné podmínky výroby. „Oddělená výroba v čistých prostorách s sebou navíc přináší řadu výhod, mezi které patří například rychlejší a ještě kvalitnější montáž výrobků a možnost vyrobit elektro-optický systém, oživit ho a provést měření jeho parametrů v jedné laboratoři“, řekl Ing. Martin Vala, specialista vývojového oddělení a zodpovědný pracovník čistých místností.

Celou škálu zařízení od monitorovacích systémů až po všechny druhy velitelských i střeleckých zaměřovačů, které byly sestaveny v čistých prostorách, plánuje společnost EVPÚ Defence a.s. představit a prezentovat na nadcházející výstavě IDET v Brně během měsíce října, pokud to situace umožní. Další informace o produktech lze získat na www.evpudefence.com.

 

Tagy článku