EVPÚ Defence, zkušený hráč na poli modernizačních programů pro AČR a armády NATO

EVPÚ Defence, zkušený hráč na poli modernizačních programů pro AČR a armády NATO
Popisek: Crane XSR
11 / 11 / 2019, 22:00

Rozhovor s obchodním ředitelem české společnosti EVPÚ Defence, Patrikem Hlůškem o technologiích, které český lídr na trhu optoelektroniky dodává na trh, o novinkách, které firma chystá a také o tom jak ovlivnily trh sankce proti Rusku.

Má EVPÚ v hledáčku nějaké konkrétní armádní zakázky, na nichž se chce podílet? 

Není tajemství, že jsme jako leader v oblasti opto-elektroniky byli osloveni firmami, které se účastní výběrového řízení u největší diskutované zakázky AČR na modernizaci BVP. Nebylo pro nás překvapením, že se tyto společnosti zajímaly právě o spolupráci s námi, jelikož podmínka na 40% účast českého průmyslu a široké portfolio výrobků od zbraňových stanic, velitelských a střeleckých zaměřovačů, dále detektory laserového ozáření, systém ochrany perimetru vozidla a samozřejmě monitorovací systémy vybavené radary nejen pro průzkumná a pozorovatelská vozidla je k nám logicky přivedly.

Mobilní systém

Česká armáda po letech útlumu nakupuje a expanduje, jak se bude český lídr v oblasti optoelektroniky a její integrace podílet na modernizaci naší armády?

Za zmínku zde určitě stojí fakt, že produkty naší společnosti jsou již v AČR dlouhodobě zavedeny na nejrůznějších vozidlech LOS-M, Sněžka-M, KOVS, KOVŠ. V poslední době pak aktuálně probíhající zakázka na 80 kusů CBRN vozidel či velitelskou spojovací verzi vozidla Pandur 8x8. Vzhledem k faktu, že většina mimo posledně jmenovaného byla dodána již před řadou let, jsme schopni samozřejmě poskytnout modernizaci elektro-optického vybavení.

Jak moc byl náročný letošní rok z hlediska účasti na veletrzích a kde všude jste své výrobky prezentovali?

Letošní rok patřil z pohledu výstav k těm náročnějším, je zvykem, že vždy liché roky jsou co do výstav bohatší. Navíc v tomto roce jsme měli největší výstavní plochu v historii společnosti. Jednalo se o výstavu IDET, která se konala v začátkem léta v Brně. Důvod, proč jsme zvolili právě tuto výstavu, je zřejmý, a to zapojení naší společnosti do celé řady armádních projektů včetně toho největšího na modernizaci programu BVP.

O jaké Vaše výrobky je největší zájem v zahraničí?

Vzhledem k širokému portfoliu nabízených produktů není snadné říct, o který z našich produktů je největší zájem, nicméně je pravda, že vzhledem k nárůstu armádních zakázek se výrazně do popředí dostávají výrobky určené právě pro vojenský sektor. Zde se velkému zájmu těší systém pro ochranu perimetru Seecheck a rovněž velitelské či střelecké zaměřovače použitelné na nejrůznějších zbraňových stanicích.

Velitelský zaměřovač CMS-1

Hodláte v nejbližších letech rozšířit Vaše produktové portfolio o další moderní systémy?

Neustále pracujeme na rozšíření portfolia. Dalo by se říct, že vyrábíme jedny z nejlepších polohovacích zařízení na světě. Zákaznici jsou zvyklí na preciznost a spolehlivost našich systémů. Požadavky jsou s každým rokem náročnější, a proto plánujeme i v příštím roce přijít s novinkami v našem portfoliu.

Jaké novinky chystáte pro rok 2020?

Byla by to vůbec novinka, kdybychom ji představili již dnes? Můžu Vás i čtenáře ujistit, že existují novinky, které pro příští rok chystáme, prozatím je však nechceme blíže komentovat. Konkurence jistě nespí, a tak se nechejme překvapit, co příští rok přinese. Každopádně se na příští rok těšíme.

Jak se podílí na Vašich zakázkách dodávky pro policii, tedy monitorovací systémy a opto-elektrická vozidla?

Spolupráce s Policií ČR je dlouhodobě velmi blízká. Jsme moc rádi, že využívá různé produkty naší společnosti, a pokud vím, tak je s nimi spokojena. Důkazem mohou být vozidla, která jsme dodávali v roce 2004, a nedávno byla v TV odvysílána reportáž o úspěšném používání těchto vozidel na hranici Makedonie. Policie dále využívá nejen vozidla typu VAN, ale rovněž střešní boxy, které jim umožňují velmi jednoduchou instalaci na jakékoli vozidlo a okamžitou kontrolu zájmových oblastí a detekci narušitelů v řadách několika kilometrů.

V loňském roce jste dodali několik vozidel Volkswagen Crafter vybavených termovizí a monitorovacímzařízením cizinecké policii. Můžete nám poodhalit, jak jsou tyto systémy schopné policii v praxi pomoci?

Vozidla Crafter slouží cizinecké policii jak na území ČR, tak rovněž na území dalších států uvnitř schengenského prostoru, kam jsou čas od času využívány na zahraničních misích.

Velkou výhodou těchto vozidel je, že je celý systém včetně kanceláře implementován do jediného vozidla. Díky tomu jsou schopní operátoři v minimálním počtu kontrolovat rozsah hranic až 25 km. Tato schopnost umožňuje použití vozidel i v místech, kde by bylo jinak velmi složité budovat infrastrukturu nutnou pro monitorovací účely.

Jaké trhy jsou pro vás hlavní a kam hodláte v nejbližších letech expandovat?

Tradičně silné jsou trhy EU, kam míří většina našich výrobků, nicméně pozorujeme stále narůstající zájem o produkty a služby z teritorií, jako je Blízký východ či jihovýchodní Asie. Samozřejmě obchodní cíle zahrnují i prozkoumávání zájmu z teritorií, kde jsme doposud byli jen málo aktivní.

Je pro společnost EVPÚ Defence problém embargo proti Rusku?

Ač bych se rád slovu problém velmi rád vyhnul v souvislosti s embargem, je toto slovo slovem nejpříhodnějším. Naštěstí embargo se nevztahuje na civilní výrobky. Stále jsme schopni dodávat zařízení pro ochranu solárních elektráren, ropných rafinerií a podobných civilních objektů. Máme s tím mnoholeté zkušenosti, obzvláště pro regiony s dlouhou zimou a nízkými teplotami až – 60°C.

V posledních letech neustále rostl podíl vývozu na vašich tržbách, změnil na tomto trendu něco letošní rok?

Tento trend stále trvá, nicméně vzhledem k výše zmiňovaným úspěšným zakázkám pro AČR, jako například projekt na 80 kusů CBRN vozidel a dalším, věříme, že se bude tento poměr vyrovnávat.

Průmyslové společnosti si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, jak je na tom EVPÚ Defence?

V současné době jsme byli úspěšní ve výběru vhodných kvalifikovaných pracovníků, nicméně vzhledem k dokončování výstavby nové výrobní haly před námi bude stát výzva, abychom tyto počty v budoucím období výrazně navýšili. Věřím, že i založením firemního profilu na profesních sociálních sítích může hrát pozitivní roli při vyhledávání pracovníků.

Na jaký úspěch za poslední období je firma nejvíce pyšná?

Úspěchů za poslední dobu, na které jsme pyšní, je hned několik. Ocenění konkrétních produktů, kdy jeden z nedávno vyvíjených systémů, konkrétně Velitelský panoramatický zaměřovač CMS-1 získal cenu IDET NEWS. Dále jsme rádi, že se nám dle plánu podařilo dokončit výstavbu nové výrobní haly, díky které budeme v budoucnu schopni zdvojnásobit výrobní kapacitu a držet si tak vysokou úroveň flexibility a rovněž krátké dodací lhůty, které jsou pro naše zákazníky velmi důležité.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace