Autor fotografie: U.S. Army, Public domain|Popisek: M142 HIMARS
V listopadu italský ministr obrany Guido Crosetto naznačil, že cíle zvýšit italské vojenské výdaje na 2 % HDP nemusí být dosaženo dříve než v roce 2028. Přesto země mohutně investuje nejen v oblasti kybernetiky, vzdušných, námořních i pozemních sil, a zásadní posílení chystá pro své raketové dělostřelectvo. Zbraň, kterou v České republice nemáme ani se nechystáme obnovit.
Nejnákladnější italské projekty se týkají dokončení zavedení stíhacích bombardérů F-35A a F-35B Lightning II do služby (v Itálii se tyto stroje rovněž vyrábějí) a podpory programu GCAP (Global Combat Air Program), v němž je Itálie sdružena se Spojeným královstvím a Japonskem za účelem vývoje bojového letounu 6. generace, tedy prakticky nástupce typu F-35. Zároveň ale italské ministerstvo obrany podle svého víceletého rozpočtového programu na období 2023–25 plánuje zvýšit úsilí ve prospěch svých pozemních sil. Patří mezi ně modernizace 125 tanků Ariete, pořízení 133 tanků Leopard 2A8, účast na francouzsko-německém programu MGCS (hlavní bojový tank nové generace) a zahájení projektu AICS (Armoured Infantry Combat System), jehož cílem je vyvinout rodinu obrněných vozidel založenou na multidoménovém přístupu pro mechanizovanou pěchotu.
Tím však výčet nekončí, neboť Itálie plánuje také výrazně posílit schopnost svého dělostřelectva z hlediska dosahu, za kterou odpovídá 5. pluk pozemního dělostřelectva „Superga“. Tato jednotka je v současné době vybavena 21 raketomety M270 MLRS, které budou modernizovány na standard M270A2, čímž doje ke zlepšení řízení palby díky systému CFCS (Common Fire Control System) a umožní střelbu municí GLMRS ER s doletem přes 150 km. A kromě toho také novou americkou střelou PrSM (Precision Strike Missile), schopnou zasáhnout cíl na vzdálenost 500 km. 5. pluk bude také brzy reorganizován tak, aby mohl nasadit 21 systémů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) americké konstrukce, který vstoupil do širokého obecného povědomí díky zejména nasazení na Ukrajině. Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci (DSCA), která je zodpovědná za vývoz amerického vojenského vybavení, již zelenou k nákupu těchto dělostřeleckých kusů Itálii dala.
V oznámení zveřejněném 15. prosince DSCA doporučila Kongresu schválit potenciální prodej 21 systémů M142 HIMARS do Itálie v odhadované hodnotě 400 milionů amerických dolarů. V tomto odhadu není zahrnuta munice. „Navrhovaný prodej podpoří zahraniční politiku a národní bezpečnost USA tím, že pomůže zlepšit bezpečnost spojence Severoatlantické aliance, který je důležitým partnerem pro politickou stabilitu a hospodářský pokrok v Evropě. Itálie požaduje tyto schopnosti k zajištění obrany rozmístěných jednotek, regionální bezpečnosti a interoperability se Spojenými státy. Navrhovaný prodej zlepší schopnost Itálie čelit současným i budoucím hrozbám a posílí její interoperabilitu s americkými a dalšími spojeneckými silami. Itálie nebude mít potíže se začleněním tohoto vybavení do svých ozbrojených sil,“ uvádí agentura v dokumentu.
Od začátku války na Ukrajině bude Itálie po Polsku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku pátou zemí, která M142 HIMARS získá do své výzbroje. Nizozemsko a Dánsko a brzy pravděpodobně také Německo pořídí izraelsko-německý systém Euro-PULS vyvíjený společnostmi Elbit Systems a KMW. Francie se tradičně rozhodla vyvinout vlastní řešení s cílem vybavit armádu do roku 2030 13 novými systémy a do roku 2035 tento počet zdvojnásobit. Mezitím v České republice dostáváme do ruky KVAČR 2035, který s těmito schopnostmi pro vševojskovou Armádu České republiky, stejně jako s řadou dalších, vůbec nepočítá.
Zdroj: DSCA; Zone Militaire; Army Recognition