Evropská armáda by byla další žrout peněz umožňující Bruselu svazovat členské státy EU (komentář Lumíra Němce)

Evropská armáda by byla další žrout peněz umožňující Bruselu svazovat členské státy EU (komentář Lumíra Němce)
16 / 03 / 2019, 11:00

V poslední době světoví i tuzemští politici vyjadřují potřebu Evropy mít vlastní evropskou armádu. Premiér Andrej Babiš ve svém projevu na setkání premiérů V4 v Polsku mimo jiné prohlásil, že si nepřeje vznik evropské armády.

Velkými podporovateli nové evropské armády jsou naopak francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Nikdo se ale zatím nevyjádřil, jakou má mít evropská armáda podobu. Aktuální debaty o společné evropské obraně se  točí hlavně kolem investic do výzkumu a vývoje nebo okolo užší spolupráce mezi armádami členských zemí. Návrh na vytvoření jedné evropské armády, její podoba a pravomoci nejsou ani na papíře. Než by se začala nová armáda budovat, je potřeba odpovědět na několik zásadních otázek.

K čemu bude nová armáda určena? K boji proti terorismu, k udržování demokracie v členských zemích k plnění úkolů při  ochraně hranic EU nebo ke všem úkolům? Kdo bude této armádě velet, kdo bude vrchní velitel, kdo bude rozhodovat o nasazení evropské armády? Budou to parlamenty členských států, europarlament, nebo Evropská komise? Budou národní vlády mít pravomoc odvolat svůj kontingent v případě nesouhlasu nasazení, nebo budou kontingenty podřízeny jednomu velení  bez ohledu na národní zájmy a souhlas příslušných vlád? Kde budou vojáci dislokováni, jaký bude úřední jazyk v této instituci? A takových otázek, na které neznají odpovědi ani zastánci této „novinky“, by se našlo mnohem víc.

Na rozdíl o Macrona, Merkelové a dalších podporovatelů této nové instituce musím souhlasit s premiérem Babišem a myslím si, že evropská armáda své opodstatnění nemá. Je zde NATO, které dokáže plnit výše zmíněné úkoly a zabezpečit obranu členských států. Evropská armáda  by byla pouze další žrout peněz a instituce, která by umožnila Bruselu dále  svazovat členské státy EU, což je možná prvotním cílem zastánců vybudování evropské armády.  

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace