Autor fotografie: European Defence Agency
Evropská obranná agentura (EDA) zahájila nový výzkumný projekt zaměřený na zlepšení maskování pozemních systémů. Projekt s názvem "Pokročilá řešení pro maskování pozemních systémů pomocí inteligentních a adaptivních materiálů" (ASCALS) si klade za cíl nalézt nové materiály a jejich aplikační postupy pro aktivní a adaptivní maskování ve viditelné, infračervené a radarové oblasti.
Tváří v tvář vysoce sofistikovaným moderním detekčním systémům nabývá vývoj pokročilých materiálů a technik pro zlepšení maskování a snížení signatury vojenských pozemních systémů na významu. Účinné maskování pomáhá zabránit odhalení, identifikaci a pozorování pozemních systémů a nabízí dodatečnou ochranu, aniž by to mělo vliv na hmotnost a mobilitu. Účinné maskování tedy zlepšuje schopnost průzkumu stealth a faktor překvapení. Široká škála operačních prostředí moderních pozemních systémů vyžaduje aktivní a adaptivní koncepce maskování, které snižují optickou a tepelnou stopu v různých možných terénních a povětrnostních podmínkách.
Cílem systému ASCALS je řešit tyto výzvy a využít výhod inteligentní a adaptivní kamufláže. Projekt se zaměří na vývoj pokročilých materiálů pro absorpční a zastírací techniky. EDA upozorňuje, že výsledky projektu by mohly být využity i v námořních a leteckých aplikacích.
Projekt ASCALS potrvá 18 měsíců, jeho rozpočet činí 1,3 milionu eur a podílí se na něm deset partnerů ze šesti členských států. Již nyní se plánuje navazující fáze (ASCALS II), jejímž cílem je optimalizovat nejslibnější cesty identifikované v projektu ASCALS I a vyvinout několik demonstračních zařízení. Tyto demonstrátory budou sestaveny na pozemních platformách a testovány v relevantním prostředí v období do roku 2027.
Projekt, který financují Řecko (vedoucí země), Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko a Švédsko, oficiálně zahájil svou první fázi. Na straně průmyslu bude projekt ASCALS realizovat konsorcium vedené společností Adamant Composites (Řecko), které zahrnuje deset dalších průmyslových a výzkumných subjektů: Lucemburskou univerzitu, TNO, MIS7 a Bolidt (Nizozemsko), Vojenský institut inženýrských technologií a LUBAWA S.A. (Polsko), CITEVE, INEGI a Vojenskou výzkumnou akademii (Portugalsko), jakož i Švédskou agenturu pro obranný výzkum.
Zdroj: European Defence Agency