Existuje již nástupce špionážního letounu Blackbird? Viceprezident strategického vývoje se možná prořekl

Existuje již nástupce špionážního letounu Blackbird? Viceprezident strategického vývoje se možná prořekl
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: SR-72
12 / 01 / 2018, 18:30

Je vývoj nástupce slavného strategického průzkumného letounu SR-71 Blackbird daleko dál, než jsme si mysleli? Nebo už dokonce existuje?

Prořekl se viceprezident strategického vývoje Skunk Works Jack O’Banion? Podle jednoho tweetu ,,bystrého" pozorovatele, novináře Stephena Trimblea může být možná vývoj nástupce strategického průzkumného letounu SR-71 Blackbird v mnohem pokročilejší fázi, než jsme si mysleli. Podle tohoto tweetu měl Jack O’Banion prohlásit, že ,,bez digitální přeměny by tento letoun (SR-72), který vidíte zde, nemohl vzniknout". 

Tato slova měl Jack O’Banion pronést při své prezentaci na půdě institutu American Institute of Aeronautics and Astronautics. Jeho prezentace se týkala technických aspektů náporového motoru (scramjet), který je určen k pohonu hypersonických letounů. Tím má být právě SR-72.

psali jsme: Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

Server foxtrotalpha.jalopnik.com rovněž naznačuje, že viceprezident strategického vývoje Skunk Works, tedy divize Lockheedu, která pracuje letounu, se mohl prořeknout a vývoj hypersonického nástupce slavného špionážního stroje může být daleko dál, než si laická či odborná veřejnost dosud myslela. Když se zmíněný server dotazoval vedení Lockheedu, v jaké fázi je vývoj SR-72, odpověděli mu jeho zástupci, že Lockheed Martin, respektive Skunk Works pokračují v testech příslušné technologie, která by umožňovala hypersonický let.

psali jsme: Počítač potvrdil, SR-71 Blackbird je prostě perfektní

To, co zatím víme o letounu jistě, je, že rozdíl mezi SR-71 a jeho nástupcem bude podle Skunk Works hlavně v rychlosti. SR-72 bude útočným a zároveň průzkumným letounem schopným dosáhnout rychlosti Mach 6. ,,Říkali jsme posledních dvacet let, že hypersonické technologii docílíme za dva roky. To, co mohu říct, je fakt, že tato technologie je už ,,dospělá" a my společně s DARPA (agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií) tvrdě pracujeme na tom, aby se technologie dostala našim pilotům," řekl před časem viceprezident Skunk Works Rob Weiss.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: foxtrotalpha.jalopnik.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.