Exkluzivní rozhovor s velitelem ukrajinského praporu Marsel: Šance, že Putin použije jaderné zbraně, je 50 na 50

Exkluzivní rozhovor s velitelem ukrajinského praporu Marsel: Šance, že Putin použije jaderné zbraně, je 50 na 50
Autor fotografie: Ukrajinský prapor Marsel|Popisek: Ukrajinský prapor Marsel
28 / 12 / 2022, 13:00

SM pořídil exkluzivní rozhovor s velitelem ukrajinského praporu Marsel z Charkova Nikolajem. Prapor se specializuje ve stále probíhající válce na sabotážní operace a zajišťuje bezpečnost lidí, kteří vykonávají úkoly v tzv. šedé zóně, respektive frontové linii.

Nikolaji, Kolik bojovníků má váš prapor a jaké úkoly plní?

Nemohu přesně specifikovat, kolik lidí tvoří náš prapor, není však velký, má do 30 příslušníků. Úkolem skupiny je provádět sabotážní operace a zajistit bezpečnost specialistům, jež vykonávají konkrétní úkoly v tzv. šedé zóně nebo frontové linii.

Znáte nějakého Čecha, který by bojoval bok po boku s Ukrajinci proti Rusku v nějaké bojové jednotce?

Mám mnoho známých a kamarádů, kteří sloužili například ve Francouzské cizinecké legii, ale Češi mezi nimi bohužel nejsou.

Co si myslíte o hlavním důvodu ruské invaze na Ukrajinu? Došlo k nějaké genocidě na Donbasu, jak Vladimir Putin říká, nebo je to úplně vymyšlené?

Hlavní důvod invaze..., je to všechno Putinova propaganda, která vymývá svým občanům mozky, což na druhou stranu, jak jste uvedl, ,,opravňuje" podle Rusko ospravedlnit své akce na Ukrajině. A samozřejmě hovoříme o imperiálních ambicích vrcholných politických představitelů Ruska. To je plán, který byl rozvíjen více než dekádu. Rusko za tu dobu provedlo mnoho rozvědných akcí, shromažďovalo informace. Ukrajinská teritoria uvnitř svých přirozených hranicích nejsou pro takového souseda zajímavá. Ale když vytvoříte nárazníkovou zónu mezi Ruskem a NATO ze západních oblastí a anektujete východní a jižní regiony, pak můžete v ekonomickém a vojenské sféře na geopolitické mapě vyhrát opravdu hodně.

                

                                                 Ukrajinský prapor Marsel (Foto: Prapor Marsel)

 

Putin a jeho věrní spojenci vždy říkali, že režim, který vládne na Ukrajině, je nacistický, i když politické strany, které se hlásí v nějaké formě k nacistické ideologii v parlamentních volbách dostali zanedbatelný počet hlasů. Proč Putin podle vás živí tuto legendu?

Jak říkal Winston Churchill: Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty. To, čeho jsme svědky, mám na mysli ruskou propagandu, je vystavěno tak, že Ukrajina je druhou Třetí říší. Je také nutno dodat, že současná ruská generace má negativní postoj k neonacismu a ukrajinská půda je právě tou, kde se dá zasít semínko nenávisti. Putin navíc potřebuje podporu svých občanů, aby obhájil své akce na Ukrajině, protože všichni víme o tom, jak nepopulární je v Rusku mobilizace.

Myslíte si, že Putin je schopný použít jaderné zbraně na bojišti, když budou ruské ztráty významně narůstat?

Tak to je těžká otázka, u něho je to 50 na 50. Já si to samozřejmě nemohu přát, ale my jsme si všichni také mysleli, že nezačne plnohodnotná válka, a přece začala. Putin se zmýlil v tom, že když zahájil válku, tak ruské vojáky budou Ukrajinci vítat chlebem a solí. Pokud mám říct svůj názor, myslím, že jaderné zbraně Putin nakonec nepoužije, protože když válku prohraje, chce zanechat po sobě určitý odkaz.

                

                                                  Ukrajinský prapor Marsel (Foto: Prapor Marsel)

 

Jak odhadujete vaše šance proti Rusku? Domníváte se, že Ukrajině nakonec v konfliktu zvítězí?

Chci říct, že nás nepřítel podcenil. Samozřejmě bez dodávek zbraňových systémů od západních spojenců bychom měli velmi malou šanci uspět, nehledě na hrdinný boj našich lidí. Právě díky těmto dodávkám jsme získali sebevědomí, které je rovněž podstatné k budoucímu vítězství. A samozřejmě že v tomto konfliktu vyhrajeme!

Jak byste popsal ruskou taktiku? Není z vašeho pohledu zastaralá?

Jejich taktika je spálit všechno a srovnat se zemí. Je to sice stará taktika, ale naneštěstí pro Rusy v řadě ohledů funguje. Nicméně funguje potud, pokud Ukrajina nemá na to odpověď. Nemůžu přesně zodpovědět, jestli Rusové zaostávají v průzkumné práci, dělostřelectvu, používání dronů atd., na druhé straně má Rusko nepřítel dostatek specialistů, kteří umí bojovat a provádět zvláštní operace. Musím ale zopakovat, že právě díky západní pomoci má Ukrajina šanci zvítězit. A chci tímto také poděkovat Čechům za jejich podporu.


Tagy článku