Autor fotografie: U.S. Army Southern European Task Force, Africa, flickr CC BY 2.0|Popisek: Ben Hodges
Security magazín pořídil exkluzivní rozhovor s americkým generálem ve výslužbě Benem Hodgesem, jenž byl velitelem amerických jednotek dislokovaných v Evropě. Měla by se Ukrajina stát podle něho členem NATO? A co generál ve výslužbě míní o dalším vývoji války na Ukrajině? Více již v našem interview.
Pane generále, od 24. února 2022 sledujeme válku na Ukrajině. Je podle Vašeho názoru Ukrajina schopná se západní vojenskou pomocí vytlačit ruská vojska pryč z okupovaných území?
Je důležité si uvědomit, že samotný konflikt začal v roce 2014, ne 24. února 2022. To znamená, že Rusko se pokoušelo téměř 9 let o zničení či okupaci Ukrajiny a stejně se jí podařilo kontrolovat jen 15%, a to i přesto, že mělo od začátku všechny výhody. Je úplně proveditelné, že Ukrajina je schopná osvobodit všechna zabraná území včetně Krymu, a my bychom měli na Západě přestat podceňovat ukrajinskou vůli a schopnosti. Mělo by být pro Západ neakceptovatelné, aby se Rusku vyplatila agrese, prošly mu válečné zločiny a mohlo si ponechat Krym.
Hodně se hovoří v současné době o moderních západních tancích. Po dlouhém váhání Německo konečně souhlasilo s dodávkou tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Proč Německo tak dlouho váhalo a bylo něco, čeho se obávalo?
Německo nemá sebevědomí, když dojde na bezpečnost a obranu. Nicméně USA si uvědomovaly také postupně, jaký materiál poskytnout Ukrajině, a někdy jim trvalo příliš dlouho, než určitou pomoc dodaly, jako jsou rovněž tanky a další technika. Západ, vedený USA, potřebuje učinit taková rozhodnutí, která by znamenala, že opravdu chce, aby Ukrajina vyhrála. Pokud to udělá, další potřebná pomoc pak bude dodána rychle. A to je zároveň nejrychlejší cesta k tomu, aby byla válka dovedena do úspěšného konce. Dosavadní přístup jen prodlužuje utrpení a zkázu.
Kolik tanků podle Vás Ukrajina potřebuje k tomu, aby mohla provádět protiofenzivy a také rozhodující útočné akce proti Rusku, pokude se to vyčíslit? A jaké druhy další těžké techniky Ukrajina aktuálně potřebuje kromě zmíněných západních tanků?
Tuto otázku bych ponechal na ukrajinském generálním štábu, kolik toho vlastně potřebují. Ale dokážu si představit, že v současné době mají počet tanků, obrněných vozidel, samohybných dělostřeleckých prostředků, který se blíží divizi.
Ukrajina také žádá letouny F-16, ale americký prezident Joe Biden se vyjádřil záporně k jejich možné dodávce Ukrajině. Existuje nějaká šance, že ostatní spojenci v NATO mohou poskytnout své stíhače a případě za jakých podmínek?
Já doufám, že Ukrajině letouny F-16 dodáme. Nicméně upřímně řečeno je zde příliš mnoho diskusí ohledně konkrétních platforem. Skutečná debata se má týkat kolem schopností letounů, s přihlédnutím k tomu, co je třeba učinit k osvobození Krymu.
Napsal jste následující: Kyjev nebo NATO nebudou dříve slavit vítězství, než Ukrajincům dáme takové prostředky, které budou potřebné k osvobození Krymu. Není to ale naopak přesně ten moment, který může vést až k jaderné válce? Vladimir Putin řekl, že případné osvobození Krymu by bylo překročením pomyslné ,,červené linie"?
Nevím, jak může být Ukrajina bezpečná či je schopná obnovit svou ekonomiku, dokud Rusko okupuje Krym. Kreml už měsíce vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Beru tyto výhrůžky sice na jednu stranu vážně, ale nevěřím, že je to pravděpodobné. Jejich jaderné hlavice jsou nejefektivnější, když je nepoužijí, protože vidí, že my sami používáme vlastní odstrašení proti nim. Pokud podlehneme jadernému vyděračství, tak nikdo nebude v bezpečí.
Co může být rozhodujícím momentem v rusko-ukrajinském konfliktu, aby mohl nakonec Kyjev slavit vítězství?
Izolace Krymského poloostrova a potom měsíce přesných úderů, které způsobí, že ruská zařízení a pozice zde budou potom už nadále neudržitelné.
Může se Ukrajina stále spolehnout na vojenskou pomoc USA? Dost se mluví o tom, že pokud by Donald Trump vyhrál příští prezidentské volby, mohla by se pomoc významněji omezit. Navíc republikánské izolacionistické křídlo by možná chtělo ji zastavit úplně
Určitě bude důležité udržet silnou podporu z obou politických pólů, to znamená Demokratické i Republikánské strany.
Měla by se stát Ukrajina členem NATO? I když válečný konflikt skončí, nemá bezpečnostní garance, že ji Rusko kdykoliv potom vojensky nenapadne
Čím dřív, tím lépe, stejně jako v případě vstupu Ukrajiny do EU.