EXKLUZIVNĚ: Proč skončil tendr na vrtulníky? Roli může hrát tajná schůzka Babiše s německým generálem

EXKLUZIVNĚ: Proč skončil tendr na vrtulníky? Roli může hrát tajná schůzka Babiše s německým generálem
09 / 02 / 2018, 08:15

Za relativního nezájmu médií přijel do Prahy na dvoudenní pracovní návštěvu ve středu 24. ledna velitel Pozemních sil Spolkové republiky Německo generálporučík Jörg Vollmer se svou suitou. Na oficiálním programu měl například setkání s velitelem Pozemních sil Armády České republiky generálmajorem Štefanem Kaletou, ale podle důvěryhodných zdrojů redakce SM, jej o schůzku mezi čtyřma očima požádal osobně sám premiér ČR Andrej Babiš.

Redakce SM se pokusila schůzku zasadit do řetězce událostí, které předcházely, resp. které následovaly v průběhu tendru na pořízení víceúčelových vrtulníků pro armádu, z něhož nakonec sešlo.

 Ještě v prosinci 2016 byl jasným favoritem zakázky francouzsko-německý koncern Airbus Helicopters. Z vyhodnocení nabídek, které podávaly vlády Itálie, Francie, Německa, Jižní Koreje a USA, vyšel totiž s cenou 4,8 miliardy korun za deset dvoumotorových nejvýhodněji. Jen pro srovnání Americký Bell Helicopter požadoval za 12 strojů UH-1Y Venom přes cca devatenáct miliard. Kvůli nereálným požadavkům Generálního štábu na technickou vybavenost strojů se postupem času zúžil potenciální počet vítězů na pouhé dva – italskou Augustu a americký Bell. Konečné rozhodnutí vyřadit Airbus se událo v dubnu 2017, shodou okolností týden po návratu náměstka Daniela Koštovala z USA, kde jednal se zástupci Pentagonu. Zatímco Češi z utajených (lobbystických) příčin Airbus odmítli, německá armáda se společností podepsala v rámci masivního přezbrojení za 130 miliard eur, smlouvu na dodávku 88 vrtulníků víceúčelových i bojových z řady H145. Tendr v Čechách se nicméně začal drolit…

související: Výběr víceúčelových vrtulníků působí netransparentním a chaotickým dojmem, říká poslankyně Jana Černochová

V průběhu ledna 2018 prosadil poslanec Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) mimořádný bod o nákupu vrtulníků, a to na základě informace deníku Právo o interpersonálních problémech u členů výběrové komise. Ministryně Šlechtová zopakovala při uzavřeném jednání před poslanci, že náčelníka gen. štábu Josefa Bečváře zaúkolovala, aby ji předal do konce ledna technické specifikace vrtulníků. Tím ministryně získala čas ke konečnému rozhodnutí k výsledkům průzkumu trhu.  

související: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala

A teď k pravděpodobnému tématu schůzky, která se udála mezi generálem Vollmerem a premiérem Babišem. Množstevní slevy fungují všude a ve vojenských nákupech tím více. Pokud by německá armáda spolu s českou pořídila o dvanáct vrtulníků více v rámci rozšířené objednávky, určitě by dostala slevu z už tak nejlevnějšího artiklu, který se do soutěže dostal. Cenová výhoda by byla pochopitelně oboustranná – tedy jak pro Němce, tak pro Čechy. (Společné nákupy několika států nejsou ničím novým. Naposled ve snaze ušetřit uvažovaly takto o akvizici radarů země V4) Neoficiální schůzka mezi generálem a premiérem se pravděpodobně uskutečnila již ve středu 24. ledna a ještě ten den ve Sněmovně Šlechtová poprvé veřejně přiznala, že výběrová komise nikoho nedoporučila a tendr se vrací na začátek. Navíc potvrdila, že armáda bude muset ze svých nereálných technických požadavků, slevit. Tímto rozhodnutím se tedy zase otevírá cesta pro německý Airbus, případně jiné helikoptéry, aby se staly výzbrojí Armády ČR na úkor zastaralých ruských vrtulníků Mi 24/35.

psali jsme: Šlechtová ve Sněmovně rozbalila A3: Tyhle nákupy nezvládneme a tendr na vrtulníky začne znovu

autor: Jan Blažek

 

Tagy článku