Exkluzivně: Rusům je jedno, co nebo koho zasáhnou, Prigožin si podepsal svůj ortel dávno, říká v rozhovoru Australan bojující proti Rusku

Exkluzivně: Rusům je jedno, co nebo koho zasáhnou, Prigožin si podepsal svůj ortel dávno, říká v rozhovoru Australan bojující proti Rusku
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
09 / 09 / 2023, 14:00

Velký ohlas vzbudil před časem náš rozhovor s Australanem, který bojuje bok po boku Ukrajinců. Doomsayer, jak si muž říká, nyní poskytl Security magazínu další rozhovor, tentokrát nás zajímaly prozatimní výsledky ukrajinské protiofenzivy, nebo jaké zbraně napadená země právě potřebuje. A co soudí Doomsayer o smrti Jevgenije Prigožina, zakladatele nechvalně známé Wagnerovy skupiny? Více nabízíme v našem interview.

Jak hodnotíte dosavadní výsledky ukrajinské protiofenzivy. Západní politikové se zdají být spíš skeptičtí. Jaký je Váš pohled?

Je jednoduché sedět a hodnotit vývoj mimo dění a říct, že protiofenziva zpomaluje či není dostatečně připravená. Musíme však na druhé straně vidět, že zbraně a vybavení, které poskytují naši partneři, se k nám dostává pomalu. Musíme mít také na paměti, že západní výcvik jednotek bojujících na Ukrajině je zhuštěn do několika týdnů. Nic vás nemůže skutečně připravit na druh války, který je na Ukrajině veden. Čas, který jsme Rusům dali, jim umožnil vybudovat silné obranné linie. Postupně nabýváme územní zisky, malé, ale důležité. Čím déle bude trvat, než dostaneme vybavení, jež potřebujeme, tím více dáváme času Rusům, aby své řady zpevnili.

Rusové zaminovali rozsáhlé ukrajinské plochy. Je toto z Vašeho pohledu největší překážka pro ukrajinskou protiofenzivu? Jaké jsou ty další?

Miny jsou samozřejmě obrovskou hrozbu, pokud ne tou největší.  Naši ženisté se velmi snaží o to, aby miny byly odstraněny a může to zabrat i jeden den vyčistit plochu 50x10 m. To je důvod, proč protiofenziva postupuje pomaleji, než bylo původně předpokládáno. Nedávno jsem navštívil zraněné vojáky v nemocnici a většina z nich neměla dolní končetiny, což způsobily právě miny.  Na druhou stranu miny nejsou jedinou hrozbou pro vojáky, je třeba se zmínit o dronech či ruském dělostřelectvu, které mají okupanti k dispozici ve velkém množství. Problém je, že jsme Rusům nechali příliš času, aby se učili a adaptovali.

Nezačala protiofenziva příliš brzy? Ukrajina zatím nemá účinnou vzdušnou podporu (letouny F-16)

Pokud by byly letouny F-16 k dispozici, určitě by pomohly, ale nejsou zároveň odpovědí na všechno. Nicméně ano, jestliže bychom měli F-16 k dispozici, vzdušná podpora by velmi zvýšila operační účinnost. Na druhou stranu letouny F-16 jsou jednou částí skládačky. Domnívám se, že drony jsou nyní klíčové. Jsou cenově dostupné a efektivní, když je srovnáme se stíhacím letectvem.

Proč Západ podle Vás jedná tak pozdě? Právě letouny F-16 mohly být na Ukrajině již mnohem dříve

Existuje na to mnoho teorií, těžko to komentovat v tuto chvíli. Západ nechce, aby jeho technologie se dostaly do rukou Rusů? Chce, aby nejdříve byly doplněny zásoby zbraňových systémů? Těžko soudit.

Jaké další zbraně podle Vás Ukrajina potřebuje v této fázi války?

Jak už jsem říkal, drony včetně kamikaze dronů, bombardéry, zbraně dlouhého doletu, prostředky proti systémům elektronického boje (EW),  antidronové technologie a další.

Jak můžeme vidět, Ukrajina částečně přenesla válku na ruské území. Je to cesta, jak postupně Rusy přinutit  k vyjednáváním, nebo alespoň k nějakým ústupkům?

Je to válka a myslím, že je fér ji přenést na ruské teritorium. Žiju na východě můj celý pobyt na Ukrajině (15 měsíců) a viděl jsem, co Rusové udělali civilnímu obyvatelstvu, jak ničí infrastrukturu. Vůbec je nezajímá, co nebo koho zasáhnou. Rusové musejí pochopit, že toto nemohou dělat, aniž by za to nenesli důsledky. 

Určitě jste slyšel o smrti Jevgenije Prigožina. Který byl pravděpodobně odstraněn samotným Vladimirem Putinem. Pokud ano, proč by Putin chtěl jeho smrt?

Viděli jsme, že to přichází. Každý, kdo se postaví Putinovi, buď spadne z okna, je otráven, nebo sestřelen z oblohy, jako v případě Prigožina. Podepsal si svůj příkaz k popravě už dlouho předtím, když ostřeloval Kreml na sociálních sítích během bitvy o Bachmut, a také nesmíme zapomenout na jeho tažení na Moskvu.

Co myslíte, že se stane s Wagnerovou skupinou po Prigožinově smrti? Bude rozpuštěna, nebo v nějaké formě bude sloužit právě Putinovi?

Čím dále více západních států považuje wagnerovce za teroristickou organizaci, takže nezbývá než doufat, že bude rozpuštěna. I když se tak ale stane, je pravděpodobné, že jiná podobná  skupina zaujme její místo.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.