Exkluzivně: Na Donbasu jsme pod palbou neustále, z Bachmutu je postapokalyptická pustina, říká v rozhovoru Australan bojující proti Rusku

Exkluzivně: Na Donbasu jsme pod palbou neustále, z Bachmutu je postapokalyptická pustina, říká v rozhovoru Australan bojující proti Rusku
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 06 / 2023, 13:00

SM poskytl exkluzivní rozhovor Australan s přezdívkou ,,Doomsayer", který bojuje po boku Ukrajinců proti Rusům. Jak se ocitl na Ukrajině a věří, že napadená země může získat zpět svá území? Více už v našem rozhovoru.

Jak se ocitne Australan na Ukrajině? Mají Australané a Ukrajinci něco zvlášť společného?

Jako Australan pocházím z mírumilovného, demokratického a svobodného národa. Ukrajina je součástí Evropy a je rovněž demokratickou, mírumilovnou a svobodnou zemí. Sdílíme podobné hodnoty. Ukrajina nechce být součástí Ruska, kterému vládne válečný štváč a diktátor Vladimir Putin. Ruský prezident je tyran a v Austrálii věříme v to, že se musíme tyranovi postavit.

Dostal jste se do situace, kdy Vám šlo bezprostředně o život?

Jsem na Ukrajině skoro jeden rok a za tu dobu jsem se dostal do mnoha situací, kdy mi šlo o život. V Charkově na humanitární misi jsme se dostali pod ruskou dělostřeleckou palbu. Na Donbasu ve vojenských misích jsme pod palbou neustále.

Do jaké jednotky jste vstoupil a jaké zbraňové systémy používá?

Jsem součástí 209. praporu, který je začleněn do 113. Charkovské obranné brigády. Jsme lehká pěší jednotka a používáme mnoho různých zbraní, od pistolí, po kulomety, RPG či minomety.

Jaký typ zbraňové výbavy nyní podle Vás Ukrajina potřebuje nejvíce?

Určitě se jedná o těžká obrněná vozidla, jako jsou tanky, či bojová vozidla pěchoty. Dále Ukrajina potřebuje rakety dlouhého doletu a západní stíhače, o něž Ukrajina žádá již dlouho.

Jedním z částečných válečných úspěchů Ruska je dobytí Bachmutu, Stálo to ale z Vašeho pohledu za ztráty 60 000 vojáků? Sám jste byl v Bachmutu, jak to tam nyní vypadá?

Bojovali jsme a bojujeme na okraji Bachmutu. Nemyslím si, že to Rusku za to stálo. Není to způsob, jak vyhrát válku, když ztratíte tolik mužů i vybavení. Bachmut už není městem, jak je známe, ale postapokalyptickou pustinou. Když selhal ruský pokus, jak se zmocnit města konvenčním způsobem, tak Bachmut Rusové srovnali se zemí.

Věříte tomu, že ukrajinská protiofenziva, o níž se hojně hovoří v médiích, bude nakonec úspěšná. Má Ukrajina dostatek zbraní, aby to zvládla?

Nedokážu říct, zda Ukrajina má opravdu dostatečné množství zbraní, aby mohla úspěšně zvládnout protiofenzivu. Ale má určitě dostatek odhodlaných a motivovaných mužů. Ať už se protiofenziva uskuteční kdekoliv, jsem si jistý, že Ukrajina úspěšně osvobodí většinu zabraného území Ruskem a zatlačí okupanty zpět.

Generál Ben Hodges řekl, že osvobození Krymu bude rozhodujícím momentem ve válce. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Samozřejmě, pokud by byl Krym osvobozen, znamenal by to rozhodující okamžik ve prospěch Ukrajiny. Nicméně problém tkví v tom, že Rusové se již předtím velmi dobře opevnili, a když se podíváme na geografii Krymu, tak zjistíme, že pro Ukrajince bude složité proniknout na toto teritorium. Já jen doufám, že Rusové se dříve sbalí a odtáhnou odsud pokojně, nebo zde dojde ke krvavé lázni, pokud si budeme muset vzít Krym zpět silou.

Myslíte si, že Vladimir Putin může výt svržen, pokud Rusko prohraje válku?

Ano, domnívám se, že pokud Rusko prohraje válku, tak Putin bude svržen, zavražděn nebo spáchá sebevraždu. Jestliže by svržen nebyl, tak jen doufám, že Rusové se konečně probudí a povstanou proti jeho despotickému režimu.
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.