Exkluzivní rozhovor s americkým instruktorem: Putin připravoval invazi přes 20 let, v Rusku vyrostli noví nacisté

Exkluzivní rozhovor s americkým instruktorem: Putin připravoval invazi přes 20 let, v Rusku vyrostli noví nacisté
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Rusko-ukrajinská válka (ilustrační obrázek)
21 / 01 / 2023, 17:00

SM pořídil exkluzivní rozhovor s americkým instruktorem pro vojenská vozidla Davidem, který má 22 let zkušeností v oboru včetně bojových. Je dobře obeznámen s celkovou situací na Ukrajině. Zajímalo nás, jak vidí vlekoucí se rusko-ukrajinský vojenský konflikt, jestli Ukrajina je schopna vyhnat okupanty ze svých území, či zda může ruský prezident Vladimir Putin použít jaderné zbraně. Více již v našem rozhovoru.

Co si myslíte o skutečných důvodech rusko-ukrajinské války. Odehrála se na Donbasu genocida, jak o ní často mluví Vladimir Putin, nebo to byl zcela zástupný důvod pro rozpoutání války?

Putin už několik let říká, že Rusko se bude rozšiřovat. Otevřeně také prohlásil, že ,,Velké Rusko" se vrací zpět. Putin cíleně a dlouhodobě modernizoval armádu, svůj vliv, posiloval své mezinárodní vazby, rozšiřoval záběr svých špionů i FSB (Federální služba bezpečnosti). Je třeba říct, že Putin plánoval provést invazi do nějaké země bývalého sovětského bloku. Invazi na Ukrajinu plánoval přes 20 let. Ruský prezident řekl všem službám, že chce napadnout Ukrajinu, a ptal se jich, zda jsou na to připravené. FSB byla jedinou, která odpověděla, že ne. Vyměnil jejího šéfa a nový už mu řekl, co chtěl slyšet.

Jaké zbraně podle vás Ukrajina potřebuje a stále je nemá ve stále probíhajícím konfliktu?

Je určitě mnoho, co Ukrajina nyní potřebuje. Mluvím například o tancích M60A3. Jsou upgradované a například Řekové, Turci či Egypťané mají více než 1000 kusů ve své rezervě. Dále bych na Ukrajinu poslal moderní bojová vozidla pěchoty, třeba Bradley, jak se o nich nyní hovoří (ty už USA na Ukrajinu posílá - pozn.red.). CV90 by nepředstavovalo rovněž špatné řešení. Pak mě ještě napadá starší systém protivzdušné obrany MIM-23 Hawk, Ukrajina má jednu baterii. Ale Evropa by mohla Ukrajině dodat další tyto systémy. Z možných letounů bych na Ukrajinu poslal stroje F-16, ty by udělaly určitě ,,svou práci" výborně. Ukrajina potřebuje neustálý přísun dodávek moderních zbraní. Čím modernější, tím pro Ukrajinu samozřejmě lepší.

Co očekáváte od zimního předělu války? Může Ukrajina úspěšně pokračovat v nějaké ofenzivě, nebo to vidíte na pat v tomto období?

Těžká otázka. Pokud se bude počasí pohybovat od zhruba -2-5 stupňů Celsia po určitou dobu, může Ukrajina provést úder. Ukrajina provádí rotaci vojáků, aby je mohla rychle přesouvat v podstatě kterýmkoliv směrem. Takže Ukrajina by byla za určitých okolností schopna provést další ofenzivy.

I když to Putin neřekne nahlas, očekáváte, že dojde zkraje tohoto roku k vyhlášení další vlny mobilizace?

Mobilizace se nikdy nezastaví, Rusko s ní možná nějaký čas počká, bude volit termín rozvážněji. Cvičiště jsou plná a Rusko nemá vybavení pro nové rekruty. Co Rusko ale dělá dál, je zatahování obyčejných lidí do války, obviňuje je z různých zločinů, a pokud by chtěli nastoupit na frontu, slibuje beztrestnost. Rusko se poohlíží po rekrutech prakticky všude. Například středoškolští studenti končí svá studia dříve, aby mohli být odesláni na frontu. Formují se navíc stále dobrovolnické sbory. To je tajná mobilizace, o níž ale nikdo veřejně nehovoří.

Domníváte se, že Putin je schopen použít jaderné zbraně, pokud by neúměrně rostly ruské ztráty na bojišti?

Putin je vlastně vojákem ze studené války, podle mě je schopen použít jadernou zbraň na Ukrajině nebo kolem ní. Jednalo by se ovšem o ,,menší" jadernou zbraň, který by například zasáhla 1-2 km prostoru. Ale je také možné, že by Putin dal příkaz k použití jaderné zbraně do oblasti Černého moře, což by Turecko pravděpodobně zatáhlo do války. Já jsem se o možnosti, pokud by byl tento typ zbraně použit, bavil s mnoha Ukrajinci. Jsou připraveni v případě, že by jaderná zbraň dopadla na jejich území, mít ze své země nový ,,národní park", jestliže by to znamenalo, že nad Ruskem nakonec vyhrají.

Jak podle vás dopadne celý konflikt? Je Ukrajina se západní pomocí schopna porazit ruské okupanty a vyhnat je ze svého území?

Možné to je, věřím, že Ukrajina může nakonec vyhrát. 70 zemí dalo závazek, že Putin nevyjde z tohoto konfliktu vítězně. Ukrajina může získat svá území zpět. V Rusku vyrostli noví nacisté, to je třeba říct. Na druhé straně antiruský ,,PR program" funguje, a míra nenávisti, jakou si Rusko vysloužilo, je obrovská. S tím bude muset tato země žít dalších 100 let.

Tagy článku