Exministr Metnar zvolen do čela Výboru pro obranu - vůči vládnímu programu má výhrady. Dvěma procentům na obranu nevěří

Exministr Metnar zvolen do čela Výboru pro obranu - vůči vládnímu programu má výhrady. Dvěma procentům na obranu nevěří
Autor fotografie: Ministerstvo obrany|Popisek: Lubomír Metnar (ANO)
26 / 01 / 2022, 17:15

Dnešní třetí schůze Výboru pro obranu měla jednoduchý program. Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), který ve výboru nahradil jihomoravskou poslankyni Taťánu Malou (ANO), byl po rezignaci Miloslava Janulíka podle očekávání zvolen předsedou. Na nadcházející čtvrté schůzi by měly být definitivně ustaveny podvýbory.

V čele sněmovního Výboru pro obranu tedy pro další období došlo po říjnových volbách a prosincovém ustavení nové vlády k očekávané výměně. Jana Černochová (ODS) si s Lubomírem Metnarem vyměnila křeslo, a Lubomír Metnar bude nyní se svými zkušenostmi z vedení rezortu (ministerstvo vedl od 27. června 2018 do 17. prosince 2021) řídit práci Výboru pro obranu. Na Ministerstvo obrany přišel Lubomír Metnar v polovině roku 2018 po půlročním působení v čele rezortu vnitra, kde působil jako náměstek již v letech 2013 a 2014. Třemi místopředsedy jsou Josef Flek (STAN), Jan Hofmann (ODS) a Pavel Růžička (ANO). Vládní strany mají v současném složení výboru početní převahu svých zástupců vůči opozici v poměru 9:7.

Ještě před svým zvolením do Výboru pro obranu kritizoval Lubomír Metnar některé z bodů vládního programového prohlášení a prvních kroků své nástupkyně: "Začít v resortu obrany změnou dlouhodobých strategií není dobrá cesta. Tyto schválené dokumenty a jejich cíle je nutné naplňovat kontinuálně a důsledně. Bude tak zajištěn stabilní rozvoj v oblasti obrany, který před mým nástupem zcela stagnoval," uvedl v reakci na záměr revidovat či aktualizovat strategické dokumenty a mj. Koncepci výstavby Armády České republiky 2030.

Ohledně vládního plánu do roku 2025 navýšit rozpočet obrany na 2 % HDP (odhadem v absolutní hodnotě o přibližně 80 miliard více než nyní) pro Českou televizi v polovině ledna uvedl: "Podle mých zkušeností a znalostí z chodu ministerstva se nedomnívám, že je to reálné. Nemůže dojít k takovému skokovému nárůstu, protože resort na to není připraven," ač tedy předchozí vláda Andreje Babiše měla 2 % HDP na obranu ve svém programovém prohlášení rovněž, dokonce do roku 2024, a tomu odpovídající nárůst finančních prostředků je (a formálně zůstává) jedním z důležitých výchozích předpokladů právě KVAČR 2030.

V uplynulém týdnu pak vyjádřil podporu pomoci Ukrajině: "Souhlasím s pomocí Ukrajině jako vyjádření solidarity, ale tato pomoc by měla být úzce koordinována ve spolupráci s EU a NATO. Důležité je, aby tato pomoc přispěla k deeskalaci a stabilizaci v dané oblasti." O poskytnutí dělostřelecké munice ráže 152 mm na základě ukrajinské žádosti rozhoduje vláda premiéra Fialy dnes.

Příští středu je na programu 4. schůze Výboru pro obranu ustavení podvýborů, a pak se již budou moci poslanci plně pustit do práce. V uplynulém období měl výbor podvýbory tři: pro akvizice MO, obchod s vojenským materiálem a inovace; pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR; a podvýbor pro válečné veterány.

Tagy článku