Exministryně Šlechtová: BVP, vrtulníky i radary, ministerstvo obrany s námi nekomunikuje ohledně klíčových armádních zakázek, chci větší transparentnost

Exministryně Šlechtová: BVP, vrtulníky i radary, ministerstvo obrany s námi nekomunikuje ohledně klíčových armádních zakázek, chci větší transparentnost
Popisek: Karla Šlechtová
21 / 05 / 2019, 17:00

Bývalá ministryně obrany a současná poslankyně Karla Šlechtová se v pořadu DVTV mimo jiné rozhovořila o probíhajících velkých armádních zakázkách. Postěžovala si moderátorovi Martinu Veselovskému, že Výbor pro obranu, jejíž je Šlechtová členkou, nedostává od ministerstva obrany informace ohledně těchto zakázek.

Karla Šlechtová zopakovala v pořadu DVTV, že ministerstvo obrany je plné lobbistů, kteří ji tlačili ještě ve funkci ministryně obrany do podpisů různých zakázek. To souvisí i klíčovými armádními zakázkami, jako je v současné době tendr na nákup nových BVP, pořízení 12 víceúčelových vrtulníků nebo radarů MADR.

Podle Šlechtové ministerstvo obrany v čele s Lubomírem Metnarem nedostatečně komunikuje s Výborem pro obranu a ona i členové výboru tak nemají důležité informace, které se týkají tendrů. Šlechtová v rozhovoru zmínila, že právě u všech těchto zakázek existuje ,,tvrdý lobbismus. Podle poslankyně je nutné, aby ministerstvo obrany komunikovalo ohledně tendrů více transparentně.

Pak se na přetřes dostala největší armádní zakázka na nákup nových BVP a Šlechtová si postěžovala, že ministr obrany Metnar ,,transparentně nekomunikuje" ve věcech, které se týkají požadavků na nová vozidla, jako je nejnověji například osádková věž. To označila za ministrovu chybu a podotkla, že toto Metnar komunikovat musí. Šlechtová se domnívá, že ministerstvo obrany by mělo zveřejnit 16 nepřekročitelných požadavků na nové BVP.

Co se týče zakázky na nákup 12 víceúčelových vrtulníků, Šlechtová ještě ve funkci provedla interní audit, který se týkal tohoto tendru, a nalezl vážné pochybnosti s podezřením na manipulaci se zakázkou. Exministryně proto svá zjištění předala vojenské policii. Podle Šlechtové však není zatím jasno, v jakém stavu jsou trestní řízení ohledně zakázky a znovu si postěžovala na ministerstvo obrany, že do dubna měl Výbor pro obranu slíbené od něho informace, které však dodnes nemá.

Na závěr Šlechtová znovu zopakovala, že ministr obrany nekomunikuje jak s poslanci, tak veřejností, protože zákonodárci potřebují nutně všechny důležité informace o zakázkách vědět.

Tagy článku