Exotické Bushmastery? Unifikace vozidel na podvozku Tatra je pro AČR zásadní otázkou

Exotické Bushmastery? Unifikace vozidel na podvozku Tatra je pro AČR zásadní otázkou
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Obrněné vozidlo TITUS
26 / 02 / 2024, 14:00

V nedávném rozhovoru pro Security Magazín zdůraznil exnáčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý potřebu maximální možné unifikace vybavení Armády České republiky. Tématem byla specificky kolová obrněná vozidla pro ženijní vojsko, ale problém je širší a potenciálně se dotýká také mobilních prostředků PVO, samohybných minometů a další techniky.

"Ona ta mince má vždycky dvě strany. Na jednu stranu skupina CSG a především vozidlo Tatra, ty podvozky, jsou kvalitní výrobek, to je potřeba si říct. Má určitou výhodu z hlediska jednotné logistiky, když těch platforem není příliš moc. A určitě je dobře v dnešní bezpečnostní situaci, abychom měli domácího silného výrobce a zaručenou bezpečnost dodávek. Na druhou stranu, ta druhá strana mince, ano, pokud jsme příliš závislí na jednom dodavateli, tak obecně vždy nás to staví do jisté nevýhody. Tady ty dvě strany mince je potřeba vyvažovat. A to jsou přesně i ty úvahy, které my dnes děláme a které analyzujeme i pro budoucí směřování schopností AČR," řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka v pořadu Reportéři ČT 9. října 2023.

Od té doby bylo oznámeno několik projektů, které jsou ve své předakviziční fázi, a které se týkají techniky na kolovém podvozku. V první řadě jde o velmi zvláštní armádní preferenci pro australská obrněná vozidla Bushmaster na podvozku 4x4, které si již před pěti lety AČR vybrala jako nejvhodnější a podle svých kritérií zřejmě jediný na trhu nabízený prostředek splňující její požadavky na tzv. univerzální kolovou platformu ženijního vojska. Nedávno zaznělo na Výboru pro obranu také sdělení, a to v souvislosti s projednávaným nákupem ženijních vozidel, že si armáda rovněž již zvolila řešení v oblasti mobilní protivzdušné obrany. Zde se připravuje sáhnout po vozidle MARS S-330 od společnosti SVOS. Připomenout můžeme pořízení vozidel HMT 400 od britské společnosti Supacat prostřednictvím firmy LPP.

STARKOM

Na podvozku Tatra jsou v armádě zavedeny samohybné houfnice DANA a budou na nich také v roce 2021 pořízené francouzské houfnice CAESAR, které je nahradí. Tatry převážejí tažené 120mm minomety vz. 82 PRAM-L i protiletadlové systémy RBS-70 a RBS-70 NG. Na platformě Tatry jsou umístěné mobilní radary MADR, protiletadlové komplety SPYDER, rušičky STARKOM. Podvozek Tatra je rovněž základem pro nové obrněnce TITUS, a obrovské množství Tater pak v armádě slouží v různých podpůrných rolích od nákladních, přes tahače, jeřáby, cisterny a další. Kolovými vozidly AČR postavené na jiných podvozkových platformách, jsou KBVP Pandur II 8x8 (rovněž vyráběný skupinou CSG), italské lehké obrněnce IVECO LMV, dosluhující německé Dingo 2, Land Rover Defender, Toyoty Hilux, a řada starších vozidel různého určení, například ikonické, ale muzejní Pragy V3S.

Dvě strany jedné mince, o nichž hovořil náčelník generálního štábu loni na podzim, lze vyvažovat jen velmi obtížně, resp. vůbec ne. Buď armáda chce mít výhody plynoucí z univerzálnosti, unifikace, jednotnosti svých podvozkových platforem, anebo se v obavě ze závislosti na "domácím silném výrobci", který zaručuje bezpečnost dodávek, rozhodne své vybavení diverzifikovat. Přitom v případě ženijních vozidel jde prakticky na hranu, protože údajně preferované řešení v podobě vozidel Bushmaster 4x4 bylo vyvinuto a je vyráběné v Austrálii. Ale problematicky působí i volba vozidla MARS S-330 se systémem RBS-70NG, který sice pochází od českého výrobce, ale rovněž potenciálně rozšiřuje počet podvozkových platforem; nehledě na fakt, že platformu 4x4 od společnosti SVOS (Perun) armáda již jednou odmítla.

ShHK vz. 77 DANA

Výhody unifikace není třeba dlouze rozebírat. Její naprostou, jakkoli pochopitelnou negaci sledujeme ve výbavě ukrajinské armády, které jsou dodávany prostředky pestrého původu z mnoha zemí. Jde o dostupnost náhradních dílů, schopnost jednotlivých útvarů provádět údržbu a základní servis, v nouzi i kanibalizací poškozených kusů. Obecně jde o jednotnost a jednoduchost postupů, udržitelnost a nasaditelnost techniky. Jestliže v mírovém stavu lze při nepřerušovaných dodavatelských linkách a případně velké časové toleranci zřejmě provozovat techniku i velmi pestrého složení, v krizi se takový přístup velmi rychle proti armádě obrátí. Dostane se snadno do situace, kdy, podobně jako Ukrajinci, nepohrdne jakoukoli pomocí a nasadí jakýkoli dostupný prostředek tak efektivně, jak jí to okolnosti dovolí. Ale právě proto se musí v dobách klidných soustředit na unifikaci a omezovat pestrost techniky, aby byly negativní efekty v krizovém stavu co možná umenšeny.

Zatímco v oblasti podvozkových platforem přitom náčelník generálního štábu a v širším kontextu rezort obrany hovoří o úvahách a analýze budoucího směřování k jakémusi vyvažování mezi unifikací a nezávislostí na jednom dodavateli, v oblasti například ručních zbraní Ministerstvo obrany na jaře 2022 po navýšení svého rozpočtu bezprostředně po ruském útoku na Ukrajinu píše: "Konkrétním příkladem využití navýšených rozpočtových prostředků je nákup ručních palných zbraní od společnosti Česká zbrojovka Uherský Brod (...) Umožní to završení unifikace výzbroje jednotlivce a úplné přezbrojení AČR na útočné pušky BREN 2."

BREN 2

Zcela správně, je třeba dodat. A zcela bez ohledu na otázku nákladů vývoje pušky BREN 2 a jakékoli souvislosti – jde o zvolenou a zavedenou základní ruční zbraň, a je zcela žádoucí, aby ji (a její variatny) měli k dispozici jak profesionálové, tak aktivní záloha, tak v budoucnu i mobilizační záloha armády, v maximálním možném počtu. Ovšem v případě ručních zbraní nečteme nic o úvahách o vyvažování a rizicích závislosti na jednom silném výrobci. Nikdo nežádá, aby, když je BRENy 2 vyzbrojena mechanizovaná pěchota, měl 25. protiletadlový pluk ve výzbroji třeba karabiny M4 a dělostřelci HK417. V případě podvozkových platforem ale požadavek unifikace přes jasné výhody, které s sebou nese, ustupuje do pozadí, a armáda navzdory tomu, že v ČR působí výrobce osvědčeného, zavedeného a spolehlivého řešení, plánuje významné rozšíření typů.

"Modernizace by měla být vedena s cílem maximální možné unifikace armádního vybavení," říká generál Šedivý. "Ukazuje na to i zkušenost z Ukrajiny. Velká různorodost výzbroje ukrajinských sil jako důsledek darů od spojenců a momentálně dosažitelných zbraní a techniky, které mohly být Ukrajině v krátkém čase dodány, zatěžuje celý logistický systém a omezuje bojeschopnost armády. Je bezesporu významné, že vývoj a následná výroba zbraní je ekonomicky významná pro ČR a pro rozvoj schopností našeho průmyslu a samozřejmě je i důležitá pro následnou podporou v prosazování dalších prodejů v zahraničí. Ty zbraně, které jsme schopni v ČR vyrobit, by měly být automaticky zvažovány při modernizaci AČR. Toto téma by si zasloužilo mnohem detailnější diskusi," a mnohem detailnější diskuse odborníků je skutečně žádoucí. Co je skutečným důvodem současného ústupu od unifikace vybavení?

Zdroj: Česká televize, Ministerstvo obrany

Tagy článku