foto: Ministerstvo obrany, Public domain/Bojové střelby z ShKH vz. 77 DANA
Ukrajina i západní Evropa potřebují munici, a to především tu dělostřeleckou. Její klíčovou součástí jsou hnací náplně, obecně střelný prach. Zásadní roli v tomto ohledu sehrává společnost Explosia a.s., která významným způsobem ovlivňuje produkční kapacitu českého obranného průmyslu.
Jednou z významných překážek rozvoji výrobních kapacit munice je podle informace, se kterou se redakce Security Magazínu setkává již delší dobu při kontaktu se společnostmi obranného průmyslu nejen na významných veletrzích. Jedná se o velkorysou obchodní politiku společnosti Explosia. „Velkorysá" je zde myšleno v pejorativním slova smyslu, tedy že společnost Explosia, na rozdíl od toho, jak standardně postupují prakticky všichni velcí hráčí v oboru, nevybírá od svých odběratelů zálohy.
Explosia: Zálohové platby vybíráme jen velmi výjimečně
To nám na přímý dotaz potvrdil také mluvčí podniku Milan Vencl: „Co se týká zálohových plateb, velmi výjimečně jich užíváme u nových zákazníků nebo u takových projektů, kde vyrábíme produkt na míru jedinému zájemci. Pokud by si z jakéhokoliv důvodu vyrobený produkt nevyzvedl, neměli bychom pro něj uplatnění. Detailnější informace s ohledem na v úvodu zmíněné bychom neradi zveřejňovali.“
Otázka úzce souvisí s žádoucími investicemi do rozšíření kapacit výroby. Jak uvedl mluvčí Vencl, Explosia chce „v některých segmentech trhu“ dosáhnout nárůstu kapacity výroby na více než dvojnásobek, a to v letech 2026/2027. Investice v této souvislosti mají podle již dřívě zveřejněných informací dosahovat zhruba 2 miliard korun. „V roce 2022 dosáhl pardubický výrobce výbušnin zisku před zdaněním 198 milionů korun. V tom loňském pokračoval v úspěšném trendu a navýšil ho na 284 milionů při obratu 1,42 miliardy. Plány pro letošní rok jsou neméně ambiciózní, i když Explosia bojuje s limitující kapacitou výroby. Na jejím navýšení se již také pracuje,“ stojí v květnové tiskové zprávě. Podle nedávno zveřejněné výroční zprávy za rok 2023 vybrala společnost na zálohách jen asi 20 milionů korun. Důsledkem tohoto přístupu ale je, že společnosti chybějí prostředky na investice.
Potřeba navýšit kapacitu výroby střelných prachů je dlouhodobá
O potřebě navýšit kapacity výroby střelného prachu se stále intenzívněji hovoří po ruském útoku z února 2022, a také specificky v kontextu české muniční iniciativy. Tato diskuse ale nezačala až v únoru 2022. Kvůli obecně se zhoršující se bezpečnostní situaci, rostoucím výdajům na obranu a modernizačním projektům armád a Armády České republiky bylo téma kapacity výroby munice na stole dávno před tím. „Poslední dva roky pociťujeme výrazný nárůst poptávky po velkorážové munici,“ řekl Security Magazínu tehdejší ředitel Explosie Josef Tichý již v říjnu roku 2019.

O čtyři roky později jeho nástupce Kamil Dudek řekl: „Již v současnosti patříme mezi sedm nejvýznamnějších hráčů na poli výroby celospalitelných hnacích náplní na světě, v Evropě je nás pouze pět. S ohledem na plánované rozšíření kapacity výroby těchto produktů na více jak dvojnásobek budeme silným hráčem. Obdobně chceme rozšiřovat výrobu sférických prachů, po kterých je v posledních letech velký hlad a trh se nedaří zasytit.“ A pokračoval: „Letos jsme navýšili investice na dvojnásobek oproti předchozím letům, peněžními prostředky disponujeme, takže ve financování rozhodně není problém. Ale pokud má někdo představu, že postavíme novou halu, vybavíme ji technologií, nabereme a zaškolíme další zaměstnance v řádech měsíců, tak buď není schopen vnímat realitu anebo ji přehlíží.“
Registrujeme enormní poptávku. Investice zůstávají výrazně poddimenzované
V polovině roku 2022 titulky hlásaly, že v Explosii jedou na rekord: „Enormní poptávku registruje společnost nyní také po bezdýmném prachu. A také válečný konflikt vyvolal zvýšený zájem o výbušniny z Pardubic, přičemž na obranu Ukrajiny dodala Explosia produkty ve výši dosahující více než 150 milionů korun. Investice za poslední desítky let byly v Explosii výrazně poddimenzované,“ sdělovala společnost v tehdejší tiskové zprávě. Nedočetli jsme se tam ale nic o skutečném navýšení produkce. Tržby explosie rostly od roku 2021 z 985 milionů přes 1,326 miliardy v roce 2022 na 1,42 miliardy v roce 2023. Podobným tempem rostl také zisk společnosti, nikoli však investice. V roce 2021 společnost investovala při zisku 86 milionů cekem 61,4 milionů korun, ale o rok později jen 87,5 milionu při zisku přes 198 milionů. A ani předem avízované zvýšení investic na dvojnásobek pro rok 2023 by nebylo v tomto srovnání lichotivé – zisk za rok 2023 dosáhl hodnoty 284 milionů, investice podle výroční zprávy však činily jen 136,8 milionu, nikoli dvojnásobek, ale 1,5násobek oproti roku 2022.

Jedním z důvodů jsou nevybírané zálohové platby, tedy méně volných prostředků na investice, a tím mnohem menší tempo navyšování kapacit, než jaké by trh potřeboval. To vytváří obrovský tlak na ceny, a Explosii s dosavadním výkonem roste zisk – tedy z její perspektivy je zdánlivě vše v pořádku. Poptávka se zde ale s nabídkou míjí ve vysokých řádech a v celém segmentu je obrovský potenciál. Jen velmi obtížně si lze představit soukromou společnost, která by na takovou situaci reagovala tak pomalu jako de facto státní akciová společnost, jejíž akcie drží Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Dvě miliardy investic do roku 2026 – budou stačit?
„Pro letošní rok je v plánu proinvestovat téměř 320 milionů a celkově chce nejvýznamnější český producent výbušnin proinvestovat do roku 2026 až dvě miliardy korun,“ stojí v tiskové zprávě společnosti Explosia z letošního března. „Kapacita výroby celospalitelných modulů je v současnosti 80 tisíc kusů ročně, od roku 2027 bychom chtěli dosahovat výroby až 200 tisíc kusů ročně,“ uvedl předseda představenstva Radomír Krejča. Stávající stav ovšem poptávku uspokojit nedokáže, ačkoli její nárůst vedení společnosti pociťovalo od roku 2017. Neproběhly žádné významné kroky v oblasti náboru zaměstnanců ani navýšení počtu směn či optimalizace výroby, v jejichž důsledku by Explosia mohla navýšit dodávky českým výrobcům munice. Nezbývá než doufat, že investice plánované od letošního roku budou mít žádoucí efekt, a že onen efekt bude dostatečný.
Tagy