Expozice Ministerstva obrany a Armády České republiky na bezpečnostním veletrhu IDET 2021

Expozice Ministerstva obrany a Armády České republiky na bezpečnostním veletrhu IDET 2021
Autor fotografie: flickr (public domain)|Popisek: Český voják při cvičení
24 / 09 / 2021, 15:00

Ve dnech 6. - 8. října 2021 se v areálu brněnských veletrhů a výstavišť uskuteční 16. ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021.

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je jedinečnou prezentací obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě a významnou proexportní platformou pro český obranný a bezpečnostní průmysl.

,,Současné mezinárodně-politické dění velmi realisticky ukazuje, že investovat do vlastní bezpečnosti a obrany je neustále nutné a je třeba tak činit systematicky a s maximálním důrazem na nejnovější technologie. IDET je unikátní příležitostí pro kontakt domácích výrobců se zástupci Ministerstva obrany a Armády České republiky, zejména nyní, kdy probíhají klíčové modernizační projekty, kde je zapojení českých společností více než potřebné," podotýká k významu účasti resortu obrany na veletrhu náměstek ministra Tomáš Kopečný.

Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR jsou již tradičně největšími vystavovateli. Tématy letošní expozice MO a AČR jsou modernizace ozbrojených sil a 30 let od první zahraniční operace, do které se zapojili čeští vojáci.

Část věnovaná modernizaci představí nejnovější techniku a hlavní směry rozvoje nových schopností české armády. Z moderní techniky bude možno vidět oobní terénní automobily Toyota Hilux, které v nejbližších letech definitivně nahradí dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Představí se také moderní protiletadlové raketové komplety RBS-70NG, které vojáci převzali vloni na podzim, nebo nová kolová bojová vozidla Pandur ve verzích velitelsko-štábní speciální a spojovací, která vloni posílila 4. brigádu rychlého nasazení a nahradila dřívější spojovací techniku. Poslední kus byl předán v první dekádě prosince 2020.

Mottem dalších dvou částí vnitřní expozice budou nové druhy výzev (pandemie Covid-19, růst napětí v krizových oblastech a mezinárodní terorismus) a nové schopnosti ozbrojených sil - část věnovaná kybernetické bezpečnosti (prezentace Velitelství kybernetických sil a operací) a nasazení Armády ČR v rámci boje proti Covid-19. Představí se také tzv. centra výjimečnosti (Center of Excellence) specializující se na schopnosti, jako jsou ochrana proti zbraním hromadného ničení (CBRN), logistické vzdělávání a výcvik v rámci Aliance (MLCC) a mnohonárodní letecký výcvik (MATC).

V rámci historického exkurzu bude možno vidět nejstarší chemické průzkumné vozidlo, které měli čeští vojáci v Perském zálivu (1990-1991), dnes již z expozice VHÚ (BRDM2RCH obojživelné, speciální, pancéřované vozidlo družstva radiačního a chemického průzkumu), ale i současné moderní lehké obrněné vozidlo (LOV) Iveco pro chemické specialisty.

K historii zahraničních misí se vrátí také filmová projekce na velkoplošné obrazovce ve vnitřní expozici v pavilonu P a výstava na venkovní ploše K. Zde bude také možné navštívit polní nemocnici s ambulancí a operačním sálem.

Již tradičně bude na polygonu - IDET ARENA - možno každý den zhlédnout dynamické ukázky. Tentokrát se představí příslušníci 102. průzkumného praporu z Prostějova a příslušníci Univerzity obrany s ukázkami taktické skupiny Commandos. Nebude chybět ani stánek náboru do ozbrojených sil, prezentace Hradní stráže, Čestné stráže AČR či geografické služby AČR.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace