Expozice Ministerstva obrany a Armády České republiky na bezpečnostním veletrhu IDET 2021

Expozice Ministerstva obrany a Armády České republiky na bezpečnostním veletrhu IDET 2021
Autor fotografie: flickr (public domain)|Popisek: Český voják při cvičení
24 / 09 / 2021, 15:00

Ve dnech 6. - 8. října 2021 se v areálu brněnských veletrhů a výstavišť uskuteční 16. ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021.

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je jedinečnou prezentací obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě a významnou proexportní platformou pro český obranný a bezpečnostní průmysl.

,,Současné mezinárodně-politické dění velmi realisticky ukazuje, že investovat do vlastní bezpečnosti a obrany je neustále nutné a je třeba tak činit systematicky a s maximálním důrazem na nejnovější technologie. IDET je unikátní příležitostí pro kontakt domácích výrobců se zástupci Ministerstva obrany a Armády České republiky, zejména nyní, kdy probíhají klíčové modernizační projekty, kde je zapojení českých společností více než potřebné," podotýká k významu účasti resortu obrany na veletrhu náměstek ministra Tomáš Kopečný.

Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR jsou již tradičně největšími vystavovateli. Tématy letošní expozice MO a AČR jsou modernizace ozbrojených sil a 30 let od první zahraniční operace, do které se zapojili čeští vojáci.

Část věnovaná modernizaci představí nejnovější techniku a hlavní směry rozvoje nových schopností české armády. Z moderní techniky bude možno vidět oobní terénní automobily Toyota Hilux, které v nejbližších letech definitivně nahradí dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Představí se také moderní protiletadlové raketové komplety RBS-70NG, které vojáci převzali vloni na podzim, nebo nová kolová bojová vozidla Pandur ve verzích velitelsko-štábní speciální a spojovací, která vloni posílila 4. brigádu rychlého nasazení a nahradila dřívější spojovací techniku. Poslední kus byl předán v první dekádě prosince 2020.

Mottem dalších dvou částí vnitřní expozice budou nové druhy výzev (pandemie Covid-19, růst napětí v krizových oblastech a mezinárodní terorismus) a nové schopnosti ozbrojených sil - část věnovaná kybernetické bezpečnosti (prezentace Velitelství kybernetických sil a operací) a nasazení Armády ČR v rámci boje proti Covid-19. Představí se také tzv. centra výjimečnosti (Center of Excellence) specializující se na schopnosti, jako jsou ochrana proti zbraním hromadného ničení (CBRN), logistické vzdělávání a výcvik v rámci Aliance (MLCC) a mnohonárodní letecký výcvik (MATC).

V rámci historického exkurzu bude možno vidět nejstarší chemické průzkumné vozidlo, které měli čeští vojáci v Perském zálivu (1990-1991), dnes již z expozice VHÚ (BRDM2RCH obojživelné, speciální, pancéřované vozidlo družstva radiačního a chemického průzkumu), ale i současné moderní lehké obrněné vozidlo (LOV) Iveco pro chemické specialisty.

K historii zahraničních misí se vrátí také filmová projekce na velkoplošné obrazovce ve vnitřní expozici v pavilonu P a výstava na venkovní ploše K. Zde bude také možné navštívit polní nemocnici s ambulancí a operačním sálem.

Již tradičně bude na polygonu - IDET ARENA - možno každý den zhlédnout dynamické ukázky. Tentokrát se představí příslušníci 102. průzkumného praporu z Prostějova a příslušníci Univerzity obrany s ukázkami taktické skupiny Commandos. Nebude chybět ani stánek náboru do ozbrojených sil, prezentace Hradní stráže, Čestné stráže AČR či geografické služby AČR.

 

Tagy článku