Ex-sovětské 203mm samohybné houfnice 2S7M Malka jsou v Rusku již déle než rok opět ve službě

Ex-sovětské 203mm samohybné houfnice 2S7M Malka jsou v Rusku již déle než rok opět ve službě
Autor fotografie: Ukrajinské Ministerstvo obrany; CC BY-SA 2.0|Popisek: 27S Pion ukrajinské armády, 2016
07 / 09 / 2021, 13:00

Rusko investovalo velké prostředky do modernizace supertěžkých samohybných dělostřeleckých systémů 2S7M Malka, které byly poprvé uvedeny do služby v roce 1976 ve verzi 2S7 Pion. Jejich výroba běžela 15 let. Jde o dělostřelecké systémy s ráží 203mm. Běžnou přitom byla a stále je ráže 152mm, a severokorejské 170mm systémy Koksan již byly považovány za abnormálně velké. Podobné americké samohybné houfnice M110 dosloužily v 90. letech. V Rusku začaly být od dubna 2020 modernizované verze dělostřeleckého systému Malka přijímány zpět do služby.

Modernizace navázala na předchozí vylepšení provedená v 80. letech, která zvýšila rychlost a přesnost palby a zvětšila zásoba munice. Právě v rámci úprav z 80. let byl systém přeznačen na 2S7M Malka. Během poslední modernizace byla vyměněna převodovka, vnitřní komunikační systém a radiostanice a byly vyřazeny všechny komponenty ukrajinské výroby. Současně došlo k vylepšení všech hlavních vlastností zbraně i jízdních vlastností a manévrovatelnosti vozidla.

Systém Malka stojí na podvozku tanku T-80 - nejtěžší třídy bojových tanků Sovětského svazu - a vzhledem k tomu, že velká část infrastruktury a jedna z hlavních výrobních linek a údržbářských zařízení tanku T-80 se nachází na Ukrajině, bylo nutné investovat do toho, aby Rusko bylo schopno plně zajistit servis tanku Malka v domácím prostředí.

Malky byly uloženy ve skladech a rozhodnutí je renovovat, modernizovat a vrátit do služby přišlo v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a NATO a po škrtech v ruských obranných výdajích. Stáří a pochybná zachovalost uskladněných Malek znamenaly, že bylo třeba vyměnit také rezavějící kola a navigační mechanismy. Ačkoli má dělostřelecký systém Malka kratší dostřel a mnohem nižší rychlost palby než konkurenční konstrukce, samotná velikost jeho střel jej předurčuje k neutralizaci odolnějších nebo opevněných cílů.

Tříštivé granáty vystřelované tímto systémem váží přes 100 kg a nesou 17,8 kg výbušniny - to stačí tomu, aby jediným výstřelem zanechaly v zemi pětimetrový kráter. V poslední době byla do dělostřeleckého systému integrována dražší aktivní raketová munice s laserovým naváděcím systémem, která poskytuje vyšší stupeň přesnosti.

Systém Malka může také odpalovat taktické jaderné hlavice, což je potenciálně cenná schopnost vzhledem k tomu, že ruská armáda obecně velmi spoléhá na použití těchto zbraní v případě války a početní převahy protivníka. Navzdory značné síle svých střel má Malka relativně krátký bojový dosah pouhých 50 km - ve srovnání s dosahem přibližně 70 km u novějších a lehčích děl 2C35 Koalicija-SV a korejských Koksan a 100 km u čínských Typ 05. Není jisté, zda Rusko hodlá do vývoje nových typů munice pro tyto systémy, aby prodloužilo jejich dosah a přiblížilo je úrovni modernějších systémů, investovat. Celkem má ruská armáda šest desítek modernizovaných houfnic 2S7M Malka. Dalších 250 zůstává v záloze ve skladech.

Zdroj: militarywatchmagazine.com

Tagy článku