foto: GetArchive / Public domain/F-15E Strike Eagle
F-15E Strike Eagle s APKWS je přesně tím řešení, které potřebuje Ukrajina na obranu svých měst proti útokům Kremlu. Obzvlášť, když byla technologie vyzkoušena už na F-16. A jde o extrémně levnou záležitost.
Jak řešit problém stovek dronů pohybujících se na bojišti? Západu to příliš dlouhou dobu netrvalo. Pokud vynecháme ekonomické C-UAS systémy, mezi které vlastně APKWS patří, střely Hydra 70 se jednoznačně ukázaly tím pravým. Vyzkoušeno v Rudém moři proti dronům Húsíů. A vyzkoušeno na F-16, kterými disponují i Ukrajinci. Jestli má něčeho západ nadbytek, pak to jsou právě neřízené střely vzduch země Hydra 70, na skladech se jich válí miliony a nikdo neví, co s nimi. Teď už asi ano. Koneckonců už s nimi má zkušenosti i Kyjev, protože už více než před dvěma lety byl dodán bojující zemi systém Vampire, prakticky jeden z prvních C-UAS systémů.
APKWS jako C-UAS proti dronům
Vampire je v zásadě přenosný systém s, podle Army Technology, plně digitálním, multisenzorovým a multispektrálním zaměřovacím HD systémem společnosti L3Harris WESCAM MX-10 RSTA. Ten byl položen na obyčejný pick-up společně se čtyřmi tubusy pro odpalování Hydra 70, které už ovšem mají naváděcí sadu APKWS. Celé to bylo posláno na Ukrajinu jako v podstatě první C-UAS systém, kde C znamená counter a UAS jsou komplexní bezpilotní vzdušné systémy. O účinnosti VAMPIRE nejsou informace, ale vzhledem k tomu, že Američané nadále s APKWS pracují, je celkem jasné, že účinný bude.
.jpg)
Klíčovou roli u APKWS II přebírá IR navádění
APKWS je naváděcí sada s váhou patnáct kilogramů. Obsahuje poloaktivní laserový vyhledávač a pasivní infračervený senzor. Dosah je až 11 000 metrů a optický vyhledávač se aktivuje ihned po startu. APKWS II už prakticky funguje na principu vystřel a zapomeň, infračervený senzor okamžitě přejímá navádění sám. Zjednodušeně jde jen o detekci nepřítele. Řídící systém může APKWS předat přesnou informaci o poloze nepřítele, IR senzor ho detekuje do půl vteřiny po vypuštění střely a neexistuje způsob, jak střelu Hydra 70 zastavit. Jedině zásah PVO, jenže na to je jen velmi málo času.
APKWS i na F-16
Základem APKWS je ovšem jeho ekonomičnost. Podle Defence Express by se cena jedné střely měla dostat na dvacet tisíc dolarů. Pro srovnání střela vzduch vzduch krátkého doletu AIM-9 Sidewinder se pohybuje kolem 700 000 dolarů. AIM-120 AMRAAM dlouhého dosahu jde klidně ke dvěma milionům dolarů. A to je řeč o standardních střelách. Moderní střely jako AMRAAM-ER nebo AIM-260 JATM jsou s cenovkou ještě někde úplně jinde. Zásadní otázka zní, proč APKWS nejsou poskytovány Ukrajině, kde už aktuálně Šáhid-136 útočí každou noc ve stovkách. Na F-16 lze instalovat celkem čtyři odpalovače s celkem 28 střelami.

F-15E Strike Eagle jako zabiják dronů
Aktuálně je ovšem hitem F-15E Strike Eagle. Informaci o testování laserem a teď již zřejmě i IR naváděných APKWS na F-15E Strike Eagle přinesl respektovaný The Aviationist. Jedná se o těžší letadlo se dvěma motory, narozdíl od jednomotorových F-16, které aktuálně v USAF působí jako stíhací letoun pro vybojování vzdušné nadvlády. Američané se u F-15E Strike Eagle soustředí na schopnost nést co nejvíce zbraňových systémů. Letadla by měla být nahrazena až stíhačem šesté generace F-47, který vychází z projektu NGAD. Strike Eagle může být vybaven až šesti kontejnery LAU-131, to znamená možnost 42 APKWS na Hydra 70.
Američané F-15E zřejmě zkouší na Blízkém východě. Pokud si připočteme možnost nést další AIM-9 Sidewinder, letadlo může disponovat až 50 střelami vzduch vzduch. Při kvalitní detekci by čtyři F-15E Strike Eagle zvádnuly společně s rušícími systémy celkem v klidu ochránit Kyjev před Šáhid-136 a proti střelám s plochou dráhou letu by měly také co říct. Hydra 70 je spotřební munice, přesné řešení pro roje dronů, které jsou nebezpečím budoucnosti. A jen na okraj, něčemu takovému se Kreml zřejmě ani nepřibližuje. APKWS je rozdílovou zbraní a na F-15E Strike Eagle dvojnásob. I když Kyjevu by asi stačila instalace na F-16.
Tagy