F-15X není konkurentem F-35. Funguje jako multiplikátor síly modernějšího letounu

F-15X není konkurentem F-35. Funguje jako multiplikátor síly modernějšího letounu
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-15EX
08 / 08 / 2022, 11:00

V budoucím vzdušném boji by se „neviditelný“ F-35A mohl přiblížit k nepřátelům, identifikovat a zaměřit cíle a poté předat údaje letounům F-15X, které by mohly z bezpečné vzdálenosti odpálit střely a hrozbu zlikvidovat. Americké ozbrojené síly tento způsob vedení síťové války rozvíjejí a silné stránky F-15X a F-35A se v takovém prostředí vzájemně doplňují.

V lednu začalo první letošní cvičení Red Flag, v jehož rámci se USAF a jeho různí partneři utkali v různých realistických scénářích vzdušného boje. Cvičení bylo mnohými považováno za "co nejbližší skutečnému vzdušnému boji" a má zásadní význam pro rozvoj taktiky a dovedností letců USAF. Cvičení se zúčastnilo několik jednotek vybavených bojovými letouny F-35A.

Letošní ročník Red Flag se vyznačoval "spornějším" prostředím, které předpokládalo, že Spojené státy nebudou schopny udržet si plnou vzdušnou převahu, a simuloval tak vzdušnou válku proti rovnocennému nebo téměř rovnocennému protivníkovi s moderním letectvem a protiletadlovými zbraněmi. F-35 byl pro takové prostředí navržen. Jak si tedy vedl? Zpráva pro veřejnost jedné ze zúčastněných jednotek, 388. stíhacího pluku, naznačuje, jak F-35A během cvičení starší letouny překonal.

Nejdramatičtější příklad je popsán velitelem 388. operační skupiny. V prostředí se silným rušením dokázal mladý pilot, který právě ukončil výcvik a pilotoval letoun F-35, rozpoznat hrozbu, kterou zkušenější pilot s 3000 hodinami nemohl, protože seděl ve stroji 4. generace. Nováček řekl druhému pilotovi, aby se otočil, a sám pak pokračoval v eliminaci hrozby a několika dalších.

Ačkoli přesná povaha toho, co se stalo, není z důvodů utajení jasná, je možné, že zaměřovací systém EOTS nebo DAS letounu F-35A vizuálně zaznamenal nepřátelskou hrozbu, která zůstala nezjištěna rušenými radary.

video: youtube

V tiskové zprávě byla zdůrazněna schopnost letounu F-35 fungovat jako "oči" formace, vzhledem k tomu, že radarové a optické senzory letounu F-35 patří k nejlepším ze všech dnes nasazovaných letounů. Letouny F-35 také disponují většími možnostmi síťového a datového spojení, což jim umožňuje řídit další vstupy ze senzorů a mít lepší obraz o bojišti než starší letouny. Tento "obraz" pak mohou předávat dalším letounům.

Co by to však mohlo znamenat pro další nové letouny, které letectvo nakupuje, například F-15X (jednomístné F-15CX a dvoumístné F-15EX)? Dobré výkony F-35A v Red Flag pravděpodobně znamenají pro F-15X a podobné programy jen velmi málo. Zatímco F-35A pravděpodobně prokázal svou hodnotu jako hodnotný letoun pro vzdušný boj, F-15X plní v americkém letectvu jinou úlohu než F-35.

Užitečnost systému EOTS letounu F-35A dokazuje, že se vyplatí pokračovat v modernizaci letounu F-15X, protože podobný systém v podobě "Legion Pod" bude namontován i do letounu F-15X. F-15X bude také schopen nést mnohem více raket než F-35, v některých verzích bude mít až dvaadvacet raket vzduch-vzduch.

Je možné, že v budoucím vzdušném boji by se „neviditelné“ F-35A mohly přiblížit k nepřátelům, zjistit je a poté předat údaje o zaměření letounům F-15X, které by mohly odpálit střely z bezpečné vzdálenosti. Americké ozbrojené síly tento způsob vedení síťové války rozvíjejí a silné stránky F-15X a F-35A se v takovém prostředí vzájemně doplňují.

Stojí také za zmínku, že již v minulosti si letouny F-35 vedly v Red Flag velmi dobře. V roce 2017 byl u F-35 uváděn poměr sestřelů až 15:1. Ačkoli je současné cvičení pravděpodobně navrženo tak, aby bylo těžší než předchozí, F-35 si přesto vedl velmi dobře.

Zdroj: 388fw.acc.af.mil; nellis.af.mil/About/High-End-Training/Red-Flag-Nellis/; siamtoo.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.