F-16 Block 70 novou dominantní vzdušnou silou na Blízkém východě? Kromě Bahrajnu bude v arzenálu Jordánska

F-16 Block 70 novou dominantní vzdušnou silou na Blízkém východě? Kromě Bahrajnu bude v arzenálu Jordánska
Autor fotografie: Lockheed Martin / Public domain |Popisek: Letoun F-16
08 / 03 / 2024, 08:30

Lockheed Martin se snaží ukázat, že jeho modernizovaná stíhačka F-16 rozhodně nepatří do starého železa a nová verze Block 70 nabízí schopnosti letounu 4,5 generace. Dodávky do Bahrajnu a Jordánska jen více posílí stávající flotilu těchto letounů na Blízkém východě.

Americká společnost Lockheed Martin ve středu 6. března 2024 ohlásila odeslání prvních tří kusů stíhacích letounů F-16 Block 70 z Jižní Karolíny do Bahrajnu. Dodávka je realizována na základě smlouvy mezi americkou vládou a představiteli arabského království na 16 kusů strojů F-16 Block 70/72. Lockheed Martin již dokončil pět letounů a zbytek je stále ve vývoji. Před svou cestou na Blízký východ jsou stíhačky testovány na Edwardsově letecké základně v Kalifornii a následně jsou předány americké vládě pro odeslání do Bahrajnu. 

Bahrajn je vedle Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Ománu nebo Kataru součástí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu. Jedním z budoucích cílů této organizace u je mimo společnou měnu, vědecký výzkum nebo bližší vztahy mezi obyvateli zemí také vytvoření společných vojenských jednotek, které by mohly čelit hrozbě v podobě Íránu. Podle mínění společnosti Lockheed Martin tak pomohou nově dodané stíhačky bahrajnskému království nejen efektivně ochraňovat svůj vzdušný prostor, ale současně jim umožní navázat bližší spojení s dalšími státy v regionu, které operují se stejným typem stoje. 

 

Na Blízkém východě mají s letouny F-16 kromě snad nejbližšího partnera USA v regionu, Izraele, ve svém arzenálu také množství dalších zemí. Podle údajů studie The Military Balance 2023 (Vojenská bilance 2023) od Mezinárodního institutu pro strategická studia disponuje nejvíce letadly v oblasti Egypt, který má k dispozici asi 207 různých modelů letounů F-16. Hned za ním je Izrael se 100 stíhačkami, armáda emirátů se 78 letouny a až teprve poté Jordánsko se 47, Irák s 34 a Omán se 17 kusy stíhačky F-16. Podle informací společnosti Lockheed Martin se navíc rýsuje dodávka nových F-16 Block 70 také armádě jordánského království. Největší bezpečnostní riziko ze všech států na Blízkém východě kvůli nejisté situaci uvnitř země potenciálně představuje Irák. 

Modely F-16 Block 70/72 představují nejnovější verzi legendárních amerických letounů, které se nyní díky moderní technologií pohybují na pomezí mezi 4. a 5. generací stíhaček. Hlavní předností strojů typu Block 70/72 je radar APG-83 AESA, zcela modernizovaný kokpit, zvětšené nádrže na paliva, výkonnější motor GE F110-GE-129 a větší životnost letounu, který nyní vydrží až 12 tisíc hodin letových hodin. Motor disponuje výkonem 131 kN, který je téměř o 25 kN větší než u původního F-16 A/B a díky němu je také nová varianta schopná dosahovat rychlosti přesahující 2 Mach (2 469 km/h).  Více k parametrům letounům F-16 Block 70 a jejich dodání thajwanskému letectvu naleznete v tomto článku.

Letoun F-16 Fighting Falcon je americkou armádou používán již od konce 70. let. Celkově bylo v rámci kompletní produkce podle informací výrobce sestrojeno 4 604 kusů stíhače F-16 Fighting Falcon ve všech jeho variantách. Z nich je 3 100 kusů v aktivním službe 25 zemí po celém světě. Ve Velké Británii, Dánsku a dalších evropských zemí nyní probíhá nebo již byl možná i dokončen výcvik ukrajinských pilotů, kteří by měli v průběhu roku 2024 začít létat s letadly F-16 na Ukrajině. Jakmile budou ukrajinští piloti dostatečně připraveni, na Ukrajinu bude posláno více než 37 kusů stíhaček F-16 z Dánska, Nizozemska a Norska, ale další stroje přislíbila také v budoucnu dodat Belgie. Poměření ruských Su-57 s letouny F-16 a jejich dodávce na Ukrajinu více v tomto textu.

 

Tagy článku