Opouští Egypt USA? Místo F-16 kupuje čínské J-10

Opouští Egypt USA? Místo F-16 kupuje čínské J-10
Autor fotografie: Peng Chen / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: J-10
12 / 09 / 2024, 05:00

J-10C je čínská modernizace víceúčelového letounu čtvrté generace, který zatím nemá exportní úspěch i přes instalaci čínských verzí AESA radarů.

Hned na začátek je zajímavé zmínit, že polský Defence24 označuje J-10C za letadlo čtvrté generace, kdežto The National Interest o letounu píše jako o generaci 4,5+, anglická Wikipedie také. Vzhledem k tomu, že J-10C, které Egypt koupí, mají radary typu AESA, bude se skutečně spíše jednat o generaci 4,5+. Přesto je technologie čínského letadla sporná a F-16 by byla jistota i z logistického hlediska, protože Káhira řeší právě stárnoucí F-16 Fighting Falcon. Ale nutno podotknout, že Egypt také disponuje ruskými Mikojany MiG-29M a nikdy neměl problém nakupovat sovětskou potažmo ruskou techniku. 

J-10C jako konkurence F-16

 

Chengdu J-10 je víceúčelový středně těžký jednomotorový letoun použitelný i jako bitevník, stíhací letoun nebo námořní letadlo. Egypt bude kupovat exportní a modernizovanou verzi J-10C, která má infračervenou detekci PL-10, možnost používat moderní čínské střely vzduch-vzduch PL-1,. nový, ryze čínský, motor WS-10B a především čínskou verzi radarů AESA. Tedy nejmodernější radar s aktivním elektronicky skenovaným polem. Zároveň ovšem disponuje pasivním radarem (PESA) stejných parametrů. Existuje podezření, že se jedná o kopie amerických radarů a zároveň panují pochybnosti o jejich kvalitě. Sami Číňané přiznávali, že u PESA nikdy nedosahovali uspokojivých výsledků. 

Existuje celá řada spekulací, že J-10 vychází z F-16, nikdy nebyly potvrzeny. Kokpit letadla má tři multifunkční displeje a holografický head-up displej (HUD), ten je plně kompatibilní s čínským zaměřovačem na přilbě pilota, o kterém Peking tvrdí, že je lepší než na Su-27, jenž byl dodáván do Číny. Letadlo má vektorování tahu a celkově by měl mít vynikající letové schopnosti, což je jasně pozůstatek sovětských konstrukcí. J-10C má dvouhlavňový kanón Gryazev-Shipunov GSh-23. Má 11 závěsníků, na kterých unese 5 600 kilogramů munice. Může odpalovat střely vzduch-vzduch, vzduch-země, protilodní střely a protiradiační rakety. 

Svým způsobem se jedná o parametrově dost podobné letadlo jako je ruské Su-34, které patří k tomu nejmodenějšímu, čím Rusové disponují. Ten je ale dvoumístný a o několik tun těžší. J-10C má prázdnou hmotnost necelých deset tun. Maximální vzletová váha je devatenáct tun. Může nést tři přídavné nádrže a dolet je 1 850 kilometrů. Maximální rychlost je Mach 1,8, tedy 2 200 kilometrů za hodinu. Stoupavost je velmi slušných 300 metrů za sekundu, což je do značné míry parametr stíhacího letounu, ty mívají kolem 350 m/s. Dostup činí 18 kilometrů. Kromě raket může J-10C nést klouzavé a laserem naváděné pumy nebo neřízené bomby o váze 500 kilogramů. 

 J-10B

F-16 má lepší stealth technologii než J-10C

 

Parametry letadla jsou tedy velmi slušné, byť nejmodernější F-16 třeba J-10C jasně překonávají například ve stealth vlastnostech. Tah Egypta je překvapivý především v tom, že Káhira má kompletní logistiku pro F-16 a bude nucena vše měnit. Podle Defence24 se ovšem o žádné překvapení nejedná. Poláci tvrdí, že jde o snahu Egypta stát se více nezávislým na USA a západu celkově a navíc by J-10C měl být výrazně levnější než americký F-16. Egypt se nedávno připojil k BRICS a zřejmě se snaží diverzifikovat své vojenské nákupy. Navíc je celá situace i ve světle toho, že Čína na Blízkém výhodě expanduje stále více. 

J-10 si doposud v malém počtu pořídil pouze Pákistán, což dlouhodobě evokovalo podezření na spornou kvalitu letadla, ale Egypt je další zemí, která je na armádu hodně zaměřená a tento nákup čínskému exportu nepochybně pomůže. Peking používá svou hard power pouze v oblasti Jihočínského moře, po světě jinak vyžívá soft power a ekonomické investice. V Egyptě se mu to aktuálně minimálně vyplatilo a Američané mají se svými F-16 prostě smůlu. Otázka zní, jak se dlouhodobě čínské systémy nakonec dokáží prosadit. Jednoznačně se jedná o konkurenci pro Washington. 


 

Tagy článku

-->