F-35 a protiletadlový komplet S-400, které by Turecko vlastnilo najednou, je pro USA nepřijatelnou variantou. Není zdaleka jisté, že nakonec další objednané F-35 Turecko v brzké době opravdu uvidí.
Turecko si objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, první dvě skutečně dostala. A to může být na dlouhou dobu všechno. USA se vůbec nelíbí, že Turecko jako člen NATO by měla mít k dispozici jak letouny F-35, tak ruský protiletadlový komplet S-400. USA několikrát varovaly Erdoganův režim, že si nepřejí, aby protiletadlové systémy kupovalo. Ten však vždy opáčil, že je prostě potřebuje.
psali jsme: Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému" Turecku
Na konci května pak proběhla bitva v americkém Kongresu, kdy Kongresmani chtěli zákonnně zakázat prodej letounů F-35 Lightning II do Turecka, které je podle nich stále více ,,nepřátelské a autoritativní". Tato iniciativa se však minula nakonec účinkem a Turecko má již 2 letouny F-35A Lightning II k dispozici, které mu předali zástupci společnosti Lockheed v červnu.
A proč by nemělo Turecko dostat podle USA tyto letouny 5. generace? USA, ale i státy NATO se především obávají, že provozováním F-35 a S-400 současně by mohlo dojít k odhalení zranitelných míst v programu Joint Strike Fighter. Druhu rovinou rizik je možný import sofistikovaných technologií použitých na letounu F-35 tureckým ,,přátelům" v Rusku. Tento rozměr je pro USA možná ještě citlivější a důležitější.
psali jsme: Lockheed Martin nabídl Japonsku hybrid F-22 a F-35
Do ,,války" o F-35 pak ještě vstupují další mezinárodně zahraniční faktory. Turecko zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona a USA žádají jeho okamžité propuštění, nebo hrozí rozsáhlými sankcemi. To si Ankara nechce nechat líbit a hrozí, že USA by v takovém případě mohly přijít o ,,silného a upřímného" partnera. Pokud by Turecko nedostalo slíbené stroje F-35 (celkově 120), hrozí navíc USA mezinárodní arbitráží. Prudce zhoršené vztahy obou zemí tak dalším dodávkám F-35 Turecku spíše nenahrávají.
psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu
USA mají obavu z rizik, které může turecké vlastnictví F-35 přinést, zvláště poté, co byla po nezdařeném tureckém puči v červenci 2016 vydatně posílena Erdoganova moc. Pro USA přestává být Erdogan důvěryhodným partnerem, a tak se dá předpokládat, že o další F-35 se ještě strhne bitva.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více
Tagy