F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu
Autor: Lockheed Martin|Popisek: F-35
17 / 03 / 2018, 11:00

Podle serveru Business Insider je situace ruského programu stíhače 5. generace poměrně tristní a nic na tom nemění ani snaha o publicitu stroje průletem na Sýrií.

Několik odborníků v nedávné době řeklo serveru Business Insider, že program Ruska na získání a umisťování strojů Su-57 k jednotkám zoufale potřebuje infuzi hotovosti od mezinárodního investora, jako je Indie.

T-50 PAK-FA (Su-57)

Zpočátku byla Indie partnerem programu Su-57 a měla v úmyslu pomáhat rozvíjet, stavět a nakonec kupovat desítky pokročilých stíhacích letounů postavených jako soupeř amerických F-22 a F-35. Rusko ale nikdy tyhle peníze nevidělo.

Psali jsme: Poľsko plánuje nákup talianských cvičných lietadiel

Nasazení nedovyvinutých strojů se slabými motory v Sýrii se tak ukazuje jen jako marketingový tah na získání investic. Oproti tomu Spojené státy pracují na prodeji F-35 do zemí, které mohly kupovat ruské stroje Su-57.

"Ruská ekonomika je v problémech," řekl serveru Business Insider bývalý americký generál David Deptula, nyní vedoucí Mitchellova institutu pro letecký a kosmický výzkum. "Jednou z věcí, za které mohou skutečně dostat peníze, jsou pokročilé technologie v jejich zbrojních systémech."

Ovšem díky tomu, že Su-57 vypadá ještě jako běh na dlouhou trať, a F-35 je již nyní připraven k prodeji, strategie prezidenta Trumpa, že bude omezovat peněžní toky Kremlu za prodej vojenského materiálu, může přinést ovoce.

AF-1 First External GBU-31

Business Insider se zeptal, zda vývoz F-35 do zemí jako Indie představuje hrozbu pro ruský program Su-57, a Deptula poskytl stručnou odpověď: "Ano".

Japonsko a Jižní Korea přemýšlejí o koupi dalších F-35, ale nejdůležitější je, že server The Diplomat zachytil několik zpráv, které naznačují, že letecké síly Indie formálně požádaly o utajované informace k F-35A a indické letectvo může koupit až 126 amerických strojů.

Pokud by k tomu došlo, byl by zde již jen malý prostor pro nákup Su-57 vyžadujících zcela jinou infrastrukturu než F-35. Indický nákup by se tak mohl pro další vývoj Su-57 ukázat jako zcela fatální.

Takže i když letečtí nadšenci z letadel dlouze diskutují o tom, kdo vyhraje ve vzdušném souboji mezi F-35 a Su-57, možná se to nikdy nedozvíme.

F-35 Variants

Americký letoun F-35 je skutečný stroj (3 různé varianty), mající za sebou značné peníze, aby zůstal ve vzdušných silách ve světě po celá desetiletí. Ruský Su-57 takovou jistotu nemá.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: Business Insider

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace