F-35: Při souboji na dálku ho neuvidíš a umřeš, nablízko ho sice uvidíš, ale umřeš taky

F-35: Při souboji na dálku ho neuvidíš a umřeš, nablízko ho sice uvidíš, ale umřeš taky
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: F-35
06 / 05 / 2017, 16:00

Asi nikdy nebylo letadlo tak mediálně propírané, jako je to v případě amerického stroje páté generace. Piloti, kteří s ním létají ale říkají trochu jiné věci, než novináři.

„Pokud byste se měli zapojit s F-35 řekněme, do souboje ve vizuální vzdálenosti,“ začal brigádní generál US Air Force Scott Pleus, „jsou schopnosti F-35 jsou naprosto jinde ve srovnání s letadly čtvrté generace.“

„Letoun má neuvěřitelné manévrovací vlastnosti, díky nimž je zcela neporazitelný v prostředí vzduch-vzduch,“ řekl Pleus, který má nalétáno 153 letových hodin v F-35A a je ředitelem úřadu pro integraci F-35. „Takže jestli je to kontakt na velkou vzdálenost, nikdy mě neuvidíš a umřeš, a pokud je to ve vizuálním dosahu, uvidíš mě a umřeš, a budeš umírat velmi rychle."

Pleus byl velitelem 56. leteckého křídla v Luke Air Force Base a má nalétáno nějakých 2 200 hodin. F-35 je podle něj ve srovnání s jinými stroji dneška mnohem dál, je to ta nejlepší platforma, s kterou kdy létal.

Psali jsme: Red Flag 17-1: F:35 vs. agresoři 15:1

A co je na F-35 nejlepší? Z perspektivy pilota F-35 to, že ten druhý nikdy neví, že tam F-35 někde je. Pleus opět zopakoval to, co se dostávalo na veřejnost ze cvičení Red Flag – totiž v prostředí s letouny 4. generace F-35 „zabíjela“ své protivníky a oni jí nikdy neviděli.

Jiný pilot, Will Andreotta říká, že sice „dogfight“ je zajímavý, ale když bojuje ve vzduchu, neplní svou misi a neničí cíle na zemi, v podstatě utrácí svůj čas a palivo. Takže on podle svých slov prostředím se stroji F-16 prolétal zcela nepovšimnutý a bojovat ve vizuální vzdálenosti nemusel. Starší letadla ale podle Andreottiho budou na bojišti profitovat z dat, které F-35 dají dohromady a zašlou po síti, ve které jsou letadla spojené.

Zdroj: Business Insider

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.