foto: flickr.com (CC BY 2.0)/F-22 Raptor
Je možné, aby USA prolomily bariéru a prodaly letouny F-22 Izraeli, svému loajálnímu spojenci a opoře na Blízkém východě?
Když Spojené arabské emiráty (SAE) navázaly diplomatické styky s Izraelem jako první země Perského zálivu vůbec, byl to vpravdě historický okamžik. Na druhé straně to neznamená, že si oba státy padly ,,kolem ramen" a od té doby je nebudou zatěžovat žádné problémy. Je tomu právě naopak. Zamíchat ,,kartami" a zvýšit napětí může znovu vojensko-technická spolupráce na trase USA-SAE, respektive USA-Izrael.
Psali jsme
Čínská státní média vyzývají Spojené státy a Indii a tvrdí, že „stíhací letoun J-20“ je více než konkurenceschopný pro americký F-22 Raptor a nově...
V srpnu tohoto roku prohlásil Donald Trump, že SAE projevily zájem o pořízení letounů F-35. Jeho oznámení přišlo těsně poté, co bylo zveřejněno, že Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem. Tato skutečnost byla záhy potvrzena a SAE se tak stanou pvním arabským provozovatelem stíhačů 5. generace. Americké ministerstvo zahraničí již schválilo potenciální prodej 50 letounů F-35 za více než 10,4 miliard dolarů.
Psali jsme
Společnost Raytheon informovala ve svém prohlášení, že víceúčelové stíhací letouny F-15E Strike Eagle dostanou novou zbraň, ,,chytrou pumu” StormBreaker....
Na druhé straně tento záměr nese nelibě právě Izrael, který si chce na Blízkém východě uchovat vojenskou převahu. Jako komplikace se může jevit i údajný zájem o F-35 jednoho z dalších ,,blízkovýchodních" hráčů, Kataru. Deník Times Of Israel napsal, že právě Katar měl údajně zažádat USA o prodej stíhačů. Vzhledem k tomu, že Katar je též blízkým spojencem USA v regionu Blízkého východu, kdy oba státy spojuje výrazný antiíránský osten, a na katarské armádní základně působí několik tisíc vojáků (okolo 8 000), není vyloučeno, že i Katar se v budoucnu stane provozovatelem letounů F-35.

Stíhače F-22 - dočká se jich někdy Izrael? (Zdroj: flickr.com, public domain)
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navíc nebyl zpočátku jedním z vrcholných politiků, který chtěl, aby se F-35 přeprodávaly jakémukoliv jinému státu v regionu včetně SAE. Nakonec však přistoupil Izrael na dohodu s USA v tomto ohledu. I když byly navázány diplomatické styky mezi SAE a Izraelem, americký krok v dlouhodobější perspektivě může teoreticky vychýlit mocenskou a vojenskou rovnováhu sil v neklidném blízkovýchodním regionu.
Proto chce Izrael znovu otevřít možný prodej letounů F-22 od USA, tedy zvolit tak účinné řešení, které by nedovolovalo, aby o tuto převahu v důsledku nové situace po navázání diplomatických styků Izrael přišel. Takovým řešením má být pořízení letounů F-22. Deník Ha'arec uvedl, že nejmenovaní představitelé armády potvrdili, že Jeruzalém žádá vysoké americké činitele (též nejmenované) o to, aby zvážili odstranění překážek, které brání v důsledku možnému prodeji letounů F-22 Izraeli.
Izrael se pokoušel pořídit letouny F-22 několikrát, nejprve již v roce 1998, ale jejich export je druhým zemím zakázán federálním zákonem, resp. tzv. Obeyho dodatkem. Americký kongresman David Obey se totiž v 90. letech obával, že pokročilé technologie stroje F-22 by mohly být okopírovány a tedy zneužity Čínou nebo Ruskem. Obavy amerického politického a armádního establishmentu z ,,úniku" citlivých technologií vedly tudíž k tomu, že ani klíčový loajální spojenec USA Izrael nakonec ,,vysněné" F-22 nedostal. A nepomohla ani přímluva svého času odcházejícího amerického prezidenta Billa Clintona, který podporoval prodej F-22 právě Izraeli. Stejně jako Izrael však v minulosti dopadly i další státy, například Japonsko, Jižní Korea či Singapur.
Psali jsme
Americké ministerstvo zahraničí schválilo potenciální prodej letounů F-35 a F/A-18E/F Super Hornet Finsku, které mohou v rámci programu HX nahradí...
Zatím podle serveru Eurasiantimes.com nepřišla z USA na nejnovější izraelský požadavek odpověď, a proto je s velkým otazníkem, zda Washington nakonec žádosti vyhoví. S velkou pravděpodobností se však USA budou držet ,,Obeyho doktriny", tedy neprodávat F-22 druhým státům, i když loajálním spojencům. Prolomení bariéry, tak jak jsme uvedli na začátku článku, tak nelze spíše očekávat. Možná jen tehdy, pokud by byly bezprostředně ohroženy zájmy USA na Blízkém východě a Izrael ztratil vojenskou superioritu v ,,horkém" regionu. Potom by nastala kvalitativně odlišná situace v důsledku přeskupení mocenských sil a teoreticky by se mohla otázka prodeje F-22 Izraeli konečně otevřít.
Z druhé strany se pak v dlouhodobější perspektivě může jevit navázání diplomatických vztahů Izraele a SAE kontraproduktivním a ,,vítězství" liberálních Arabů, kteří pro ně plédovali již nějakou dobu, naopak může být v podstatě zpochybněno.
Zdroj: haaretz.com, eurasiantimes.com, Times of Israel
Tagy