F-35 to nebude. Německo vyřadilo americký stíhač jako náhradu za bojový letoun Panavia Tornado

F-35 to nebude. Německo vyřadilo americký stíhač jako náhradu za bojový letoun Panavia Tornado
01 / 02 / 2019, 14:30

Americký stroj F-35 nakonec nenahradí v rámci tendru stárnoucí bojový letoun Panavia Tornado, rozhodlo oficiálně německé ministerstvo obrany.

Německé ministerstvo obrany nevybralo americký letoun 5. generace F-35 do finálové fáze tendru na náhradu bojových letounů Panavia Tornado, kterým končí životnost. V tendru nadále zůstávají stroje F/A-18 Super Hornet a Eurofighter Typhoon.

Nicméně podle serveru defensenews.com to vypadá, že Německo se kloní vyškrtnutím F-35 k variantě výběru  stroje Eurofighter Typhoon. Takové rozhodnutí by však otevřelo důležitou otázku schopnosti nosit taktické jaderné pumy, kterou sice mají letouny Panavia Tornado i F/A-18 Super Hornet, ale ne Eurofighter Typhoon. Není tak rovněž vyloučeno, že Německo z těchto důvodů nakonec vybere jak F/A-18 Super Hornet, tak Eurofighter Typhoon. Pořízení obou letounů by na druhé straně zkomplikovalo logistiku i citelně prodražilo provoz.

Páteř německého letectva tvoří zastarávající dvoumístné dvoumotorové bojové letouny Panavia Tornado, jimž končí životnost, a víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon. Minulý rok to spíše vypadalo, že Německo dá přednost F-35, na druhé straně by toto rozhodnutí zkomplikovalo společně francouzsko-německé plány na vývoj nové ,,evropské stíhačky" 6. generace, která má kolem roku 2040 nahradit zmíněný stroj Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace