F-35A Lightning II amerického letectva míří do Evropy – budou umístěné na základně RAF Lakenheath od prosince

F-35A Lightning II amerického letectva míří do Evropy – budou umístěné na základně RAF Lakenheath od prosince
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Lockheed Martin F-35A Lightning II
23 / 09 / 2021, 14:30

První stealth stíhačky Lockheed Martin F-35A Lightning II amerického letectva (USAF), které budou trvale umístěny v Evropě, by měly dorazit na základnu Royal Air Force (RAF) Lakenheath ve Velké Británii v prosinci tohoto roku. Letectvo plánuje na základně v Suffolku trvale umístit dvě perutě – 48 letounů – kromě již ze základny působících strojů Boeing F-15 Strike Eagle. Letouny F-35A USAF již Lakenheath navštívily, ale nyní se stane jejich domácí základnou.

Již počátkem roku 48. stíhací pluk rozhodl, že první z těchto perutí, jemu podřízená 495. stíhací peruť, dříve 495. taktická stíhací peruť, bude po své probíhající reaktivaci nést bojové jméno „Valkyries“. Bylo vybráno ze 700 návrhů. V severské mytologii jsou valkýry bohyně, které vybírají na bitevních polích duše padlých válečníků hodných Valhally. Východní Anglie, kde základna RAF Lakenheath leží, je oblastí s rozsáhlou vikingskou a severskou historií.

Základna prošla před příchodem těchto letounů stealth 5. generace řadou modernizací. Přibyly například prostory pro letové simulátory, nové jednotky údržby a také nové hangáry a skladovací prostory. V roce 2015 investovalo britské ministerstvo obrany do modernizace 160 milionů liber.

USAF plánuje začít létat se svými letouny F-35A po boku spojenců a partnerů v Evropě, kteří již tento typ provozují, co nejdříve, uvedl 21. září na konferenci Air, Space and Cyber pořádané Air Force Association v National Harbor ve státě Maryland generál Jeffrey Harrigian, velitel amerických vzdušných sil v Evropě.

Video: youtube

"Už máme několik docela dobrých plánů, protože začínáme přemýšlet o tom, jak tuto schopnost využít, zejména s mnoha našimi partnery, kteří již v oblasti letouny F-35 mají," řekl. "Opravdu si myslím, že to bude skutečně důležitý krok, protože budeme pokračovat v demonstraci významu, který má F-35 z hlediska interoperability."

Stíhačky F-35 nesou pokročilý multifunkční systém pro přenos dat, který umožňuje stíhačkám stealth bezpečně komunikovat mezi sebou. Rádio umožňuje letounům sdílet a následně spojovat do jednotného operačního obrazu informace o bojišti shromážděné senzory, jako jsou radary a infračervené kamery.

Letouny F-35 již zakoupily Belgie, Dánsko, Finsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Švýcarsko a Velká Británie. V červnu generál USAF Tod Wolters, vrchní spojenecký velitel NATO pro Evropu, uvedl, že předpokládá, že do roku 2030 by v Evropě mohlo být více než 450 kusů letounu F-35. Rychlý nárůst jejich počtu v operační službě významně snižuje prozovní náklady.

Zdroj: Flight Global; Forces.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace