Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Lockheed Martin F-35A Lightning II
První stealth stíhačky Lockheed Martin F-35A Lightning II amerického letectva (USAF), které budou trvale umístěny v Evropě, by měly dorazit na základnu Royal Air Force (RAF) Lakenheath ve Velké Británii v prosinci tohoto roku. Letectvo plánuje na základně v Suffolku trvale umístit dvě perutě – 48 letounů – kromě již ze základny působících strojů Boeing F-15 Strike Eagle. Letouny F-35A USAF již Lakenheath navštívily, ale nyní se stane jejich domácí základnou.
Již počátkem roku 48. stíhací pluk rozhodl, že první z těchto perutí, jemu podřízená 495. stíhací peruť, dříve 495. taktická stíhací peruť, bude po své probíhající reaktivaci nést bojové jméno „Valkyries“. Bylo vybráno ze 700 návrhů. V severské mytologii jsou valkýry bohyně, které vybírají na bitevních polích duše padlých válečníků hodných Valhally. Východní Anglie, kde základna RAF Lakenheath leží, je oblastí s rozsáhlou vikingskou a severskou historií.
Základna prošla před příchodem těchto letounů stealth 5. generace řadou modernizací. Přibyly například prostory pro letové simulátory, nové jednotky údržby a také nové hangáry a skladovací prostory. V roce 2015 investovalo britské ministerstvo obrany do modernizace 160 milionů liber.
USAF plánuje začít létat se svými letouny F-35A po boku spojenců a partnerů v Evropě, kteří již tento typ provozují, co nejdříve, uvedl 21. září na konferenci Air, Space and Cyber pořádané Air Force Association v National Harbor ve státě Maryland generál Jeffrey Harrigian, velitel amerických vzdušných sil v Evropě.
Video: youtube
"Už máme několik docela dobrých plánů, protože začínáme přemýšlet o tom, jak tuto schopnost využít, zejména s mnoha našimi partnery, kteří již v oblasti letouny F-35 mají," řekl. "Opravdu si myslím, že to bude skutečně důležitý krok, protože budeme pokračovat v demonstraci významu, který má F-35 z hlediska interoperability."
Stíhačky F-35 nesou pokročilý multifunkční systém pro přenos dat, který umožňuje stíhačkám stealth bezpečně komunikovat mezi sebou. Rádio umožňuje letounům sdílet a následně spojovat do jednotného operačního obrazu informace o bojišti shromážděné senzory, jako jsou radary a infračervené kamery.
Letouny F-35 již zakoupily Belgie, Dánsko, Finsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Švýcarsko a Velká Británie. V červnu generál USAF Tod Wolters, vrchní spojenecký velitel NATO pro Evropu, uvedl, že předpokládá, že do roku 2030 by v Evropě mohlo být více než 450 kusů letounu F-35. Rychlý nárůst jejich počtu v operační službě významně snižuje prozovní náklady.
Zdroj: Flight Global; Forces.net