Autor fotografie: JMSDF / Public domain |Popisek: Kaga
Víceúčelový operační torpédoborec, vrtulníková loď a nyní lehká letadlová loď, to vše je plavidlo Japonských námořních sil sebeobrany Kaga. Jedná se o poněkud kontroverzní pojmenování.
Kaga byla jednou z velkých japonských letadlových lodí, které zaútočily 7. prosince 1941 na americkou námořní základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Soudobě se jednalo o jedno z nejmodernějších plavidel na světě a jeho osud zpečetila bitva u Midway. Současná Kaga se sice v žádném případě nevyrovná velkým americkým letadlovým lodím. Narozdíl od její předchůdkyně ale symbolizuje dlouhodobé změny v japonské armádě a námořnictvu. Tokio opouští svou čistě obrannou doktrínu a to především díky stále agresivnější Číně a také třeba kvůli Rusku a Kurilským ostrovům.
Modernizace letadlové lodi Kaga s F-35B
Přistání F-35B na palubě japonského plavidla je součástí přestavby Kagy na klasickou lehkou letadlovou loď jejíž dokončení je plánováno na rok 2027. Společně s její sesterskou lodí Izumo se jedná o první japonské letadlové lodě postavené od druhé světové války. Podle The National Interest se jedná díky délce paluby 248 metrů o největší lodě Japonských námořních sil sebeobrany (JMSDF). Trochu paradoxní je, že k prvnímu odhalení lodě Kaga v rámci rekonstrukce došlo v přístavu Kure, kde byla potopena i poslední druhoválečná japonská letadlová loď Amagi. Zásadní změna je obdélníková konstrukce paluby, která umožňuje krátký start americké námořní verzi F-35, tedy F-35B.
Japonci se o plavidle přesto stále nevyjadřují jako o letadlové lodi. Testy s F-35B provedla Kaga v jižní Kalifornii, kdy na plavidle poprvé přistál proudový letoun s vertikálním startem a přistáním (STOVL). Podle The Aviationist Japonsko na své F-35B stále čeká a to si jich objednalo celkem 42 kusů. Japonci dále uvedli, že navštíví i britskou letadlovou loď HMS Prince of Wales, aby sledovali F-35B při krátkých startech a přistáních. Je za tím skrytá ještě jedna věc a tou je vývoj letounu šesté generace F-3 Tokia ve spolupráci s Londýnem a Římem. Sesterská loď Izumo má podobný test již za sebou.
Kaga může mít na palubě až 28 letadel a čtrnáct vrtulníků, to je při výtlaku 27 000 tun za plného zatížení velmi slušný počet. Plavidlo má rychlost přesahující třicet uzlů, tedy parametr pro rychlé letadlové lodě. Celkově je Kaga velmi slušně vybavená. Má zastřešující systém bojového řízení OYQ-12 a systém řízení palby FCS-3 s integrovaným multifunkčním radarem OPS-50 AESA japonské provenience. Radar s aktivním elektronicky skenovaným polem je dnes na moderních zbraních samozřejmostí. Kaga má i sonar na přídi pro detekci podmořských plavidel. Na lodi je instalována sada pro elektronický boj. Japonci si pořídili Mark 36 od BAE Systems pro odpalování klamných cílů. Ten vypouští radarové nebo infračervené makety proti protilodním střelám.
Kaga jako malá část vznikající protičínské aliance s F-35B
Kaga je veze protitorpédové klamné návnady a má plovoucí akustický rušič FAJ. Na palubě je PHALANX CIWS s 20mm kanonem jako protivzdušná obrana a SeaRam CIWS s protiletadlovými střelami. Kaga původně mohla pojmout čtyři sta vojáků a přes padesát tun nákladních automobilů. To zřejmě půjde na úkor vrtulníků a letadel. Tedy především F-35B. To je námořní verze námi kupovaných F-35A. Nemá přistávací hák a při přistávání aktivuje vertikální let. Rychlost letadla je až 2 000 kilometrů za hodinu. Startovat může krátkým vzletem nebo také vertikálně, ale to znamená velmi vysokou spotřebu paliva a omezení operačních schopností.
Tokio má s Ruskem stále nevyřešený problém kvůli Kurilským ostrovům a v současné době jsou jejich vztahy na bodu mrazu i kvůli agresi Kremlu na Ukrajině. Hlavní příčinou modernizace japonské armády je ovšem rostoucí síla Číny a asertivita Pekingu v oblasti jihočínského moře a Tchajwanském průlivu. Peking si nárokuje devadesát procent oblasti, kde prochází třetina světového obchodu. Tokio se stejně jako USA stále otevřeněji staví na stranu Tchaj Peje a vznikající protičínská koalice má tak stále jasnější kontury. Kaga je jen jednou malou částí celého vojenského komplexu Japonska i právě vznikající aliance za účasti nejen USA a Austrálie, ale třeba postupně i Filipín nebo Vietnamu.