Trump předkládá obří obranný rozpočet, tlačit bude F-47, Abrams M1E3 a DDG(X)
foto: Devianart / Public domain/NGAD
Donald Trump navrhuje obranný rozpočet USA kolem jednoho bilionu dolarů. Nepochybně se bude chtít zapsat do historie realizací projektu NGAD, novým MBT a posílením US Navy. A to bude velmi drahé.
Podle Defence Blog označil Donald Trump předložený obranný rozpočet za největší v historii. Obří částka jeden bilion dolarů přichází zároveň ve chvíli, kdy Trumpova administrativa nařídila seškrtat podle Reuters padesát miliard dolarů z rozpočtu Pentagonu. Práce Elona Muska je v tomto ohledu již poměrně dost známá. Je to jeden velký chaos. Americký prezident v nedávné době potvrdil podle Forbes velmi nákladný projekt letounu pro vybudování vzdušné nadvlády F-47 americkému Boeingu, jenž porazil Lockheed Martin. Vše vychází ze silně zpochybňovaného konceptu NGAD. Jenže nákladných projektů je výrazně víc a Donald Trump nepochybně cítí možnost zapsat se do historie zásadními inovacemi US Navy a US Army.
Ani tak neplní Donald Trump 5 % HDP
Military Times píší, že ani onen jeden bilion dolarů pro obranný rozpočet v žádném případě nenaplní pět procent HDP, které Donald Trump vyžaduje po svých spojencích v NATO. Ale z vyjádření amerického je jasně patrné, že chce důkladnou modernizaci armády. Pentagon v nedávné době zrušil projekt hlavního bojového tanku (MBT) Abrams M1A2 SEPv4. Abrams M1A2 SEPv3 už je na váze 73 tun a padlo rozhodnutí o zcela jiné koncepci. Ta nese jméno Abrams M1E3. Nový MBT už přesně reflektuje změny, které přinesla válka na Ukrajině a řeší dlouhodobé nedostatky předchozích variant. Podle defensenews.com bude hmotnost M1E3 pod šedesáti tunami.
Abrams M1E3 bude technologická špička
MBT Abrams M1E3 bude mít bezosádkovou věž, pochopitelně integrované špičkové systémy aktivní ochrany (APS) a především už bude prošpikován umělou inteligencí a zásadním přehledem na bojišti. Zde se ihned dostáváme k termínu digitalizace, která v US Army již probíhá. Abrams M1E3 bude plně integrovaný na bojišti s tím, že bude přijímat rozkazy třeba přímo z F-35 nebo právě F-47. V zásadě se pro americkou armádu bude jednat o přelomový stroj a pro Donalda Trumpa nepochybně značná motivace ho financovat. A je třeba vidět ještě jednu věc, jestliže je ruský T-90M zklamáním, pak o něčem tak technologicky vyspělém jako je Abrams M1E3 si může Kreml opravdu nechat jen zdát. Jiná situace je s Čínou.
US Navy, stín Zumwalt a čekání na DDG(X)
Jednou z největší katastrof US Navy posledních let je projekt torpédoborců třídy Zumwalt. Z megalomanského projektu stealth plavidla s obrovskou energetickou základnou zbylo jen torzo. Právě energetický systém třídy Zumwalt má převzít nový projekt torpédoborců DDG(X). Ten má podle Naval News již obsahovat i 150kilowatový laser a zřejmě již bude bez palubního kanónu. DDG(X) bude mít výtlak přes 13 000 tun a US Navy na něj čeká jako na smilování. Aktuálně se Zumwalty nahrazují třídou Arleigh Burke, ale jejich výstavba je zoufale pomalá. Obecně US Navy, konkrétně plavidla tříd DDG(X) a Gerald R. Ford jsou pro Trumpa velkou výzvou v kontextu s rostoucí námořní mocí Pekingu.

Donald Trump a obrovská výzva NGAD a F-47
DDG(X) je podobnou výzvou jako výše zmíněný F-47 nebo Abrams M1E3. O projektu NGAD se diskutovalo několik let. Zatímco strategický bombardér šesté generace Northrop Grumman B-21 Raider pomalu spěje k ukončení vývoje, nad NGAD se vznášely zcela zásadní otazníky. A ty se týkaly obrovské nákladnosti celého projektu. Integrace ultramoderní avioniky a především obrovská datová propustnost s nutností zpracovávat obrovské množství dat má svou cenu. F-47 přesto bude realizací NGAD a vystřídá konečně F-15. Opět megalomanský projekt.
F-47, DDG(X) a M1E3 Abrams jako zápis do historie Trumpa
Nemohou být pochybnosti o tom, že modernizace US Navy, projekty F-47, DDG(X) a M1E3 Abrams budou stát stovky miliard dolarů. Ale bojová hodnota těchto prostředků bude obrovská. Donaldu Trumpovi nepochybně něco takového konvenuje. Chce stát za zásadními změnami v US Navy a US Army a chce, aby byly spojené s jeho jménem. Takže bilion dolarů je na světě a rozpočtové škrty najednou nejsou tak důležité. Protože náročnost digitalizace amerických ozbrojených sil sama o sobě je z hlediska nákladů v bilionech dolarů. Dělá se jen po jednotlivých plucích.
Tagy