F/A-18E/F Super Hornet Block III bude dodán US Navy již příští rok

F/A-18E/F Super Hornet Block III bude dodán US Navy již příští rok
18 / 05 / 2019, 10:00

Již v roce 2020 má převzít US Navy stroj F/A-18E/F Super Hornet ve verzi Block III. Ten má zvýšit bojové kapacity námořnictva mimo jiné v možné konfrontaci s čínskou hrozbou.

Boeingu byl v březnu tohoto roku udělen kontrakt v hodnotě 4 miliard dolarů na dodání letounů F/A-18E/F Super Hornet ve verzi Block III, tedy zatím nejpokročilejší variantě. Americký letecký výrobce tak bude hrát důležitou roli při modernizaci těchto letounů pro US Navy. Boeing začne s konverzí existujících Super Hornetů ve verzi Block II na Block III v roce 2020. US Navy si už objednala 78 letounů modifikovaných právě na verzi Block III.

Změn či úprav oproti předešle verzi je poměrně dost. Řeč je například úpravě kokpitu nebo konformních palivových nádržích, které pojmou téměř 1 600 kg paliva. Právě tyto palivové nádrže jsou jedním ze stěžejních prvků verze Block III. S tím totiž souvisí i delší dolet stroje, který stroje ,,ocení" při nasazeních ve sporném Jihočínském moři a možné konfrontaci s čínskými stíhačkami.  

Dále bude mít Super Hornet ve verzi Block III vylepšený komunikační systém, letoun, který není přímo stealth bude hůře zjistitelný. Block III vylepší i radiolokátor AN/APG-79, stroj bude mít k dispozici nový výkonný datalink pro přenos informací. Právě přenos informací má být u verze Block III dalším důležitým prvkem modernizace. Stroj bude totiž přijímat a přenášet velké množství dat mezi dalšími Super Hornety a letouny včasného varování E-2 Hawkeye. Další důležitou součástí modernizace na Block III pak bude zvýšení životnosti letounu z 6 000 na 10 000 letových hodin. 

US Navy chce touto verzí rozšířit celkově své bojové kapacity v ovzduší narůstajícího napětí zejména s Čínou, jak už bylo řečeno. Super Hornety jsou i nadále spolehlivým a důležitým článkem amerického námořnictva a je po něm mimo severoamerický trh stálá poptávka. Jsou nabízeny například Švýcarsku, Německu či Finsku.

 

Zdroj: defence.blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace