Fencer zřejmě sestřelen nad Černým mořem Patrioty, Kyjev provedl největší útok UAV na Feodosiji

Fencer zřejmě sestřelen nad Černým mořem Patrioty, Kyjev provedl největší útok UAV na Feodosiji
Autor fotografie: Przemysław Burdziński / Flickr|Popisek: Suchoj Su-24 ukrajinského letectva
08 / 12 / 2023, 09:30

Ikonický Su-24M byl zřejmě sestřelen nad Černým mořem americkým Patriotem. Letadlo je schopno vystřelit až devět tisíc projektilů za minutu, nebylo mu to nic platné.

Médii a sociálními sítěmi proběhla informace o možném sestřelení ruského taktického bombardéru Suchoj Su-24M ukrajinským letectvem. Zprávy hovoří o přeletu stroje nad západní částí Černého moře poblíž Hadího ostrova, kde měl být sestřelen americkým raketovým systémem MIM-104 Patriot. Podle ukrajinského letectva se v oblasti neměl letoun nacházet sám, ale v doprovodu stíhačky Su-30SM. Suchoj se měl dle dostupných informací pokusit vybombardovat strategickou oblast, jíž je přístavní Oděsa.

Podle ukrajinských médií zabodoval Kyjev nejen údajným sestřelením protivníkova letounu, ale také zasažením ropného terminálu v okupovaném krymském městě Feodosiji ukrajinskými bezpilotními prostředky. Napadená část ostrova je pro Rusko klíčová, jelikož disponuje důležitou infrastrukturou, která zásobuje ruské vojsko palivem. Útok na Moskvou okupovaný Krym měl také provést rekordní počet dronů za posledních několik měsíců, a to více než 40.

Suchoj Su-24 Fencer

Su-24 je nadzvukový dvoumotorový hornoplošný taktický bombardér s měnitelnou geometrií křídel. Mezi současné uživatele Fenceru patří například Alžírsko, Írán, Libye či Ukrajina a Rusko. I po desetiletích užívání je smrtícím nástrojem, který dokáže nést jaderné zbraně. Společnost Suchoj OKB vyrobila přibližně 1 400 kusů tohoto letounu ve třech operačních variantách. Dle Oryxu bylo při ruské invazi na Ukrajinu zničeno čtrnáct těchto letounů. Reálné ztráty jsou ale pravděpodobně vyšší vzhledem k tomu, že Oryx počítá jen 100% doložitelné ztráty.

Letoun disponuje konfigurovatelnými křídly, jež mohou měnit nastavení do čtyř pevných poloh vnějšího křídelního panelu na 16°, 35°, 45° či 69°. Tato schopnost kombinuje výhody letadel s malou a velkou šípovostí křídel. Letadla s velkým ůhlem odstupu od trupu nejsou schopna dosahovat vysokých nadzvukových rychlostí, ale stačí jim nízká vzletová a přistávací rychlost. Fencer dokáže bombardovat pozemní cíle pomocí děl, bomb či raket, přičemž může nést až tři šestihlavňové rotační kanóny Gsh-6-23 ráže 23 mm s rychlostí střelby 9 000 ran za minutu!!!

MIM-104 Patriot

MIM-104 Patriot

Mobilní raketový systém protivzdušné obrany MIM-104 Patriot, který měl právě sestřelit Su-24, využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch. Disponují jím USA a dalších 15 zemí, mezi které se řadí například Egypt. Systém má čtyři hlavní operační funkce: komunikaci, velení a řízení, radarovou detekci a navádění raket. To zajišťuje koordinovaný, bezpečný, integrovaný a mobilní systém PVO, jenž disponuje čtyřmi raketami na odpalovací zařízení.

Střely Patriot jsou uloženy a odpalovány z dvounápravových přívěsů či mobilních podvozků MAN s 6válcovým naftovým motorem disponujícím výkonem 355 koní s pohonem 8x8. Patriot má dostřel až 160 km, přičemž jeho radar detekuje až na vzdálenost 100 km a dokáže sledovat 100 cílů najednou! Tento údaj u mobilních prostředků prakticky nemá na světě konkurenci. 

Tagy článku