Ukrajinský Fénix opět eliminuje ruské agresory, nepomáhají ani motorky

Ukrajinský Fénix opět eliminuje ruské agresory, nepomáhají ani motorky
foto: Michael / Wikimedia Commons / CC BY/Ukrajinská Msta-S

Jednotka dronů Fénix patří mezi elitní uskupení ukrajinské armády. Její videa reflektují proměnu války na Ukrajině. Cílem nejsou BMP-3 nebo T-90M, ale motorky, logistika a Msta-S.

Doněcká oblast v prostoru Pokrovsku a již Rusy obsazeného Torecka je místem nejintenzivnějších bojů ve válce na Ukrajině. Vzhledem k neustálému přísunu videí ukrajinských dronových jednotek lze jasně vidět, jak se konflikt za poslední rok proměnil. Níže přiložené video jednotky dronů Fénix, která patří mezi elitní skupiny Kyjeva, jasně ukazuje, co je dnes primárním cílem dronů. Obrněné vozy první linie prakticky zmizely, nastoupily především motorky, civilní vozy a logistická vozidla společně se samohybnými houfnicemi jako Msta-S nebo salvovými raketomety, především BM-21 Grad. Nejmodernější systémy Rusů jako T-90M a BMP-3 nejsou vidět.

Motorka je na tom stejně jako obrněnec

 

Zajímavé je, že ukrajinský Defence Express znovu píše o používání motorek na straně Rusů s despektem. Přitom Ukrajinci je poměrně hodně využívají také. V tomto ohledu nejde až tolik o nedostatek obrněných vozidel, ale prostě o to, že voják je na motorce hůře detekovatelný drony a poměrně rychlý, přestože je zcela nechráněný proti útokům bezpilotních vzdušných prostředků (UAV). Jenže situace je taková, že prakticky všechny obrněnce na Ukrajině jsou proti dronům tak trochu pojízdné rakve. Dobře viditelné, pomalé a nechráněné. Západní systémy jako Leopard 2, M2A2 Bradley, Marder 1A3 nebo CV90 sice vykazují lepší odolnost, ale bez systémů aktivní ochrany (APS) a adekvátní PVO je nakonec UAV udolají také.

T-90M a BMP-3 na frontě postrádají smysl

 

Pokud by Ukrajinci, nebo adekvátně Rusové, disponovali Leopardy 2A8 s APS Trophy nebo třeba CV90 MkIV s Iron Fist a v okolí se pohybovalo dostatečné množství C-UASC-RAM systémů, situace by byla zcela jiná. Drony aktuálně zcela dominují a naprosto proměnily obraz války na Ukrajině. Podle Reuters vyrobí Ukrajina v letošním roce 4,5 milionu dronů. Rusko není příliš pozadu a obloha se na bojišti UAV jen hemží. Obě strany pochopily, že nasazovat techniku první linie vůbec nemá smysl. Rusko modernizované T-90M, BMP-3 a třeba T-72B3 posílá do týlu nebo na Sibiř k nově vznikajícím jednotkám. Kreml používá šrotem osazené T-62, staré MT-LB nebo starší typy BMP. Ukrajina těžkou techniku zřejmě nenasazuje vůbec.

Cílem jednotky Fénix jsou motorky a civilní vozy

 

Důsledkem jsou situace, kdy jednotka Fénix sdílí video s likvidací logistických vozidel KamAZ, Ural, civilních SUV, vojáků na motorkách nebo pěšáků. Na videu je vidět zcela nechráněný vůz převážející zásoby. Vozidlo je schopné vyvinout rychlost přesahující 100 km/h a má zkrátka větší šanci proti dronům než pomalý BTR-50, který zásahům dronů stejně neodolá. Pro agresory je to tak trochu ruská ruleta, ale Moskva se nikdy nezmění. Životům vojáků nebude přikládat důležitost. Podobné je to s motorkami. Voják na motorce je prostě výrazně menší a rychlejší cíl než obrněnec. Jenže když je uskupení zachyceno třeba právě jednotkou Fénix, zdaleka to není její první obdobná akce, osudy jsou zpečetěny.

BM-21 Grad

Jednotka Fénix zlikvidovala i houfnici Msta-S

 

Jednotka Fénix při operaci zničila čtyři ruské motorky, dva nákladní automobily, zabila deset agresorů a jako hlavní úspěch je uváděna likvidace samohybné houfnice Msta-S. To jsou jediné systémy, které Rusové stále nasazují. Dělostřelectvo je nadále intenzívně využíváno k útokům na ukrajinské pozice. Nejčastěji se objevuje právě Msta-S a mobilní salvové raketomety BM-21 Grad. Obého má Kreml k dispozici natolik velké množství, že i přes značné ztráty je může v klidu nasazovat. Oryx uvádí přes tři sta zničených BM-21 Grad i Msta-S.

Fénix patří mezi nejúspěšnější uskupení svého druhu v ukrajinských ozbrojených silách. Zdaleka ne všechny ukrajinské oddíly mají k dispozici zvláštní dronové jednotky a zdaleka ne všichni operátoři v nich jsou na vysoké úrovni s adekvátním vybavením. Pochopitelně na ruské straně je to stejné. Přesto drony aktuálně na frontě rozhodují o všem a zásadně zvětšily zónu smrti, která je už běžně i na šířce dvacet kilometrů. Stejně jako v důsledcích nepomáhají T-90M a BMP-3, podobně jsou na tom i motorky. Šance na přežití vojáků je jen o něco málo větší.

 

Tagy