FGM-148 Javelin – oštěpem proti tankům (1996–2018)

FGM-148 Javelin – oštěpem proti tankům (1996–2018)
04 / 12 / 2018, 10:00

FGM-148 Javelin je americká protitanková raketa středního dosahu odpalovaná z ramene, vozidla či trojnožky zaváděná do služby od roku 1996, která v roce 2001 ve službě nahradila starší systém M47 Dragon. Raketa Dragon je řízená drátem, Javelin je naváděn infačerveným paprskem a patří do skupiny zbraní Fire and Forget, „vystřel a zapomeň“ – voják tedy není vystaven palbě nepřítele po celou dobu letu střely, jako tomu je u drátem naváděných raket. Dvojitá hlavice Javelinu s kumulativní náloží dokáže prorážet reaktivní pancíř, a spolu se systémem navádění z něj činí velmi účinnou zbraň. Tomu také odpovídá její cena.

Obrněná vozidla, a především hlavní bitevní tanky, zasahuje Javelin zpravidla ze shora, kde mají slabší pasivní ochranu, a lze je zaměřit i pro přímou střelbu, mj. proti budovám, opevněním, nebo proti vozidlům na krátkou vzdálenost. V módu přímé střelby dokáže systém zaměřit a napadnout i vrtulníky do letové hladiny 60 m.

Psali jsme: Litva kupuje protitankové rakety Javelin, obává se Ruska

Kromě toho, že voják střelu po odpálení již nenavádí a může se ukrýt, je střela odpálena z raketometu a vlastní pohon rakety se spouští až v bezpečné vzdálenosti od střelce – zážeh tedy neprozrazuje přesnou pozici odpálení. Další výhodou systému „vystřel a zapomeň“ je, že lze k odpálení připravit další střelu, zatímco první je stále ve vzduchu. Zbraň může obsluhovat jeden voják; zpravidla však je obsluhována týmem dvou: jeden zaměřuje a odpaluje, druhý nese munici, nabíjí, sleduje okolí a vybírá cíle.

Zbraň o celkové hmotnosti 22,3 kg, která je jednou z nevýhod systému, sestává ze tří částí:

1) odpalovacího zařízení CLU (Command Launch Unit), které má tři zobrazovací módy: denní se 4násobným zvětšením, noční termální se 4násobným zvětšením, a úzké s 12násobným zvětšením pro lepší identifikaci cíle. Díky termovizi, kterou lze využít nezávisle na odpalování rakety, dostala pěchota vybavení, které ji činí méně závislou na podpůrných vozidlech.

2) jednorázové odpalovací trubice.

3) samotné rakety FGM-148 s účinným dostřelem 4750 m, dlouhé 1,1 m, s průměrem 127 mm a hmotností hlavice 8,4 kg.

První jednotkou, která byla Javeliny vyzbrojena, byl 3. prapor 75. pluku Rangers. Nasazen bojově byl v roce 2003 v Iráku jednotkami americké armády, námořní pěchoty a australskými speciálními silami. V Afghánistánu pak je používán mj. pro likvidaci nepřátelských postavení těžkých kulometů, protitankových zbraní nebo minometů přesnou palbou, která nepůsobí škody v okolí. Nevýhodou pak do určité míry je cena jednoho Javelinu, která dosahuje 174 tisíc amerických dolarů. Do výsledku však nelze započítat jen hodnotu zničeného protivníkova vybavení a jeho živou sílu, ale i výrazně vyšší bezpečnost nasazení vlastních jednotek, a spolu s přesností zbraně také omezené vedlejší škody na civilní infrastruktuře a životech.

Tři raketomety a 12 raket pro speciální síly a nasazení v Afghánistánu pořídila v roce 2006 také Armáda České republiky. A další byly objednány v roce 2015.

Psali jsme: Česká armáda chce nakoupit protitankové střely a radiolokátory za půl miliardy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace