FGM-148 Javelin – oštěpem proti tankům

FGM-148 Javelin – oštěpem proti tankům
Autor fotografie: SGT MAURICIO CAMPINO / Public domain / Wikimedia Commons|Popisek: FGM-148 Javelin
30 / 05 / 2024, 10:00

FGM-148 Javelin je americká protitanková střela středního dosahu s infračerveným naváděním a systémem „vystřel a zapomeň“, který umožňuje efektivní ničení tanků a obrněných vozidel. Od svého zavedení v roce 1996 se nejvíce osvědčil v konfliktech v Iráku, Afghánistánu a na Ukrajině.

FGM-148 Javelin je americká protitanková raketa ATGM středního dosahu odpalovaná z vozidla, trojnožky nebo přímo z ramene člověka, která v roce 2001 ve službě nahradila starší systém M47 Dragon. Raketa Dragon je řízená drátem, ale Javelin je naváděn infračerveným paprskem. Patří do skupiny zbraní Fire and Forget („vystřel a zapomeň“), což znamená, že po odpálení střely je možné upravovat její směr letu podle potřeby na základě přiloženého displaye. Voják proto není vystaven palbě na nepřítele po celou dobu letu střely, jako tomu je u drátem naváděných raket, a může se mezitím schovat do bezpečí. Dvojitá hlavice Javelinu ATGM s kumulativní náloží dokáže prorážet reaktivní pancíř, a spolu se systémem navádění z něj činí velmi dobrou účinnou zbraň.

Obrněná vozidla, a především hlavní bitevní tanky, zasahuje Javelin zpravidla ze shora, kde mají slabší pasivní ochranu, a lze je zaměřit i pro přímou střelbu, mj. proti vozidlům na krátkou vzdálenost. V módu přímé střelby dokáže systém zaměřit a napadnout i vrtulníky do výšky 60 m. Tento protitankový řízený střelecký systém s dosahem až 4 750 metrů se využívá nejen proti obrněným cílům, ale také bunkrům, budovám, a jiným opevněním, což demonstroval během konfliktů v Iráku a Afghánistánu.

Kromě toho, že voják střelu po odpálení již nemusí přesně zaměřovat a může se po vystřelení ukrýt. Vlastní pohon rakety se navíc spouští až v bezpečné vzdálenosti od střelce a zážeh tedy neprozrazuje přesnou pozici odpálení. Další výhodou systému „vystřel a zapomeň“ je, že lze k odpálení připravit další střelu, zatímco první je stále ve vzduchu. Zbraň může obsluhovat jeden voják, avšak zpravidla je ovládána dvoučlenným týmem. Jeden zaměřuje a odpaluje a druhý nese munici, nabíjí, sleduje okolí a vybírá cíle. ATGM Javelin má navíc schopnost ničit cíle i za překážkami, což zvyšuje jeho efektivitu v různorodém terénu.

Banksy Olympic Javelin Thrower

Specifikace FGM-148 Javelin

 

Zbraň váží 22,3 kg, což znamná, že je v náročném terénu relativně velmi dobře přenosná. Sestává ze tří hlavních částí: odpalovacího zařízení, střely a systému řízení palby:

1) odpalovací zařízení CLU (Command Launch Unit), má tři zobrazovací módy: denní se 4násobným zvětšením, noční termální se 4násobným zvětšením a úzké s 12násobným zvětšením pro lepší identifikaci cíle. Díky termovizi, kterou lze využít nezávisle na odpalování rakety, dostala pěchota vybavení, které ji činí méně závislou na podpůrných vozidlech.

2) jednorázové odpalovací trubice.

3) samotné rakety FGM-148 s účinným dostřelem 4750 m, dlouhé 1,1 m, s průměrem 127 mm a hmotností hlavice 8,4 kg.

První jednotkou, která byla Javeliny vyzbrojena, byl 3. prapor 75. pluku Rangers. Nasazen bojově byl v roce 2003 v Iráku jednotkami americké armády, námořní pěchoty a australskými speciálními silami. V Afghánistánu pak je používán mj. pro likvidaci nepřátelských postavení těžkých kulometů, protitankových zbraní nebo minometů s přesnou palbou, která nepůsobí škody v okolí. Nevýhodou pak do určité míry je cena jednoho Javelinu, která dosahuje 174 tisíc amerických dolarů. Do výsledku však nelze započítat jen hodnotu zničeného protivníkova vybavení a jeho živou sílu, ale i výrazně vyšší bezpečnost nasazení vlastních jednotek, a spolu s přesností zbraně také omezené vedlejší škody na civilní infrastruktuře a životech.

FGM-148 Javelin na Ukrajině


Javelin se stal ikonickým symbolem odporu během konfliktu na Ukrajině, kde je široce využíván proti ruským obrněným jednotkám. Od počátku invaze v roce 2022 Spojené státy dodaly Ukrajině tisíce těchto střel, které se ukázaly jako mimořádně účinné při ničení tanků a obrněných vozidel. Ukrajinští vojáci ocenili schopnost Javelinu zasáhnout cíle s vysokou přesností a minimálním rizikem pro obsluhu díky systému „vystřel a zapomeň“. Použití Javelinu výrazně přispělo k úspěchům ukrajinské armády na bojišti a stalo se symbolem jejich odporu, což vedlo k vytvoření populárního memu "St. Javelin".

Mladší bratr Javelinu, Izraelský SPIKE ATGM

Izrael vytvořil novější verzi protitankové řízené střely jménen SPIKE, která využívá stejné technologie tandemové HEAT hlavice a systému vystřel a zapoměň jako Javelin. Spike je, stejně jako americké ATGM, naváděn pomocí infračerveného světla, který vyzařuje nepřátelský objekt. Střely Spike, vyvinuté izraelskou společností Rafael, jsou přesné a všestranné ATGM používané na vodě, souši i ve vzduchu. Technologie se nicméně dostala i „na druhou stranu břehu" k teroristické organizaci Hizballáh, která tepre před několika měsíci zveřejnila videa ukazující útoky íránskými raketami Almas na izraelské pozice na severu země. Almas jsou kopií izraelských střel Spike, které byly Hizballáhem získány během druhé libanonské války v roce 2006. Z Libanonu byly rakety poslány do Iránu, kde byly zkopírovány a označeny pod novým názvem jako ATGM Almas.

Zdroj: Lockheed Martin; Javelin Weapon System, Cat-uxo.com, Odin - OE - Data integration network

Tagy článku