Fiala: 2% HDP na obranu již v roce 2024

Fiala: 2% HDP na obranu již v roce 2024
Autor fotografie: U.S. Army Europe, flickr (public domain)
21 / 05 / 2022, 18:00

Podle premiéra Petra Fialy se bude ČR snažit o to, aby vynakládala 2% HDP obranu již v roce 2024.

ČR se bude snažit o to, aby již v roce 2024 vydávala 2% HDP na obranu, sdělil po jednání v Lánech předseda vlády Petr Fiala. Poradní tým prezidenta republiky v sobotu jednal mimo jiné o aktuální situaci na Ukrajině, možnostech její poválečné obnovy, předsednictví ČR v Evropské unii a také energetické bezpečnosti.

,,Expertní tým prezidenta republiky za účasti předsedy vlády projednával ekonomické otázky a zahraniční politiku s přesahem na energetickou a potravinovou krizi," uvedl na twitteru mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Rokování se účastnil i Fiala.

V programovém prohlášení vlády je zakotveno, že ČR dosáhne výdajů 2% HDP na obranu v roce 2025, což by znamenalo splnění cíle o rok dříve. Fiala na druhou stranu připustil, že nebude jednoduché dosáhnout v tak krátkém čase výdajů 2% HDP na obranu, ale vláda se o to snažit bude.

Se zpřesněnou propozicí pak Fiala odjede na červencový na summit NATO, který bude hostit Madrid, a kde premiér zastoupí hlavu státu.

Válka na Ukrajině má vliv také na jiné země, například na Rakousko. Kancléř Karl Nehammer již dříve oznámil, že Rakousko výrazněji zvýší obranné výdaje. Ty mají činit alespoň 1% HDP, v současné době vynakládá země na obranu 0,74 % HDP.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace