Fiala dal stopku tendru na BVP: Babišova vláda nesmí dělat již žádná klíčová rozhodnutí

Fiala dal stopku tendru na BVP: Babišova vláda nesmí dělat již žádná klíčová rozhodnutí
Autor: foto: redakce|Popisek: Lídři koalic na dnešní tiskové konferenci
19 / 10 / 2021, 20:00

Během dnešní tiskové konference oslovil Security Magazín předsedu ODS a kandidáta koalice SPOLU na funkci předsedy vlády Petra Fialu otázkou, zda by podle jeho názoru měla současná vláda, která bude zanedlouho podávat demisi, pokračovat ve sledovaném tendru na dodávku 210 pásových bojových vozidel pěchoty. Podle Petra Fialy neměla, a to nejen v tomto akvizičním projektu, ale neměla by přijímat žádná opatření s významným vlivem pro rozpočet příštího roku.

Formální fáze akvizice pásových BVP byla zahájena na jaře roku 2019 a od té doby proběhla řada změn a především odkladů konečného rozhodnutí. Že soutěž nebylo možné dokončit do termínu sněmovních voleb, to bylo zřejmé již od jara letošního roku, a definitivně poté, kdy Ministerstvo obrany souhlasilo s prodloužením lhůty, kterou stanovilo uchazečům pro podání finálních nabídek. Ty byly podány 1. září, bezmála měsíc před volbami, a procházejí nyní hodnocením.

Redakce Security Magazínu se Petra Fialy zeptala: "Probíhá největší tendr v historii armády, nákup nových BVP za 52 miliard Kč. Tendr provází řada nejasností a otazníků. Neměl by se nyní tendr zastavit, nebo alespoň přerušit do doby, než bude nová vláda s politickou odpovědností?"

A odpověď pravděpodobného budoucího premiéra byla jednoznačná: "Jsem přesvědčen, že vláda Andreje Babiše, a neznám podrobnosti této věci, by žádná klíčová rozhodnutí v tuto chvíli neměla dělat. Nejde jen o toto, jsou tady přijímána opatření, která budou mít docela závažný vliv na rozpočet příštího roku, a myslím si, že takové kroky nejsou šťastné."

Nepřijímat klíčová a pro nastupující vládu závazná rozhodnutí zaznělo jako požadavek vůči ministru obrany Metnarovi ze strany předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) již v květnu letošního roku: "Pokud nestihne smlouvy podepsat ministr obrany Lubomír Metnar, pak by měly být dokončeny kroky, které probíhají na technické úrovni a jen na straně ministerstva, popřípadě VOP. Rozhodně by neměl být vybrán dodavatel a například s ním projednány smlouvy. Zkrátka neměla by se přijímat žádná rozhodnutí, která nevratně zaváží nového ministra, či ministryni," uvedla tehdy Jana Černochová pro Security Magazín s tím, že nový ministr musí mít možnost se s projektem seznámit a případně učinit změny tak, aby za další kroky mohl nést odpovědnost. Za špatné označil případné předávání zakázky budoucímu ministru/ministryni tzv. "v mašličkách" také další ze členů Výboru pro obranu, poslanec ODS Karel Krejza.

Zakázka byla v minulosti kritizována mj. kvůli vysokým nákladům, a někteří poslanci, jako například Pavel Růžička (ANO) nebo Pavel Bartošek (KDU-ČSL) se vyjádřili v tom smyslu, že by některé specializované varianty BVP mohly být převedeny na kolovou platformu, která je levnější a jejíž výroba v České republice již plně probíhá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace