Filipíny kupují turecké bitevní vrtulníky T129B ATAK

Filipíny kupují turecké bitevní vrtulníky T129B ATAK
Autor fotografie: Neuwieser, flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: T129B ATAK
29 / 05 / 2021, 13:00

Filipínský ministr obrany Dolphin Lorenzana potvrdil 24. května, že Filipíny pořizují turecké bitevní vrtulníky T129B ATAK.

Filipínské letectvo posílí 6 tureckých bitevních vrtulníků T129B ATAK, které budou pořízeny mezivládní dohodou, uvedl server Defence Blog. Filipínský ministr obrany Dolphin Lorenzana tuto informaci 24. května potvrdil. Za 6 vrtulníků zaplatí Filipíny 269 milionů dolarů.

Dodávku prvních dvou strojů očekávají Filipíny v září tohoto roku, dalších dvou v únoru 2022 a posledních dvou pak v roce 2023.

T129 ATAK je turecký bitevní vrtulník, který byl vyvinut v mezinárodní spolupráci společností Turkish Aerospace Industries a AgustaWestland. Stroj je modernizovanou variantou italského bitevního vrtulníku Agusta A129 Mangusta. Je k dispozici ve dvou verzích - T129A a T129B. První let vrtulníku se uskutečnil v roce 2009, zařazen do služby byl o čtyři roky později.

Stroj, jehož posádku tvoří 2 lidé, pohání dva turbohřídelové motory LHTEC CTS-800-4A, maximální rychlost činí 278 km/h. Výzbroj stroje tvoří kanon M197 ráže 20 mm a rakety AGM-114 Hellfire, Hydra 70, protitankové raketa OMTAS a UMTAS, rakety SNORA a SURA-D a další výzbroj.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.