Filipíny ruší objednávku na dodávku 16 ruských víceúčelových vrtulníků Mi-17. Obávají se možných amerických sankcí

Filipíny ruší objednávku na dodávku 16 ruských víceúčelových vrtulníků Mi-17. Obávají se možných amerických sankcí
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: Mi-17
30 / 07 / 2022, 13:00

Filipínské vládě nakonec nebude dodáno 16 ruských víceúčelových vrtulníků, Manila se obává, že v případě realizovaných dodávek by mohly USA uvalit na Filipíny sankce.

Již se to bralo jako hotová věc. Rozhodnutí o akvizici 16 ruských víceúčelových vrtulníků Mi-17 ještě schválil na poslední chvíli nyní již bývalý prezident Rodrigo Duterte. Nicméně jeho nástupce Delfin Lorenzana v úterý oznámil, že kontrakt v hodnotě 12,7 miliardy pesos (227 milionů dolarů) byl zrušen, protože Manila se obává možných amerických sankcí v případě, že by dohoda došla svého naplnění. A dalším faktorem jsou možné ruské sankce v proamerických zemích, což jistě Filipíny jsou.

Zákon CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) může být uplatněn proti státu, jenž by zájem o nákup ruských zbraní, které by měly potenciál ohrozit v dané oblasti americké bezpečnostní zájmy. USA tak chtějí jeho prostřednictvím především odradit země od pořizování vojenského materiálu s Ruskem.

V rámci kontraktu, jež byl signován v listopadu minulého roku, se předpokládalo, že první várka strojů měly dorazit na Manilu během dvou let. Naopak jsou nyní ve hře USA, které mohou Filipínám nabídnout adekvátní náhradu, dodal Lorenzana. Zde je nutno si připomenout, že Mi-17 již není nejmodernější vrtulník, byť je stále spolehlivý.

Pro Rusko to však není jediná nepříznivá zpráva. Jak už dříve informoval list India Today, také Indie se rozhodla, že si nakonec ruské vrtulníky Mi-17 nepořídí a zrušila objednávku na 48 těchto strojů. Rozhodnutí nemá nic společného s vypuknuvší válkou na Ukrajině, protože bylo provedeno ještě předtím.

Narozdíl od Filipín jsou důvody finálního odmítnutí kontraktu jiné. Indie je vedená dlouhodobou snahou o co nejširší podporu výroby domácích kapacit, evidentní je to například na moři (první domácí indická letadlová loď INS Vikrant) a i v dalších oblastech. Zrušení zakázky na pořízení 48 ruských vrtulníků Mi-17 tak není izolovanou událostí, ale týká se i dalších dohod z minulosti, které buď byly anulovány, nebo pozastaveny.

Vrtulník Mi-17 je vývozní verze sovětského víceúčelového dvoumotorového vrtulníku Mil Mi-8, respektive jeho modernizací. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších vrtulníků na celém světě. V užívání ho má kolem 60 států na celém světě. První let proběhl v roce 1975 a strojů se vyrobilo asi 12 000 kusů.

Vrtulník slouží převážně jako přepravní prostředek a také jako ozbrojený - gunship, kdy ale nemá čelní palubní kanon, jako Mi-24, ale podvěsy pro rakety, bomby nebo palebné kontejnery. Není to tedy typický bitevní vrtulník, ale víceúčelový, jak už jsme zmínili jinde.

Zdroj: ABC News, India Today

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.