Finská obrněná vozidla AMVXP putují do Japonska na testování

Finská obrněná vozidla AMVXP putují do Japonska na testování
Autor fotografie: Patria|Popisek: Obrněné vozidlo AMVXP 8x8
22 / 12 / 2020, 13:00

Společnost Patria odesílá svá obrněná vozidla AMVXP 8x8 do Japonska, kde se podrobí testům. Japonsko poptává v rámci obměny své pozemní techniky moderní obrněné vozidlo nové generace.

Finská obrněná vozidla AMVXP putují do Japonska na testování, uvedla společnost Patria ve svém tiskovém prohlášení. Patria rovněž Japonsku slibuje veškerou podporu či součinnost při nadcházejících testech. Navíc Patria slibuje, že pokud v soutěži o nové obrněné vozidlo zvítězí, dojde k transferu technologie a zřízení montážní linky v Japonsku. 

Zakázka může mít zajímavý průběh, neboť mnohé americké firmy považují Dálný východ za své teritorium, evropský obranný průmysl má v Evropě minimální odbyt a expanduje právě do oblasti Asie a domácí japonské zbrojovky nabízejí též zajímavá řešení. Mitsubishi Heavy Industries (MHI) představila na DSEI 2019 demonstrator 8x8, jenž je vyvíjen jako náhrada za současnou rodinu obrněných transportérů Type 96. které však přestávají splňovat náročné požadavky pro moderní armádu 21. století. Japonsko má v současné době výzbroji 365 vozidel Type 96. Ta vstoupila do služby v roce 1996. Uvidíme tedy, zda vyhraje ověřené a moderní technické řešení, politický vliv nebo domácí ekonomické zájmy.

Právě společnost Patria je jedním z potenciálních dodavatelů. Japonsko pak zúžilo výběr na tři možné dodavatele. Ve hře je kromě firmy Patria, MHI a ještě společnost GDLS se svým vozidlem LAV 6.0. Finská zbrojovka nicméně věří, že její vozidlo AMVXP splňuje všechny japonské náročné požadavky a nakonec zvítězí. 

Na svém vozidle zejména vyzdvihuje vynikající mobilitu a ochranu, jakož i špičkovou modularitu, výkon a spolehlivost. AMVXP je vhodný pro provádění jakýchkoliv operací ve všech prostředích. Stroj pohání motor Scania DC13 diesel o výkonu 603 koní, maximální rychlost činí 100 km/h, dojezd 600-1000 km. Nabízena je v podstatě kompletní sestava, tedy OT, BVP, PT a PVO vozidlo, Sh minomet, technické, zdravotní či velitelské vozidlo. Je též vyvinuto vozidlo s kanonem ráže 105 nebo 120 mm. Tento model by mohl zaujmout především v době, kdy se vedou diskuze o nahrazení alespoň části MBT lehkými tanky nebo vozidly na podvozku OT/BVP. Vzniká tak vozidlo, jež může být v kategorii stíhač tanků.

V rámci mobility nabízí Patria vozidlo schopné spektra pozemních i obojživelných operací. Jako kolové vozidlo má v porovnání s pásovými v nejtěžším terénu nižší průchodivost, avšak vyšší rychlost a nižší hlučnost. Některé armády v taktické situaci, tedy v terénu, mandatorně používají řetězy, což zvyšuje průchodivost, zvyšuje hlučnost a snižuje rychlost na zpevněném povrchu.

AMVXP, které svými výkony předčí některá starší obrněná vozidla, jako například M2 Bradley nebo pásové BVP Warrior, bylo poprvé představeno v roce 2015, zájem o ně před třemi lety projevilo Slovensko. To schválio nákup 81 kusů a dodávky našemu východnímu sousedovi mají probíhat do roku 2024. 

 

Zdroj: patriagroup.com

Tagy článku