Finské tanky Leopard na Ukrajinu? Několik politiků tlačí na vlastní vládu, ale i na Dánsko

Finské tanky Leopard na Ukrajinu? Několik politiků tlačí na vlastní vládu, ale i na Dánsko
Autor fotografie: flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Leopard 2A4
05 / 01 / 2023, 14:00

Jak uvedl server Army Recognition, dva finští politikové, Anders Adlercreutz a Atte Harjanne vyvíjejí tlak na vládu, aby pomohla bojující Ukrajině proti Rusku a poslala na válčiště tanky Leopard 2A4. Usilují o to, aby i Dánsko udělalo to samé.

Může dostat Ukrajina od Finska tanky Leopard 2A4? Jisté to sice není, nicméně dva finští politikové, Anders Adlercreutz a Atte Harjanne vyvíjejí aktivně tlak na svou vládu, aby ukrajinským obráncům tanky dodala, uvedl server Army Recognition.

Jejich iniciativa, která je pojata šířeji, nemá zahrnovat jen možnou dodávku finských tanků Ukrajině, ale oba apelují také na Dánsko, ale i ostatní země, které provozují zmíněná vozidla, aby je v rámci společného úsilí na horké bojiště vyslaly.

,,Jde o nápad, že to má mít podobu společné snahy, na které by se mělo podílet více států. A v této souvislosti bychom uvítali, kdyby se stejná debata (o dodání tanků) vedla také v Dánsku," napsal Adlercreutz, který zastává v současné době funkci poslance. V tom mu přitakal také Harjanne, podle něhož by měla být snaha vztažena kromě tanků rovněž na výcvik a zařízení pro údržbu.

Podle obou politiků je Západ pomalý v dodávce těžké techniky Ukrajině, a je načase rozproudit hlubší debatu o možnosti dodání moderních zbraňových systémů, zvláště pak tanků Leopard 2. Momentálně disponuje 100 tanky Leopard 2A6 a také stejným počtem tanků 2A4. Dánsko pak má v zásobě 44 tanků Leopard 2, 14 z nich je modernizováno a připraveno do bojové akce.

Tank Leopard 2A4 dorazil už také do ČR. První z tanků Leopard 2A4 byl v prosinci předán vojákům 73. tankového praporu v Přáslavicích. Jde o kompenzaci těžké bojové techniky, kterou Česká republika poskytla ze svých zásob Ukrajině, jež se od února minulého roku brání ruské agresi.

Zdroj: Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.