Finsko dostalo zelenou k nákupu letounů F-35 a F/A-18E/F Super Hornet. ,,Balíček" má celkovou hodnotu přes 27 miliard dolarů

Finsko dostalo zelenou k nákupu letounů F-35 a F/A-18E/F Super Hornet. ,,Balíček&quote; má celkovou hodnotu přes 27 miliard dolarů
Autor fotografie: public domain|Popisek: F-35
16 / 10 / 2020, 11:00

Americké ministerstvo zahraničí schválilo potenciální prodej letounů F-35 a F/A-18E/F Super Hornet Finsku, které mohou v rámci programu HX nahradí letouny F/A-18 Hornet.

Finsko se v současné době v rámci programu HX poohlíží po nových letounech, které by nahradily stroje F/A-18 Hornet, jejichž životnost končí do roku 2030. Finsko chce do roku 2025 Hornety nahradit novým stíhači. Ve ,,hře" jsou ještě Francie, která nabízí Finsku stroj Dassault Rafale, Hornety mohou teoreticky nahradit také letouny Eurofighter Typhoon, nebo švédský Gripen E/F od společnosti Saab.

 

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej letounů F-35 a F/A-18 Hornet Finsku ve dvou ,,balíčcích". První, sestávající z letounů F-35, má hodnotu 12,5 miliard dolarů a zahrnuje celkem 64 konvenčních strojů F-35A, 66 motorů Pratt & Whitney F135 a další přidružené a zbraňové vybavení.

Druhý pak počítá s potenciální dodávkou 50 jednomístných letounů ve verzi F/A-18E, 8 strojů F/A-18F ve dvoumístné verzi a 14 letounů EA-18G Growler, určených pro elektronický boj. Tento set by byl dodán i s 166 motory General Electric F414 a dalším potřebným příslušenstvím. Cena ,,balíčku" pak činí 14,7 miliard dolarů.

Finsko se má rozhodnout v roce 2021, jaké nabídce dá nakonec přednost. I přes koronavirovou pandemii tamní ministerstvo obrany navrhlo v srpnu tohoto roku navýšení obranného rozpočtu o 54% v roce 2021 s ohledem na program HX.

Prodej nejmodernějších letounů je i v souladu se strategií USA, které se chtějí více zaměřit na Evropu a zde posilovat vzájemné vazby, i když státy třeba nejsou začleněny v NATO. Tomu také nahrává fakt, že cena amerického stíhače F-35A se v podstatě propadla již zhruba pod 80 milionů dolarů. Tím se mají stát letouny F-35 pro evropské státy dostupnějším zbožím. Cena za letoun páté generace klesá v souvislosti se zvýšením produkce díky zefektivnění výrobního procesu, čímž se sníží náklady na suroviny a komponenty stroje.

Americká nabídka také Švýcarsku

Americké ministerstvo také schválilo možný prodej letounů F-35 a F/A-18E/F Super Hornet Švýcarsku, tedy stejnou kombinaci, jako nabízí právě Finsku. Švýcarsko hledá v rámci projektu ,,Vzduch 2030"  adekvátní náhradu za zastarávající stíhače, kterými jsou v současné době F-5 Tiger II a F/A-18 Hornet.

Nákup nových letounů si sami Švýcaři schválili těsnou většinou v referendu, a tradičně neutrální země může vynaložit na nové stroje necelých 7 miliard dolarů. USA Švýcarsku nabízí 40 letounů F-35 v hodnotě 6,58 miliard dolarů, či 36 strojů F/A-18E a čtyři F/A-18F v hodnotě 7,452 miliardy dolarů. První možnost je na druhé straně na hraně vyčleněných finančních prostředků, druhá je už překračuje. Je tedy na Švýcarsku, jak se nakonec rozhodne, v soutěži ještě figurují stejně jako ve finském případě Dassault Rafale a Eurofighter Typhoon.

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku