Finsko si vybralo F-35 Lightning II jako svůj příští stíhací letoun

Finsko si vybralo F-35 Lightning II jako svůj příští stíhací letoun
Autor: Heath Cajandig, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
11 / 12 / 2021, 09:00

Finská vláda oznámila, že v rámci jejího programu HX Fighter byl vybrán letoun 5. generace F-35 Lightning II společnosti Lockheed Martin. Výběrem letounu F-35 získává Finsko významnou schopnost zajistit stabilitu v regionu.

„Jsme poctěni, že finská vláda v důkladné a otevřené soutěži vybrala letoun F-35, a těšíme se na spolupráci s finskými obrannými silami a finským obranným průmyslem při dodávkách a údržbě letounů F-35,“ řekla Bridget Lauderdaleová, viceprezidentka a generální ředitelka programu F-35 společnosti Lockheed Martin. „Letoun F-35 poskytne finskému průmyslu jedinečné digitální schopnosti s využitím inženýrství a výroby 5. generace. Výrobní proces bude probíhat více než 20 let a servisní práce na letounu F-35 budou pokračovat až do roku 2070.“

Finské letectvo obdrží 64 víceúčelových stealth stíhaček F-35A, robustní zbraňový balíček, řešení údržby přizpůsobené jedinečným finským požadavkům na zabezpečení dodávek a také komplexní výcvikový program.

Pokročilé schopnosti letounu F-35 mění způsob vedení operací vzdušných sil. Je to nejpokročilejší stíhací letoun na světě, schopný nejlepšího spojení, který pilotům poskytuje výhodu proti jakémukoli protivníkovi. Umožňuje jim splnit úkol a vrátit se v pořádku domů.

Jeho interoperabilita usnadňuje bezproblémovou výměnu informací s pozemními a leteckými platformami a posiluje interoperabilitu mezi různými složkami finských obranných sil.

Výběr letounu F-35 přinese Finsku ekonomické a technické výhody do nadcházejících desetiletí. Finský průmysl bude mít mnoho unikátních příležitostí přímo se podílet  na výrobě a údržbě F-35. Prostřednictvím projektů nepřímé průmyslové účasti mimo výrobu F-35 bude Lockheed Martin budovat průmyslová partnerství s finskými společnostmi a akademickými institucemi, které nabízejí příležitosti zaměřené na vývoj a rozvoj bezpečnostních partnerství sahajících do daleké budoucnosti.

K dnešnímu dni jsou letouny F-35 provozovány na 21 základnách po celém světě, přičemž devět zemí provozuje letouny F-35 na své domácí půdě. V současné době je v provozu více než 730 letounů F-35, na kterých je vycvičeno více než 1 535 pilotů a 11 500 údržbářů.

 

O společnosti Lockheed Martin

Společnost Lockheed Martin, specializující se na obranný a letecký průmysl, sídlí ve městě Bethesda v Marylandu a zaměstnává zhruba 114 000 lidí po celém světě. Zabývá se výzkumem, vývojem, výrobou, integrací a údržbou vyspělých technologických systémů, produktů a služeb.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace