Firmy divize CSG Aerospace míří do Malajsie na veletrh LIMA 2023

Firmy divize CSG Aerospace míří do Malajsie na veletrh LIMA 2023
Autor fotografie: Eldis|Popisek: Přehledový radar RL-2000
10 / 05 / 2023, 16:00

Ve dnech 23. až 27. května se v malebné lokalitě Langkawi v Malajsii uskuteční Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition, zkráceně LIMA 2023. Tento veletrh zaměřený na leteckou a námořní techniku určenou pro obranné složky i civilní trh patří k vůbec největším v asijsko-pacifické oblasti. Koná se každé dva roky, přičemž letošní ročník je již 16. v pořadí. Zúčastní se jej i firmy divize CSG Aerospace holdingu Czechoslovak Group (CSG), a to European Air Services, Eldis, Atrak a CS Soft.

European Air Services (EAS) na veletrhu představí svou nabídku v oblasti výcviku pilotů a pozemního personálu. Pro tyto účely provozuje v Košicích výcvikové centrum Slovak Training Academy (STA), které vychovalo již řadu vojenských i civilních pilotů a techniků. EAS je navíc jediným komerčním provozovatelem vrtulníků UH-60 Black Hawk v Evropě. I proto bude v Langkawi ve spolupráci s partnerem Vrgineer předvádět simulátor právě pro typ UH-60. V neposlední řadě potenciálním zákazníkům přiblíží své služby v oblasti prodeje nových i použitých vrtulníků a letounů, odborného poradenství a financování, dodávek náhradních dílů a údržby strojů, leteckých prací a obchodní letecké přepravy.

Pardubická firma Eldis na společném stánku divize CSG Aerospace ukáže celou svou řadu aktivních radarů, které tvoří ucelený komplet zajišťující data potřebná k řízení letového provozu na civilních nebo vojenských letištích. Kombinace těchto aktivních prvků tvoří sestavu označovanou jako RPL-2000, její součástí jsou primární přehledový radar RL-2000, dále pak monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1, které doplňuje přesný přibližovací radar PAR-E. Eldis vedle radarů prezentovaných na modelu letiště předvede také softwarový systém pro řízení letového provozu ERDIS.

Atrak na veletrhu LIMA 2023 představí své produkty určené zejména pro řízení letového provozu. Půjde například o Aeronautical Billing (Atrak-AB), což je plně automatizovaný fakturační systém, který shromažďuje a zpracovává data letových plánů z ATM systémů a volitelně z dalších zdrojů. Další prezentované systémy na veletrhu budou Aeronautical Statistics (Atrak-AS), Aeronautical Information Management (Atrak-AIM). Představí se také softwarové řešení v oblasti UTM (Unmanned Aircraft System Traffic Management), což je výsledek spolupráce firem Atrak, UpVision a CS Soft.

CS Soft na veletrh přiveze své produkty pro služby řízení letového provozu. Konkrétně půjde o ALS ATM systém, ATC simulator, řešení Pagoda pro monitorování datalinkového provozu, Traffic Complexity Manager či zdokonalený víceúčelový nástroj pro situační přehled a šetření leteckých incidentů RadarView. K vidění bude i řešení pro webové zobrazení CWS.

Očekává se, že na letošní veletrh LIMA bude přihlášeno okolo 600 vystavovatelů z 30 zemí, mezi řadou exponátů bude více než 100 letadel a přibližně stejný počet plavidel. Návštěvnost veřejnosti se očekává na úrovni kolem 250 tisíc lidí, vedle toho však expozice shlédne na 45 tisíc odborníků a obchodníků, včetně desítek vládních a armádních delegací. Tato čísla podtrhují význam události v regionu východní Asie a Tichomoří.

 

O CSG Aerospace 

CSG Aerospace je divize holdingu Czechoslovak Group, která zastřešuje české a slovenské společnosti působících v oborech spjatých s letectvím. Společnosti se svými produkty a službami navzájem doplňují a nabízejí zákazníkům komplexní a profesionální řešení v mnoha oblastech civilního i bezpečnostního sektoru. Divize je tvořena například společnostmi Eldis, Retia, European Air Services, Česká letecká servisní, CS Soft, Atrak, Job Air Technic, UpVision nebo třeba Slovak Training Academy. 

Tagy článku