Firmy holdingu Czechoslovak Group na Dnech NATO představí tatrovky, TITUSy a radarové systémy

Firmy holdingu Czechoslovak Group na Dnech NATO představí tatrovky, TITUSy a radarové systémy
Autor fotografie: Jagello 2000, NATO Days
11 / 09 / 2023, 13:00

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou jednou z největších akcí svého druhu v Evropě. Je to velmi zajímavá příležitost, jak české veřejnosti a odborníkům představit techniku i činnost Armády České republiky a také schopnosti českého obranného průmyslu. Mezi jeho nejvýznamnější reprezentanty patří společnosti patřící do průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) a také automobilka Tatra Trucks, které již po dlouhá léta Dny NATO a podobné prezentační akce podporují a představují na nich své výrobky.

Firmy holdingu CSG a Tatra Trucks vnímají Dny NATO jako prestižní záležitost, proto jsou už poněkolikáté jejich speciálními partnery. Celá řada z nich působí v oblasti pozemní vojenské techniky, zbraní a munice, speciálního vybavení pro armádní i záchranářské složky, ale i v oblasti výroby automobilů či letecké techniky a vybavení pro letectví. Letos se bude moci na mošnovském letišti laická i odborná veřejnost seznámit s výsledky vývoje a projekty společností Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle a Retia.

Lákadlem v expozici Tatra Trucks bude vojenský těžký nákladní vůz Tatra Phoenix 8x8 s pancéřovanou kabinou vysoké odolnosti. Automobilka také veřejnosti ukáže osvědčenou řadu vojenských těžkých automobilů Tatra Force. Vozy Tatra Force jsou vyvinuty především pro vojenské účely a uplatňují se nejen v české a slovenské armádě, ale i v dalších zemích. K vidění budou vojenské valníkové verze s podvozky v provedení 4x4, 6x6 i 8x8 s různými motory a variantami kabin. Další desítky tater tohoto typu budou k vidění v expozicích české armády nebo záchranných složek, tedy hasičů a Policie České republiky. Není bez zajímavosti, že Tatra před několika týdny dokončila zakázku na dodávku více než 200 nových vozů Tatra Force 6x6 pro českou armádu, tyto vozy budou na Dnech NATO také k vidění. Vojenské tatrovky doplní v expozici také zástupce civilní produktové řady v podobě vozu Tatra Phoenix.

Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která se na mošnovském letišti také představí, se specializuje na vývoj a výrobu kolových obrněných vozidel a také na jejich opravy či modernizace. V TDV vyrábějí například známé obrněnce Pandur II 8x8 nebo obrněná vozidla TITUS. Právě TITUS na podvozku Tatra 6x6 ve verzi KOVS určené pro českou armádu bude dalším exponátem v expozici holdingu CSG. Česká armáda si objednala 62 TITUSů ve třech verzích – spojovací (KOVS), velitelsko-štábní (KOVVŠ) a také místo koordinace palebné podpory (MKPP). V srpnu tohoto roku TDV již stihla dodat armádě všechna vozidla MKPP, nyní pokračuje výroba vozidel dalších verzí. TDV se také specializuje na vývoj a výrobu pancéřovaných kabin pro vozy Tatra. Jedním z výsledků její činnosti na tomto poli je balisticky a protiminově vysoce odolná pancéřovaná kabina instalovaná na již zmiňovaném vojenském automobilu Tatra Phoenix 8x8, který bude na Dnech NATO vystavovat Tatra Trucks.

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se představí rovněž dodavatel moderních radarových a elektronických systémů, firma Retia z Pardubic. Ta se mimo jiné podílí i na dodávkách vozidel TITUS pro českou armádu, přičemž vyvinula a instaluje do nich elektronické systémy. Vedle elektronických systémů jsou doménou firmy Retia také radarové a záznamové systémy. Na Dnech NATO Retia předvede model svého víceúčelového 3D radaru pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard. Jde o velmi kompaktní radar, který je díky svým technickým parametrům vhodný pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky a Retia jej zařadila do svého nového protidronového systému ReCas. Do sestavy systému ReCas může být zahrnut i ruční směrový rušič ReGun, který bude na stánku Retie rovněž k vidění. Retia bude vystavovat i malý přenosný radar ReTwis 5 se schopností detekovat živé cíle za zdmi nebo jinými nekovovými překážkami.

Zdroj: www.natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.