Ani západní technika Lancetům neodolá. Co je klíč úspěchu ruského FPV UAV?

Ani západní technika Lancetům neodolá. Co je klíč úspěchu ruského FPV UAV?
Autor fotografie: Zala Aero / Public domain|Popisek: Ruský FPV dron Lancet Z-52
11 / 08 / 2024, 05:00

Ruské FPV UAV Lancet se kvůli množství videí kolujících na sociálních sítích v posledních měsících dostává do centra pozornosti. Je již málo známou skutečností, že se tento dron vyskytuje hned v několika typech a zásadně se odlišuje od druhého známého ruského sebevražedného dronu Geran-2.

Lancet od ruské společnosti Zala Aero je FPV UAV, které je dle informací portálu americké armády ODIN od roku 2016 vyvíjeno přímo na základě požadavků ruské armády. Poprvé byl dron podle webového portálu Daegel představen na výstavě ruské vojenské techniky v červnu 2019, ale již v této době mělo za sebou UAV završení prvních zkušebních testů. Rusové dron Lancet údajně testovali při plném bojovém nasazení ve svých vojenských operacích v Sýrii zasažené občanskou válkou už v roce 2020. Na ukrajinské frontě by měl být dron používán od léta 2022, tedy již přes dva roky.

 

Lancet ve třech variantách jako Z-51, Z-52 a Z-53

 

Mimo jiné také v souvislosti s vojenským nasazením dronu na ukrajinském bojišti byl Lancet postupně vyvíjen ve třech variantách, jako Lancet-1 (Zala Z-51), Lancet-3 (Zala Z-52) a Izdělije-53 (Z-53), který má oproti svým dřívějším variantám představovat poslední vylepšenou verzi. Právě posledně zmíněná verze Izdělije-53 začala být Ruskem posílána na ukrajinské cíle na podzim roku 2023. Všechny z dronů mají stejný tvar, tedy podlouhlé tělo, na něž je postupně připojeno osm křídel po dvou sériích do tvaru X. V přední části těla dronu se nachází hlava se senzory a kamerou a v zadní je vrtule motoru, který toto UAV pohání. 

Ruský dron Lancet Z-52

Varianty se však od sebe liší dosahem, vnitřními systémy, ale především také schopností nést odlišné množství munice. Lancet-1 je dle ODIN schopen nést také výbušnou HE hlavici až do hmotnosti 1 kg. Dron vykonává mise do 40 minut a zasáhne cíl ve vzdálenosti 40 km od základny také na základě dopředu naplánovaného autonomního letu. Až do terminální fáze letu je však toto UAV také plně ovladatelné operátorem, jako další FPV drony. Maximální rychlost Lancet-1 se pohybuje v rozmezí 80-110 km/h. 

Parametry dronu Lancet-3 by měly být srovnatelné s modelem Lancet-1, avšak oproti staršímu typu by mělo být UAV schopné nést hlavici až do hmotnosti 3 kg. Podle údajů výrobce, společnosti Zala Aero, by navíc mělo být vybaveno zařízením proti elektronickému boji, infračervenou kamerou a také umělou inteligencí, která dronu pomáhá lépe zaměřit cíl. Výhodou posledního nejnovějšího typu Z-53 by dle informací Zala Aero měla být možnost jej odpálit také z malého odpalovacího kontejneru ve tvaru tubusu, což umožňuje operativci rychle zmizet z místa a tím se vyhnout odvetné palbě. 

Ruský dron Lancet Z-53

 

Ruské sebevražedné drony: Lancet vs Geran-2 

 

Velkým konkurentem dronu Lancet je také další známé ruské sebevražedné UAV Geran-2 vycházející z íránského dronu Šáhid 136, který se však v mnohém odlišuje. Geran-2 je sice také sebevražedným dronem, avšak se nejedná o FPV UAV, kterým je ruský Lancet. Ruský Geran-2 navíc s největší pravděpodobností zatím nedisponuje senzory nebo kamerou, i když v březnu 2024 se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie těchto UAV s provizorně připojenými kamerami. Informace následně potvrdila také ukrajinská armáda, která uvedla, že  u sestřelených dronů byly kamery přímo připojeny na modem s ukrajinskou SIM kartou společnosti KyivStar.

Díky této provizorní technologii mělo pravděpodobně docházet ke snazšímu přenosu videa ruskému operátorovi dronu a tudíž novému způsobu nepřátelské špionáže na ukrajinském území. Geran-2 je běžně navigován pomocí antény KOMETA, která je napojená na ruský globální družicový systém GLONASS. Ten dosáhl celosvětového pokrytí v roce 2011 a umožňuje ruským systémům vyhnout se lépe ukrajinskému rušení. Geran-2 má však oproti systémům Lancet mnohem větší dosah, který přesahuje 2000 km. Také jeho cena je nižší a podle údajů americké armády se pohybuje okolo 20 000 dolarů (asi 463 660 Kč). 

 

Použití ruských UAV Lancet na Ukrajině

 

Ruská armáda posledního půl roku vykonává měsíčně stovky útoků sebevražedných dronů Lancet na ukrajinské armádní i civilní pozice. Lancety se však v poslední době také aktivně zapojují do dogfightů s ukrajinskými UAV. Právě kvůli své malé operační vzdálenosti je však Lancet nejspíš používán především pro operace nacházející se přímo na ukrajinské frontě v oblasti nejtěžších bojů, které se nenachází příliš daleko od ruských hranic. Zatímco záběry operativců FPV dronů byly běžně donedávna spojovány spíše s ukrajinskými jednotkami, v posledních měsících se začaly čím dál častěji objevovat také podobná videa z ruské strany, které jsou vykonávány právě za pomocí Lancetů.

 

Drony Lancet se proto nehodí pro masivní dronové útoky do ukrajinského vnitrozemí, ke kterým je využíván Geran-2, ale jsou využívány k přesným operacím ruských operativců, jak je koneckonců možné vidět také na výše přiloženém videu. Záběry, publikované na sociální síti hned několika účty na začátku srpna 2024, ukazuje dron Lancet, který zaútočil na ukrajinské obrněné transportéry Bradley. Kvůli senzorům a kamerám je však Lancet možné využít nejen pro sebevražedné mise, ale také pro průzkum, který však Geran-2 nenabízí.  

 

Tagy článku

-->