Francie chce Ázerbájdžánu dodat bojové lodě i zbraňové systémy

Francie chce Ázerbájdžánu dodat bojové lodě i zbraňové systémy
Autor fotografie: Wikipedia Commons|Popisek: OPV-90
12 / 10 / 2018, 12:30

Na výstavě ADEX 2018, která se konala v Ázerbájdžánu ve dnech 25.-27. září, představila Francie návrh hlídkové lodi OPV 90. Podle místních médií již Ázerbájdžán začal s Francií jednat o dodávkách tohoto typu lodí, raketové výzbroje i protiminových systémů.

Prvotřídní pobřežní hlídkové plavidlo L’Adroit je u francouzského námořnictva v provozu od roku 2012. Podle francouzské Námořní skupiny je válečná loď OPV 90 pro Ázerbájdžán správnou volbou, jelikož může provádět řadu civilních i vojenských misí, včetně řízení námořní dopravy, ochrany mořských zdrojů, pátrací a záchranné činnosti a také poskytování humanitární pomoci. Námořní síly Ázerbájdžánu by díky ní měly získat mimořádnou schopnost rychlé reakce a zvýšenou stabilitu na moři.

psali jsme: Americká letadlová loď USS John F. Kennedy je již z poloviny hotová

Tato vyjednávání jsou jen dalším důkazem toho, že na Ázerbájdžán není a nikdy nebylo uvaleno zbrojní embargo, o jehož údajné existenci záměrně píše ruská propaganda. Česká i slovenská média, včetně těch veřejnoprávních, tyto dezinformace přebírala a v některých případech přinášela zprávy o údajných nelegálních obchodních aktivitách českých a slovenských firem v „embargovaném Ázerbájdžánu“.

psali jsme: Nafouknutá mediální bublina ohledně zákazu vývozu českých zbraní do Ázerbájdžánu. Žádné závazné embargo neexistuje, potvrdila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

Žádné embargo však ani jedna mezinárodní organizace nebo OSN v souvislosti s Ázerbájdžánem nebo Arménii nikdy nevydaly, existovala pouze rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 1993 č. 853 obsahující nezávazné doporučení, aby členské státy OSN nedodávaly do Arménie a Ázerbájdžánu zbraně a munici, které by mohly vézt k zintenzivnění konfliktu o Náhorní Karabach, který v té době vrcholil. Ozbrojený konflikt v Náhorním Karabachu skončil v roce 1994, tím rezoluce s doporučením ztratila na váze. Navíc od roku 2002 je platnost této rezoluce mezinárodním společenstvím považována za ukončenou, protože ji OSN od onoho roku neuvádí v seznamech aktivních rezolucí.

psali jsme: Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford

I po 24 letech od ukončení konfliktu je však oblast Náhorního Karabachu okupována Arménií, kterou podporuje Írán a Rusko. Dodávky zbraní ze zemí Evropské unie či Spojených států patří mezi nejúčinnější způsob, jak zabránit dalšímu negativnímu vlivu expanzivních mocností v této oblasti

Tagy článku